Ten kluk

Scénografie:

Jon Henson

Kostýmy:

Julian Day

Jaké jen slovo přiřadit k tomuhle snímku... Ah, už to mám - lidský. Velmi lidský, jak s tím dobrým, tak i s tím zlým... První polovinu člověk bádá, odkrývá jakousi skládanku, aby pochopil, proč nám tvůrce vypráví zrovna o tomhle chlapci, co provedl, kdo jej držel nad vodou, koho poznával... aby nám v druhé polovině ukázal, že život sám je naprosto nevyzpytatelný. Ti, jenž působí jako největší přátelé se odvrátí, ti jenž působili jako "náhradní rodina" jsou s námi stále, i když si myslíme, že právě oni se odvrátili a tu největší lidskou čistotu najdeme v dětském srdci, i když paradoxně se v ní skrývá i to největší zlo. Krásný snímek, bravurně zahraný i napsaný, kamerově nesmírně zajímavý, detailování mi vždy způsobilo husí kůži po celém těle, scéna, kdy Jack leží v posteli s "Bílou velrybou" a hladí ji po tváři... ach...(20.7.2009)

Abych pravdu řekl, ze začátku jsem nevěděl, na čem si vlastně stojim, protože jsem vlastně nevěděl do čeho jsem se to zamotal, no a tak to všecko na mě vyplyvlo, zničehonic, příběh, který vlastně za shlédnutí rozhodně stojí, jenom mi v tom ze začátku dělal hodně veliký guláš a ten ne a ne setřást, až pak tak po třetině filmu vlastně vím, o čem to všecko vlastně je, a kam to všecko směřuje, protože to není nic jiného než depresivní výpověď, promarněného života, na který ani pes nenachčije, a co se nedá zachránit rozumně, ani lidský mozek nezachrání. Škoda právě toho, jak je film depresivní od začátku až do konce, ale na druhou stranu, díky tomu všemu ho nedokážu setřást na hodně dlouhou dobu. Hlavní role, padla Peterovi Mullanovi jako ulitá, a jak scénáristi příběh sfoukli jako svíčku, tak ani já nevěděl, co si o tom všem myslet, a ten konec, ten konec mě naprosto oddělal. No a možná právě proto dávám čtyři hvězdičky, protože to se prostě musí vidět. Silné a působivé to je, to ano, ale možná až moc.(7.12.2008)

Boy A je jednoznačně silný film, který pokračuje a volně rozvíjí tradici britských sociálních dramat a jeho tvůrci nepokrytě manipulují s divákem - vyprávějí curriculum vitae hlavního hrdiny tak, že se s ním nedá nesympatizovat. Vyprávějí však s citem a zvláště mistrně odkrývají tajemství ústřední postavy, k čemuž využívají kompoziční instrument flashbacků, které patří asi k tomu nejzajímavějšímu v tomhle komorním snímku. Důraz je kladen především na vizuální rozměr díla - často až Rembrandtovská kompozice záběru je barokně výtvarná - pokoj utopený ve tmě a matný pruh světla z okna dopadá na nehybnou postavu ve výseku světelného pole... K tomu minimalistické hudební motivy (jen v prostorách tanečních klubů je sound poplatný manchesterské klubové scéně), pomalá dynamika střihu a úsporné herecké výrazivo s občasnými expresivními momenty zvýrazněnými originálními střihovými přechody. Celý film je ale pomalý, zádumčivý, britsky rozjímavý a především vnitřně moralizující. Co je to vina a kde leží její sémantické pole? Kdo je v tomto příběhu vlastně obětí a kdo viníkem? Jestliže ale vychází v podání vypravěčů tohoto příběhu něco zvlášť negativně, tak je to role bulvárních médií, jejichž hon za senzacemi nerespektuje nic a nikoho. Boy A je skutečně silný film - strhující melancholický film o nespravedlnosti v mnohých životech a nespravedlivé karmě, které se nedá utéci. Jakoby chtěl mimochodem říci - Přemýšlejme, dříve než někoho odsoudíme v mediální zkratce... Podobné filmy: Lilja / Lilya 4ever, Moje léto lásky, Dospívání po americku / Život jednoho chlapce(7.12.2008)

Britský snímek o chlapci, jenž se díky špatným vlivům dostal na mnoho let do vězení. Z něho pak vychází jako napravený člověk snažící se začlenit do společnosti, bohužel stále pronásledovaný minulostí. Našel si práci, poznal nové lidi a činy minulosti skryté na dně řeky se postupně vyplavují na hladinu, kde tak snadno neuniknou veřejnému zraku. Pocity ze zhlédnutí mám ale chudší než jsem očekával. Herecké výkony jinak povedené, scénář zručný (který ale nepřekvapí), příběh a jeho zpracování je už slabší a režie pouze průměrná.(14.8.2010)

Film jednoznačně táhne Garfield svým přesvědčivým ztělesněním zakřiknutého lůzra, nešťastné hříčky osudu. Hořkosladké momenty rozhodně potěší všechny tuzemské hřebejkofily; díky jedinečné britské atmosféře a sociální/celospolečenské kritice jde ale naštěstí přece jen i o něco víc. Dvě roviny příběhu do sebe postupně zapadají jako skládanka, jejíž závěrečný dílek možná až příliš tlačí na emocionální pilu. Přesto za 5, nemohl jsem od toho odtrhnout oči.(6.9.2009)

• - V jednej z retrospektívnych scén sa mladí Eric a Philip hrajú na Spider-Mana, vystreľujú imaginárne pavučiny a predstierajú let pomedzi mrakodrapy. Herec stvárňujúci dospelého Erica, Andrew Garfield, si neskôr zahral Spider-Mana vo filme The Amazing Spider-Man (2012). (r3plicator)

• - Eric (Alfie Owen) o svém novém šéfovi říká, že je jako David Brent. To je hlavní postava kultovního britského seriálu Kancl (od r. 2001). (DJDVD)

• - Boty, které Jack/Erik (Andrew Garfield) dostane na začátku filmu od kurátora, jsou Nike Air Max 90 - Escape v barvě natural/black-greenend brown. (FFilipCZ)