Temné patro

Fantasy / Horor

Finsko / Island, 2008, 84 min

Pekka Lehtosaari

Ville Riippa

William Hope, Leon Herbert, Ronald Pickup, Philip Bretherton, Noah Huntley, Dominique McElligott, Skye Bennett, Mr. Lordi, Kita, Amen, Ox, Awa, Jussi Haukkamaa, Hilla Haukkamaa, Hugo Haukkamaa, Johanna Jalas, Jetta Eklöf, Joel Strömfors, Emmi Liulia, Jonna Kinnunen, Jani Halonen, Jarmo Korteniemi, Minna Kuusisto, Niko Männikkö, Jari Sarja, Jarmo Saurio, Laura Faarinen, Anniina Keiskander, Mitta Keskittalo, Mari Liimatainen, Milla Suoraniemi, Armi Tenkula, Hannu Tihinen, Teemu Tuohimaa, Mikael Gustafsson, Juha Helminen, Elina Korhonen, Linda Kuha, Maija Laiho, Katri Liimatainen, Jari Meistamo, Tuomas Merilä, Kari Meriläinen, Antti Tuomaala, Ilekka Ylittie, Sami Vainkainen, Hanne Saarikoski, Iiris Mikkonen, Kimmo Hietala, Antti Ahokoivu, Mikko Heikura, Jukka Koskinen, Kersti Kirjalainen, Kati Köykka, Jyri Niskanen, Leila Soikkonen, Mikko Strommer, Petri Thlikainen, Sami Vasanen, Maija Lahio, Paivi Kangasniemi, Eero Suorsa, Eveliina Haataja, Sami Vantti, Antti Napankangas, Jussi Hakkila, Ulla Hämeenaho, Tiina Jakunen, Salla Juntunen, Mari Kurkimaki, Kati Kurkimaki, Heidi Kaariala, Hilla Moilanen, Tuukka Myllymaki, Jaana Vahtola, Juha Virranniemi, Sami Vaisanen, Ilkka Ylitie, Marika Lamberg, Asko Aho, Matti Harju, Aki Kontio, Harri Makela, Juhana Pirnes, Ari Pullianen, Lauri Sallamo, Kaisa Vainio, Elina Vammavaara, Altti Vetlainen, Paivi Komulainen-Vuoti, James Bennett, Niina Willman, Eros de la Gomorra, John Calton, Maggy Fellman, Mika Haapaniemi, Paula Haarala, Terhi Itkonen, Eine Kakkonen, Kati Kinnunen, Kim Kreus, Antti Kuussalo, Krista Lehtoranta, Janne Miettinen, Ossi Mykkänen, Antti Näyhä, Saara Ovaska, Lasse Sipila, Mikko Takala, Tero Tittanen, Linda Toye, Tanja Turtianen, Aretta Vahala, Janna Vahtola, Toni Vainikainen
  • Mi Nü-Chai

Slátanina v hezkém kabátku opuštěné strašidelné nemocnice. Škoda, že tam vlastně vůbec nestraší, jen se tam občas producírují ohavní členové jedné z nejhorších kapel na světě.(2.4.2010)

• -bad-mad-wolf-

V tuctově potemnělé nemocnici se prohánějí členové skupiny Lordi ve své gumové koncertní maškarádě. Prohánějí se osmdesát minut, jsou silní, tupí a strašlivě hroziví a teď pozor - občas dokonce máte možnost se podívat, jak vytrhnou někomu srdce z těla!!!!!!!!!!!! No ty vado, to jsem nežral!!! Ehm. Temné patro je samozřejmě naprosto odpadní film. Příběh je jen taková decentně máznutá marmeládka, kterou někdo během dvou minut spatlal proto, aby "děsivé" prostory nemocnice měly nějaké opodstatnění a kluci z jedné kapely měli kde předvádět své zlé pózy (skutečně, jakmile se na scéně objevil kdokoliv z Lordi, pardon, z monster, všechny efektní pohyby a tvrďácká gesta připomínají tu metalový koncert třetí cenové kategorie, tu videoklip, ale rozhodně ne film, či snad dokonce horor). Mám uvést plus v podobě překvapivě solidních digitálních triků? Neuvedu. Kapela Lordi se těší slušné popularitě, tudíž sehnat producenta pro svůj film, případně si něco odlít z kapsy přímo asi nebyl velký problém. Udělat digitální haluz není takové umění, tím je teprve dobře natočená digitální haluz. Něco dalšího? Postavy a linky jejich příběhu jsou odkoukané odjinud, hudba je stejný kýč, jako temné chodby zdejší nemocnice a náznak nějakého zvratu s nemocnou holčičkou dostane tvrdě po držce v závěru. Postavu bezdomovce jsem nepochopil vůbec, měl to být jediný jasně patrný vtip? Jednu hvězdu nechávám za pobavené, nevěřícné sledování, jenž mi film poskytl, aniž by nudil. A za jeden upřímný výbuch smíchu cca pět minut před koncem.(2.1.2009)

• kinderman

Rocková skupina Mr Lordi přišla s ideou na horor, který moc smyslu nedává (vlastně nedává smysl vůbec žádný), ale ve kterém se její členové mohli objevit ve svých typických maskách. Kdo vydrží až do závěrečných titulků, zjistí, že jejich hudba oplývá stejnou uměleckou náročností jako scénář. Nebo jako hudba našich Katapultů.(9.1.2009)

"Not six, not seven. Not hell, not heaven." Včera jsem se na to podíval a mám z toho rozporuplné pocity. Film se mi z jedné části líbil, ale z té druhé bych ho už vidět nepotřeboval. Lordi jsou jako skupina vcelku solidní hard rock, skoro až metal. Takže začneme u hudby. Ta byla v celém filmu hodně dobrá a ten song na konci taky vcelku slušný. Co se masek a zpracování týče tak to se mi hodně líbilo. Atmosféra byla taky dobrá včetně herců, ale celé to bylo nejak divně dané dohromady. Film je překroucený a divák se s ním točí jako spirála. Neví pořádně co se děje a na konci jsem vubec nevěděl o čem ten film vůbec byl. V závěru bych chtěl říct, že první půlka filmu měla vcelku solidní děj, atmosféru. No prostě se mi to líbilo. Pak tam nastaly komplikace v dějové lince a film táhl do kytek. Nevim co sem od filmu čekal, ale asi nic světoborného a dobrého. No ve výsledku jsem se od tohodle svého tvrzení moc neminul. Bylo to o ničem až na tu první půlku.(13.12.2012)

• blackrain

Nejenže Lordi v roce 2006 dobyli hudební scénu, ale oni se pokusili dobýt i tu filmovou a nějak jim to nevyšlo. Příchod monster mě vůbec nevyděsil, protože mám nakoukané jejich videoklipy a u nich i zůstane. Když dvd viděla i moje matka, tak řekla, že jsem se musela opravdu zbláznit, když mi prý nestačí poslouchat tu šílenou muziku na cédéčku.(9.2.2010)

• - Příšery vystupující ve filmu jsou ve skutečnosti členové finské skupiny Lordi ve svých tradičních převlecích. (JSSVLVKMK)

• - Ještě 5 let od uvedení se jednalo o nejdražší finský horor. (Cheeker)

• - Logo a obal filmu bylo navrženo členy hudební skupiny Lordi. (Terva)