Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

Vzhůru za novým dobrodružstvím v kouzelné Narnii, a i když se jedná o "nejdospělejší" příběh, nad jeho zpracováním převládají mírně rozporuplné pocity. Stačí se totiž podívat na filmografii režiséra Michaela Apteda a divák má hned jasnou představu o tom, jaké je třetí pokračování. Edmund s Lucií nám trochu zestárli a jejich pobyt u strýčka a jeho frackovitého syna (Will Poulter podává nejlepší herecký výkon z celého filmu) v Anglii sužované válkou se rázem změní. Tentokrát se se do Narnie nevstoupí skříní, ale kouzelným "oživlým" obrazem s motivem korábu Jitřní poutník brázdícího moře, jehož posádce velí udatný princ Kaspian, který se mezitím stal králem a naše tři hrdiny uvítá s otevřenou náručí. Jeho lodní posádka čítá třeba přerostlou mluvící krysu a do jejich řad přibude hysterický uřvaný bratranec-zbabělec z anglického venkova, kupodivu píšící si deník, jenž dojde k závěrečnému prozření a s jeho nápravou je spojená i milá pointa v příběhu, kterému ovšem zoufale chybí dobrý vypravěčský rytmus a cit pro gradaci, což u Apteda není žádné překvapení. Na téměř nenapínavé dobrodružné plavbě střetneme řadu hustě digi-pohádkových postav, ale vzhledem k tomu, že nějak zásadně nepromluví do příběhu (poté, co odehrají svou scénu, zmizí tím způsobem, že už o nich ve vyprávění nepadne ani slovo) budí dojem, že ve filmu jsou jen proto, aby se splnil rozpočet a nedošlo k nějakým přebytkům v nákladech. Film má nápadů nepřeberné množství, ale ve zkratkovité Aptedově režii nejméně polovina z nich zanikne, příběh tak ztrácí na poutavosti a síle. Na druhé straně, Apted neselhává ve vykreslení postav a nenásilným stylem umí vtisknout postavě rozmazleného kluka vtipnost a stejně neomylný je v líčení vztahů mezi jednotlivými postavami. V závěrečné bitvě na moři za zvolání pověstné věty "za Narnii" z úst hrdinů " už mně neběžel mráz po zádech, jako kdysi a bylo to dáno tím, že v předchozím ději bylo pokušitelské Zlo (jeho vlivem naši hrdinové zatoužili třeba po moci a fyzické kráse) v podobě zelené mlhy spojené s únosy lidí v Narnii, líčeno dost chabým způsobem a závěrečná "monster" bitva s mořskou nestvůrou sice byla po trikové stránce vyvedená, ale nijak nezvýšila matný divácký prožitek. Spíše vyzdvihla dilema nad závěrečným hvězdičkovým ortelem filmu. Trikaři odvedli dobrou práci a ve filmu je na co se dívat, povinné Aptedovi time-outy, kterých si dával až podezřele mnoho, postupně zabíjely scenáristické originální nápady a nezbylo, než si povzdechnout a dotvořit si je ve vlastní mysli podle vlastní představivosti. Ostatně není vyloučeno, že právě tohle bylo záměrem tvůrců, a sice probudit divákovu fantazii a příběh rozvinout tak, jak se to Aptedovi nepodařilo. Jeho angažování pro akční fantasy byl obrovský přehmat.(22.12.2010)

Tak aj v tretom dieli je vysoká dávka vizuálnych efektov no dej sa ťahá už v inom štýle ako prve dva dieli. Dej je temnejší, zaujímavejší ale pre mňa o niečo slabší ako v prvých dvoch dieloch a taktiež mi tu veľmi chýbal soundtrack z jednotky a dvojky.(24.1.2011)

Myslel som, že to dopadne horšie, ale ešte sa to dá pozerať.150 mil. tam našťastie je vidno aj keď miestami sú efekty trošku slabšie. Zo začiatku cca prvá pol hodinka je zaujímavá, ale potom príde to čoho som sa obával. Chýbala mi tam hudba Harry Gregson-Williamsa, scenár trochu začínal slabnúť a efekty spolu sním. No našťastie sa to neskončilo v ešte väčšiu tragédiu a film si už len udržal mierne nadpriemernú rodinnú zábavu. Oproti predošlému dielu som si už na Bena Kaspiana Barnesa zvykol. 55% - 3*(22.4.2011)

Pre porovnanie sa mi jednotka pacila najviac, dvojka menej a tato trojka tak nieco medzitym. Opät su tu plusy a minusy, ale kedze som fanusik fantasy filmov a mam rad plno vizualnych efektov a prekvapeni, ktorych tu bolo celkom dost, tak som sa rozhodol dat aj tu stvrtu hviezdicku. Avsak namiesto styroch surodencov su uz len dvaja spolu s nejakym blbym bratrancom, vdaka ktoremu to malo byt trosku humorne. Zla Biela carodejnica v podani Tildy Swinton sa tu objavila iba na par sekund a magicky Aslan opät iba na chvilku, ale najviac ma sklamala absencia hudby z jednotky, ktora sa mi tak pacila a tu sa objavila iba na konci filmu a to len chvilku. To boli tie minusy, ale ako fantasy dobrodruzstvo sa mi to pacilo a dlho som premyslal, ci 3 alebo 4*, ale uz som sa rozhodol, aj ked skoda, ze mi tato plavba rychlo z hlavy vysumi... 22.12.2010 ________ Ben Barnes - (Král Caspian) +++ Skandar Keynes - (Edmund Pevensie) +++ Georgie Henley - (Lucy Pevensie) +++ Will Poulter - (Eustace Clarence Scrubb) +++ Simon Pegg - (Hlas Reepicheep) +++ Gary Sweet - (Lord Drinian) +++ Arthur Angel - (Rhince) +++ Tony Nixon - (Rynelf) +++ Liam Neeson - (Hlas Aslana) +++ Tilda Swinton - (Biela čarodejnica) +++ Produkcia: Andrew Adamson, Mark Johnson +++ Hudba: David Arnold +++ (Videl v 3D kine 21.12.2010) +++(22.12.2010)

• johnn333

Z nové Narnie jsem si odnesl především zjištění, že Hollywood už musí roubovat populární souboj vědy (Eustác) a víry (Aslan) i na dětské pohádky. Tahle pohádka je sice sterilní až běda (navíc s okázale digitálními kulisami kopírujícími Disneyho Alenku v říši divů, Disneyho Prince z Persie a Disneyho Piráty z Karibiku - pak už jsem jen čekal, kdy Jitřní poutník začne brázdit Tronův disneyovský kyberprostor), v rámci narnijských nudných báchorek ale stojí asi nejvýše. Což ale není výhra. Vůbec. Kaspian byl infantilní a vyprázdněný, Poutník je pak možná vyspělejší, jakékoliv další pozitivum by ale člověk nenašel ani lupou. Hlavní konflikt je vycucaný z prstu, dějové peripetie jsou nepříjemně nesmyslné a repetitivní (ostrov-ostrov-ostrov se zlotřilou zelenou mlhou?), děcka navzájem soutěží v otravnosti a jako velkorozpočtový trikový velkofilm to nestrhne snad ani na minutu… Narnie už asi jiná nebude. Nudí na souši, nudí i na vodě. Uložit k ledu, prosím. Pozn.: Navždy. 50%(29.12.2010)

• - Třetí díl ze ságy Letopisů Narnie při rozpočtu $150 milionů první víkend moc nezazářil, když vydělal „jen“ $24 milionů. Zbytek světa byl štědřejší a tak si snímek vydělal celosvětově $400,6 milionů. (pavlikv)

• - Architekt Robison chtěl vzdát hold a díky všem, co na vzniku lodi pracovali, a tak po dohodě s producenty a režisérem nechal pod nápis na vrcholu stěžně vepsat jména všech, kteří se na pracích podíleli. (pavlikv)

• - Na závěr producent Adamson shrnuje za všechny: „První film je o vzniku Narnie. Děti znovu přinesou do tohoto světa těžce zkoušeného zlou Bílou čarodějnicí naději. Jsou tam barvy a světlo a před diváky se otvírá nový svět. Druhý díl představuje temnější svět, který ožije díky dětem Pevensieových. A náš nejnovější se vrací zpět k prvnímu dílu. Také objevujeme nový svět. Kouzlo je zpět.” (pavlikv)