poster

Ghetto jménem Baluty

 • Polsko

  Baluckie Getto

  (Polsko)
 • anglický

  The Baluty Ghetto

 • anglický

  A Ghetto Named Baluty

Dokumentární

Česko / Polsko, 2008, 87 min

Režie:

Pavel Štingl

Kamera:

Miroslav Janek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hellboy
  ***

  Zajímavý dokument o ghettu v polské Lodži, který mohl být o dost povedenější. Snímek kombinuje dvě dějové linie: vyprávění českých židů, kteří ghetto a válku přežili, což je doplněno dobovými fotografiemi a záběry, druhá se věnuje současné podobě bývalého ghetta. Moc se toho nezměnilo, domy jsou v katastrofálním stavu, polorozpadlé, odpor vůči židům silně přetrvává, zdi jsou pokryty rasistickými nápisy, které ale sprejují fotbaloví chuligáni...Obyvatelé živoří v příšerných podmínkách.(16.10.2008)

 • Slarque
  ****

  Mluvící hlavy přeživších Židů, záběry současných obyvatel zchátralé části Lodže a archivní fotografie dohromady vytvářejí velice silnou a velice smutnou atmosféru. Není to nic, co by stálo za to vidět v kině, ale na televizní obrazovce to patří k těm vydařenějším příspěvkům na dané téma.(18.7.2009)

 • Volodimir2
  ****

  Dokument prináša mimoriadny obraz katastrofy. Baluty bola pred 2. svetovou vojnou obávanou zlodejskou štvrťou Lodže. Hneď po okupácii tu nacisti zriadili židovské ghetto pre 160 000 ľudí. O rok neskôr, na jeseň 1941 tu nacisti umiestnili aj 5 transportov z  Čiech, z týchto 5000 Židov vojnu prežilo 240 jednotlivcov. Českí židia boli bedáčení nacistami ale aj židovskou poľskou samosprávou ghetta, obdobná situácia je aj vo filme Moja vojna.(22.3.2016)

 • Skip
  ****

  Minulost versus současnost na jednom místě, kde se odehrálo jedno z velkých a krutých dramat 2. světové války. Obě roviny dokumentu jsou velmi silné. Myslím ale, že stopáž je poněkud přehnaná a chtělo by to kapku prostříhat. Například dlouhý výklad, které šňůry na prádlo komu patří, je vyloženě zbytečný.(22.9.2009)

 • sta
  ***

  dobrý nápad vystihnout genia loci jednoho nepříliš přívětivého místa, ovšem prolínání dvou linií dopadá výtečně pouze občas, dějepisná linie z druhé světové války je příliš formální, výsledek výrazně vylepšuje současná rovina plná neutěšenosti.. tak 65 %(26.5.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace