Síla odvahy

Agentky za nepriateľskou líniou

Female Agents

Drama / Historický / Válečný

Francie, 2008, 112 min

Až prekvapivo kvalitný, vojnový film,opäť od francúzov,ktorí za posledné roky vyprodukovali pomaly viac vojnových filmov ako holywood /Príliš dlhé zásnuby,Štastné a veselé,Medzi nepriateľmi,Deň vítazstva/.Vyrozprávať príbeh štyroch žien,ktoré najali na zvláštnu akciu,bolo iste aj nejakým zadosťučinením a prejavom vďaky a uznania,veď takýchto žien padlo určite dosť.Film určite pripomenie Čiernu knihu alebo čiastočne Charlotte Gray.Film zbehne ako voda,nenudí ani nachvíľu,akcia je dôveryhodná a to pokladám pri prevažne ženskom obsadení za najväčšie plus.Málokedy sa mi stáva aby ma pri ženskej streľbe neoblieval pocit trápnosti.Tu sa to nestane,a vy veríte že sú toho schopné.Dej filmu je dosť nepredvídateľný,každú chvíľu je gestapom zatknutý a mučený niekto iný a to nevydrží každý...,zvlášť keď ženám trhajú nechty.Zrada a podrazy prichádzajú z každej strany.Silou odvahy by som nazval aj ťah akým tvorcovia prístupili k jazykovej verzii.Francúzi hovoria po francúzky,Nemci-nemecky a Angličania- anglicky.Divák má prehľad a je to určite dobrá voľba.Výborný vojnovo-špionážny film.Odporúčam.80%.(16.3.2009)

Vzhledem k tomu, že předlohou k filmu byla skutečná událost, měl bych možná hodnotit jednou hvězdičkou navíc. Jenže porovnávám s jinými snímky a vyplývá mi staré dobré rčení "když dva dělají totéž, není to totéž". Vadily mi herecké výkony, které mi přišly takové nevýrazné, nudné, mnohým jsem jejich role nevěřil, přišlo mi, že se se svými postavami nesžili. Je to ovšem jen můj subjektivní názor. Napínavý snímek to byl, jak vše dopadne, jsem netušil, tudíž dávám lepší 3,5*.(17.8.2010)

Najprv som si nebol isty, ci je to iba vymysleny pribeh, alebo podla skutocnosti, ale pri filmoch z 2. svetovej vojny by to bola skoda, ak by to bolo vymyslene (cest vynimky Tarantinovi HANEBNI PANCHARTI (2009) a nastastie v zaverecnych titulkoch bolo napisane, co sa stalo s niektorymi postavami. Sophie Marceu mi asi navzdy utkvie v pamäti z filmu STATOCNE SRDCE (1995) a tak som si ju nevedel predstavit so zbranou v ruke, ako striela po nacistoch, ale zahrala to uzasne a bola neuveritelne odvazna. A nielen ona, ale aj dalsie hrdinky, ktore mali obrovsky strach o svoj zivot (kto by nemal). Moritz Bleibtreu v ulohe Heidricha je znamy nemecky herec hlavne v Nemecku, ktoreho som este nikdy nevidel v zapornej ulohe, takze akosi mi tu nesedel do tej ulohy, avsak film ako celok ma nenudil ani chvilu. Bol napinavy, mucenie zien nacistami bolo otrasne, ale dobre natocene, scenar taktiez dobry. Jednoducho som cakal priemerny francuzsky film a nakoniec sa z toho vyklubala kvalitna spionazna vojnova drama... 21.11.2010 ________ Sophie Marceau - (Louise Desfontaines) +++ Julie Depardieu - (Jeanne Faussier) +++ Marie Gillain - (Suzy Desprez) +++ Moritz Bleibtreu - (Karl Heindrich) +++ Déborah Francois - (Gaelle Lemenech) +++ Maya Sansa - (Maria Luzzato) +++ Hudba: Bruno Coulais +++(21.11.2010)

• Terva

Klíčová věta všech dějin: Zachrání nás pouze ta nejpřísnější disciplína!! Moc chyb v celém filmu, vědět to dříve tak se ani nepodívám. Proč tlaková vlna nerozbila ta okna? Věděla, že je to Sussanina láska, ale nevěděla, že je to Heindrich? Auta zničena, centrála zničena, ale ještě se najde nepoškozené auto a v něm co? No přece vysílačka...to je pech. Dle mého, zbabraný plán. Spousta chyb a protiřečení až hrůza. Ten film je buď blbost, nebo je natočen podle blbosti. Rozkaz je rozkaz, scénář je scénář a špatný plán je špatný plán. Rodinná setkání vhání slzy do očí. Tvrdé mučení a pak taková láska a soucit od Heindricha? Sakra já už raději končím. Dvě hvězdy za emancipované ženy.¨(12.3.2009)

Tento film som vďaka jeho obsahu deja vopred považoval za fiasko. Skupina žien, ktoré majú ísť do najžeravejšieho ohniska vojnových operácií 2. svetovej vojny zabrániť nemeckým vojakom, aby sa dozvedeli o tajnej operácii, ktorá má byť kľúčová pri úspešnom vylodení spojeneckých vojsk v Normandii. To naozaj zaváňalo prúserom. Našťastie však nebol film v rukách amrickej produkcie a tak sa všetko na dobré obrátilo. A i keď sa nejedná o žiadny filmový skvost, tak sa musím priznať, že som bol spokojný. Scenár je naozaj šikovne napísaný, a zatiaľ určite to najlepšie, s čím sa režisér Salomé stretol. Nadovšetko pútavé sú pasáže, v ktorých hrá úlohu napätie. Akonáhle však prídu na rad scény, ktoré by mali rozvíjať dramatickú stránku filmu, tak tam je režisér bezradný a ani napísané dialógy mu to neuľahčujú. Našťastie ho zachraňuje dobrý výber hudby, herecké výkony a nakoniec aj prítomnosť herečiek samotných. 70%.(20.11.2009)