Díky zákonu z roku 1948 a svojí babičce, původní majitelka, která je pořád pryč, Francesca Cigalone a celý její klan (nedbalý manžel, osiřelá sestra, sobecká filmařka a její učitelka, ekcentrická babča, přátelé, přátelé přátel, dcera..) žijí levně ve velkém bytě. Což není moc po chuti protivné majitelce domu Charlotte Falingard, která hledá jakoukoliv záminku, aby je z bytu mohla vystěhovat. (oficiální text distributora)

Tommassi3

"Jakou mám podmínku, ty čubko ?? Prodloužení smlouvy o sedm let, o osm let.." Komedie, vůbec ne tak ztřeštěná jako špatná, která právě v těch rádoby komických pasážích hrozně nudí, komedie bez špetky tradiční francouzské konverzační invence, komedie, u níž jsem se příliš nezasmál.. Celá ta komediálnost je zde totiž založená pouze na absurditách místy hraničících s trapností.. Za mě jediná za zmínku stojící vtipná scénka "přemlouvání soudkyně"..;) Pozn. ke komentáři Alamberta: žena s chlupy v podpaždí ?? Posléze vysvětleno, stačilo vypnout televizi o pět minut později !! Ale uznávám, že na tu "přirozenost ochlupení" není příliš hezký pohled..;) ()

Cigalone

Bitka o byt je úplnou topkou ! Film, v ktorom sa zdá, že jedinou zaujímavosťou je Laetitia Casta, odhaľuje (nakoniec, ako to je aj v závere spomenuté) ľudí, ktorí chcú iba žiť a užívať si život. Celým filmom sa tiahne línia boja o byt, ktorý sa nakoniec stane závislý na "ženskom vrtochu" - kým bude mať pani Fallingardová záujem o Adriena. Postavy sú veľmi jednoduché, žiadne zložité Godardovské repliky, aj keď sa tvorcovia snažili pretlačiť kus umenia do filmu prostredníctvom Martina a poukázať tak na jeho osobnosť (filmami od Tournera, Minelliho, De Sicu - ktorého postavám sa Martin, podľa slov Francesky, podobá), či Adriena, ktorý nie je schopný urobiť jeden poriadny film. Mimo snahy zostať bývať v byte (lacnom a obrovskom), čo samozrejme pôsobí nezodpovedne, možno cítiť z filmu veľmi veľkú dávku SLOBODY a NEZÁVISLOSTI postáv na vonkajšom svete. Malá komúna, nevyznajúca sa v spleti zákonov, žijúca umeleckým, ba miestami až bohémskym životom, ukazuje divákovi, že na svete nie sú len peniaze a majetky, že život možno žiť aj inde než v materiálnom pozemskom svete, a to vo svete filmov a kníh - svete vymyslenom, v ktorom sú postavy aj situácie zmanipulované jedným, či viacerými ľuďmi, a môžu byť ideálne (ako "Stars in my crown od Jacquesa Tournera, kde aj chlapci z Ku-Klux-Klanu sa stanú dobrými"), že rodina a spoločenstvo sú tým najpodstatnejším a všetko sa dá odpustiť. Nedá sa prehliadnuť ani pre mňa fascinujúci spôsob prihovorenia sa divákovi Francescou, Martinom, či Adrienom s ich úvahami o byte. Nakoniec aj hudba je Wagnerom stavaná priamo pre tento film a dotvárajúc atmosféru príjemného rodinného spoločenstva a spokojného života vtiahne diváka do života rodiny Cigalonovcov ;-) Film vystavaný na detailoch, ktoré si treba všímať. Umelcom a milovníkom rôzneho umenia vrelo odporúčam. ()

Terva

Hudba - Reinhardt Wagner. Kamera - Renan Pollès. Čekal jsem nějakou blbost, ale nakonec příjemné překvapení. Docela sranda a já to vydržel až do konce. ()

claudel

Ztřeštěná komedie, která si nezaslouží tak nízké hodnocení. Už jen díky Amalricovi. Je pravda, že by Velký apartmán mohl být krapet kratší, protože závěr se neskutečně natahuje, nicméně myšlenka velkého bytu, v němž spolu v míru žije několik osob několika generací, se mi nesmírně zamlouvá. ()