Nezvratný osud 4

Final Destination 4

Nezvratný osud 4

Horor / Thriller

USA, 2009, 78 min

Hele, ultrakritičtí hoši a dívky, co si takhle pustit nějaké slashery z 80. let (nebo jejich remaky), abyste si uvědomili, že film plný originálních zábavných vražd není žádná samozřejmost a že dožadovat se u vyvražďovaček nějakýho děje, vývoje či psychologie je stejně absurdní jako dožadovat se toho u porna? Ano, trajler vyžvanil, co mohl a kromě třetího rozměru a rozverných retro titulků čtvrtý NEZVRATNÝ OSUD nepřináší nic nového (naopak se recykluje např. sražení busem nebo nastřelovač hřebíků) a po vzoru závodního úvodu proto radši zoufale tlačí na rychlostní pedál a zběsile seká jeden vynalézavý a krvavý mord za druhým tak, že si mezi nimi ani nestihnete dojít na záchod. Paradoxně 3D je využité jen velmi chabě, nejlépe ke geniálnímu vtípku s 3D filmem uvnitř 3D filmu, který se stane trojrozměrný až moc :)(17.10.2009)

• tron

„Ešte nenastal môj čas.“ Po výbornej prvej časti (80%) a adekvátnej dvojke (ktorá bola skôr remake, než pokračovanie - 60%), prišla strašná trojka (40%). Štvorka je bohužiaľ skôr ako trojka – príbeh je reprízou trikrát videného, mladučkí herci budú radi, ak sa raz stanú aspoň seriálovými hviezdičkami, Tony Todd nikde a 3-D triky hnusné. Našťastie je to príjemne krátke (hodina 22!) a niektoré mordy sú originálne. Ale so šikovným a atmosférickým originálom séria už nemá veľa spoločného.(27.5.2011)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $66,477,700Tržby Celosvetovo $186,167,139Tržby za predaj DVD v USA $10,197,326 //počet predaných kusov 648,326║ Klesajúca úroveň tejto série sa nezastavuje a rázne klesá takmer na samé dno únosnosti, dejovo nič nové, atmosféra žiadna, trikovo jeden veľký otras, samo o sebe samoúčelná zbytočnosť. /20%/(6.10.2010)

Stačilo sa od úvodu správne naladiť a bolo to. Tu vyčítaná blbosť je prvoplánovaná a znamená to nadsádzku, takže s tým som nemal najmenší problém a radšej sa nechám unášať záživnejšími Ellisovými príspevkami ako nudnými Wongovými dielmi. Má to vraždy, sú krvavé, je ich dosť, herci sú sympatickejší ako v trojke, a že to nič nového neprináša? A čo tá záverečná halucinácia akú sme mohli do teraz vidieť len v úvode, alebo postava čo sa chce zabiť sama a nedarí sa jej to pretože smrť pre ňu má pripravený efektnejší odchod zo sveta. 3D necháva spomenúť na tie prvé „3D“ 80tkové horory ako Friday the 13th Part 3D či Jaws 3D kde sa všetko možné pchalo do kamery a rovnako protestujem jednou hviezdičkou navrch ako ešte väčší protestant choze.(1.12.2009)

Je libo smrt hned, nebo si ji necháte naservírovat během následujících dní? Přesně o to jde v téhle sérii, která se k dnešnímu datu dočkala už pěti dílů. Tenhle film je o tom, že každý máme na výběr. Jak už nás naučily předchozí díly, smrt nikdo z nás neoblafne, a tak jde jen o to, jestli uvěříme zvěstem proroka, který nás varuje před tragickou smrtí a rozhodneme se z místa budoucí tragédie odejít, a nebo jestli zůstaneme na místě a budeme to mít za sebou rychle a bezbolestně. Být to na mně, tak si asi raději vyberu tu bezbolestnou smrt, protože způsoby, jakými v tomto filmu umírají lidé, kteří přežili na základě varování hlavního hrdiny tragédii na závodním okruhu, nejsou ani trochu pěkné a už vůbec (tedy v některých případech) nejsou bezbolestné. Toliko vyjádření k tomu, co bych dělal, kdyby se mě to týkalo. Jako divák však musím konstatovat, že rozhodně bylo nač se dívat, a že některé způsoby smrti byly opravdu velice rafinované a neotřelé, například smrt na koupališti nebo smrt v autodílně určitě stály za to. A apokalyptická představa z nákupáku byla jedna z nejúděsnějších vizí a z nejstrašidelnějších scén, jaké jsem kdy v hororech viděl. Zkrátka tohle byla nadprůměrná jízda, která si lepší tři hvězdy rozhodně zaslouží.(19.9.2011)

• - Reklama na Clear Rivers Water, která se ve filmu objevuje, je odkazem na Clear Riversovou, jednu z hlavních postav celé série. (pajik)

• - Film, který sledovaly Lori a Janet, byl Long Kiss Goodnight (1996). (Chatterer)

• - Hladina vody v pohári počas scény v kaderníctve sa každú chvíľu mení. Od takmer prázdneho pohára v okamihu, keď je pokladaný na stôl, cez poloprázdny počas strihania až po takmer plný, keď okolo neho "prejde" lak na vlasy. (Methodix)