Síla odvahy

Agentky za nepriateľskou líniou

Female Agents

Drama / Historický / Válečný

Francie, 2008, 112 min

Strhující snímek natočený podle skutečné události, který hodnotím jako jeden z nejlepších v roce 2008. Celou stopáž mi běhal mráz po zádech, čtyři křehké ženy vedené odvážnou a zkušenou bojovnicí v podání Sophie Marceau vydávající se na smrtelnou misi do fašisty ovládené Francie, to je vskutku silný příběh. Zvláště nejtragičtější Marie Gillain mě dostala. A jako nadšenému germanofilu a frankofilu se mi zamlouvalo střídání francouzštiny a němčiny. Doufám, že čeští diváci nebudou o tenhle nadprůměrný kousek ochuzeni, byť třeba jen díky dvd či HBO.(22.10.2008)

Čierna kniha z Francúzska. Obrazne povedané, pocitovo identické. 90%(23.3.2009)

Se vsim respektem k lidem, kteri zili bojovali a umirali ve vsech valkach!!!(18.4.2012)

Úžasný film. Predpokladal som, že keď je to francúzsky vojnový film z obdobia druhej svetovej vojny, tak že to bude veľmi slabé, ale pravý opak bol pravdou. Bolo to fakt skvelé a od začiatku až do konca som pri tom sedel ticho a s napätím. Sophie Marceau podala brilantný výkon ako vždy a aj tri ďalšie spoluhrdinky boli po hereckej stránke v úplne pohode, rovnako tak ako po tej druhej stránke. Dokonca by som napísal, že podali rovnako skvelý výkon ako Sophie a dlho som sa nevedel rozhodnúť, ktorej fandím najviac. Odporúčam s nadšením a verím, že tento film bude u divákov známy a bude sa šplhať stále vyššie a vyššie.(2.2.2015)

Tento film je věnován památce žen, které se vzepřely nacistické zvůli… Je jich 5 a vyrážejí na misi do Francie. Elitní komando, které má den na secvičení. První akce – budiž, žádné velké plánování, ale splní to účel. Jak vojenský, tak divácký. Sice holkám moc nevěřím, ale vše táhne S.Marceau, které je v pohodě. Charaktery ostatních jsou naznačeny jen lehce a projevují se až při další akci, respektive při řešení nesnází, které se vyskytnou při plnění dalšího úkolu. Amatérky bez výcviku si však uvědomí, že válka je svině a že bez nich by to nešlo. Ne nebojte se, nestanou se z nich nesmrtelné bojovnice. A snad právě ta naivita dělá film zajímavým. Emočnější představení přináší hlavně výslech gestapa (ještě aby taky ne!). Takže pokud máte rádi příběhy z 2.světový, S. Marceau, příběh, který sice nenudí, ale nepřinutí hledat, co vše v něm je pravda – nebojte se. Jen upozorňuji, že ty ženský chvílemi děsně ,,štvou“. Prostě ženský… PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Scénář k akční pecce z téhož období, jen zasazené do Čech s názvem Sebevražedné komando je skoro hotov. V hlavních rolích uvidíme Dolly Buster, Silvii Saint a Ivetu Bartošovou! Koho asi bude hrát J.Pomeje?(28.4.2009)

• - Film podle skutečnosti o Lis Villameurové, která byla ve službách SOE od roku 1942 do roku 1945. (M.B)

• - Louise sa v roku 1949 vrátila späť do Francúzska, kde sa vydala, obdržala Vojnový kríž a získala titul Rytier čestnej légie. Ako 98 ročná a bezdetná v roku 2004 zomrela. (Smok)

• - Když letí děvčata na začátku filmu do Francie, tak má jejich letadlo na sobě pruhy. Jenže tyto pruhy se na letadla malovaly až v den D, kdy došlo k vylodění v Normadii, aby se lépe rozpoznali Spojenci od Němců. (Rodriguez)