poster

Ghetto jménem Baluty

 • Polsko

  Baluckie Getto

  (Polsko)
 • anglický

  The Baluty Ghetto

 • anglický

  A Ghetto Named Baluty

Dokumentární

Česko / Polsko, 2008, 87 min

Režie:

Pavel Štingl

Kamera:

Miroslav Janek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kamkon
  *****

  Skvěle zkombinovaná současnot a minulost místa strachu.(21.6.2010)

 • Hellboy
  ***

  Zajímavý dokument o ghettu v polské Lodži, který mohl být o dost povedenější. Snímek kombinuje dvě dějové linie: vyprávění českých židů, kteří ghetto a válku přežili, což je doplněno dobovými fotografiemi a záběry, druhá se věnuje současné podobě bývalého ghetta. Moc se toho nezměnilo, domy jsou v katastrofálním stavu, polorozpadlé, odpor vůči židům silně přetrvává, zdi jsou pokryty rasistickými nápisy, které ale sprejují fotbaloví chuligáni...Obyvatelé živoří v příšerných podmínkách.(16.10.2008)

 • nash.
  ****

  Nečekaně zajímavý dokument... konforntace minulosti a současnosti jednoho místa, kde se toho, přes všechny ty roky, zdánlivě moc nezměnilo.. šokující byla zejména historická rovina s vyprávěním těch několika málo přeživších českých židů..(25.6.2009)

 • AdaMM
  ****

  ačkoliv si myslím, že část, která se věnuje současnosti, trochu přehání ve smyslu představení Lodže jako města plného antisemitských zdegerenovaných alkoholiků (ne, že by tam nebyli - ale Lodž není jen tato jedna čtvrť - shodou okolností jsem tam loni byl skoro každý měsíc a "moje" Lodž je úplně jinačí) - film má rozhodně velmi svéráznou a zajímavou poetiku. a samozřejmě silné téma 2. světové války...(6.4.2009)

 • Volodimir2
  ****

  Dokument prináša mimoriadny obraz katastrofy. Baluty bola pred 2. svetovou vojnou obávanou zlodejskou štvrťou Lodže. Hneď po okupácii tu nacisti zriadili židovské ghetto pre 160 000 ľudí. O rok neskôr, na jeseň 1941 tu nacisti umiestnili aj 5 transportov z  Čiech, z týchto 5000 Židov vojnu prežilo 240 jednotlivcov. Českí židia boli bedáčení nacistami ale aj židovskou poľskou samosprávou ghetta, obdobná situácia je aj vo filme Moja vojna.(22.3.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace