Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

Trikové oddělení Hallmarku si muselo na tomto kousku slušně namastit kapsy !(20.6.2011)

(2x) Musím uznat, že mi skutečně chyběl Andrew Adamson jako spoluscenárista i režisér. Scenáristický tým k sobě přijal Michaela Petroniho a režii získal Michael Apted, čímž se vytvořila zcela nevyhnutelná jemná propast mezi prvními dvěma filmy a Jitřním poutníkem. Byla narušena jistá kompaktnost, ale naštěstí zásadní linie nuancí, které odlišovaly filmy od původních knih, zůstala neporušená (Adamson si ponechal křeslo producenta). Vše, co mohlo definitivně zlomit kouzlo Narnie bylo vyřešeno elegantně již v Kaspianovi, totiž přílišný produkční časový odstup mezi jednotlivými díly. Pevensiovi, včetně Eustáce, se postupně ocitali v Narnii v letech 1940-1942 a zatímco nás teprve čeká Eustácův návrat, uplynulo již pět let. Takže bylo nutné posílit motivy dospívání postupně u všech hlavních hrdinů, zatímco při rychlejší produkci by to nebylo vyloženě nutné. Na rozdíl od předchozích adaptací (a předlohy) mezi jednotlivými díly byly vytvořeny nové spojníky, které skutečně baštím. Poprvé bylo kladně reflektováno na Zuzčino léto v Americe, což je báječné a revoluční. Ve všech dílech je podržen reální válečný základ, což je skvělé, protože jeden z nejzásadnějších výkladů celých Letopisů hovoří o frustraci, která přešla v interpretaci prožitých dobrodružství jakožto znovunabytého dětství. Nicméně vzhledem k povaze dobrodružné plavby Jitřního poutníka došlo, myslím, k nové frustraci na poli scénáře. Cosi, co je přidané, tedy košatý úvod v Cambridgi, ačkoli je zcela vhodný, jakoby nutilo všechny zastávky na jednotlivých ostrovech silně relativizovat a zrychlit. Dobrodružství pádí dál a dál v nebezpečném tempu a existují minimálně dvě linie, které by si zasloužili otočit znaménka důležitosti. Chybí jakákoli zmínka o Kaspianově sňatku s Ramanduovou dcerou Lilliandil (přičemž nechybí zmínka o nově přidané romanci Kaspiana a Zuzky v minulém díle) a zcela bez výraznějšího konceptuálního smyslu vyznívá příběh Gael a jejího otce na pouti za postrádanou matkou. Jiné by to mohlo být, kdyby byl otrokářský systém na Osamělých ostrovech pořešen šířeji a došlo-li by tak na vytvoření vztahů s místními. Takto nezbývá než si plně užít zejména přirozeně dominujícího Rípčípa a Eustáce, kteří v mnohém zastínili hlavní partu. Ostatně zejména Lucka a Ed se hodně proměnili pod novým režijním vedením. U Adamsona by zřejmě některé scény, například s vánočními dárky nebo Jadis, byly výraznější. Adamson měl také šťastnější volbu při songu pro závěrečné titulky - The Call s naprosto ideálním textem zůstalo nepřekonané. Ale teď už jsem zvědavá na peripetie kolem Stříbrné židle... Jakže je to ještě s dabingem a 3D konverzí? Dabing rozhodně není skvělý, klasicky selhávají nejvíce dětští herci, Edův si šlape na jazyk, Lucčina víská i tam, kde nemá atd., ale ještě problematičtější je konzistence překladu. Nejenže jsou přetrhány vazby na minulé díly, Ed se stal jakýmsi králem králů a opět není jasná otázka vlastních jmen - zda-li překládat, přechylovat nebo ponechávat v původní formě. Čili Lucy je Lucka, ale Jill není Julie, což je poněkud matoucí, že? 3D je pak samo o sobě pouhou daní za nutnost, neurazí, ani vyloženě nepotěší. Ideálně tedy na 2D verzi s podtitulky.(10.12.2010)

• LiVentura

Proč ne... Aslan coby Bůh...a lidské děti zachraňujíc pohádkový svět Narnianů.. :-)(28.5.2013)

• Fr

,,…A TAM SEDM MEČŮ POLOŽÍŠ NA ASLANŮV STŮL. ALE POZOR! BUDETE ZKOUŠENI.....“/// Ble, ble, ble… šup (teda žbluňk) a jsme v Narnii, kde je mír (pro milovníky statistik – už 3 roky). Zatímco mluvící krysa mi připadá normální, se zbraněmi v rukách dětí se stále nemohu smířit (nejsem pacifista!!!). Prostě s nima vypadaj divně. (A vlastně i bez nich....) Z pohledu 11ti letého dítěte je to napínavé dobrodružství s troškou vtipu, ale extra nadšení nepřevládá. Tahle fantasy série v naší rodině moc hlasů nepobere. TO JE NAPOSLEDY CO TU JSME, ŽE ANO? Ne? Ano? Prosím - ANO! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci vidět bojovat draka s vodním hadem. 2.) Chci adoptovat nesympatický děti (beze zbraně). 3.) Ještě pořád si myslím, že Aslan je princ, bydlící s čarodějnicí ve skříni (a kterýmu uplavala loď). /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *(28.3.2011)

Od třetího pokračování Narnie jsem nic nečekal, respektive čekal - čekal jsem zase to samé, další průměrný fantazy film/pohádku s nepovedenými efekty a nepřesvědčivými hereckými výkony. Tenhle zatím poslední díl ságy podle knih C. S. Lewise mě mile překvapil. První polovina filmu byla celkem slabá a herectví se tu ocitá na prahu, řekl bych seriálové pohádkové tvorby, ale druhá polovina je silnější a celkově povedenější. Musím říct, že se tvůrci poučili z předchozích chyb a triky jsou už konečně na velmi kvalitní úrovni. Barevné lokace jsou nádherné, fantazy postavy pohádkově reálné. Jitřní poutník na moři aj., to jsou všechno oku lahodící záběry, kamera tedy na jedničku. Georgie Henley vyspěla stejně jako její postava Lucky a v Narnii jí to tak sluší více než jiným. V předchozích dílech mi právě Lucinka a její protagonistka dost vadily, v tomhle díle je tomu naopak a jde o další milé překvapení. Pokud vezmu tedy třetí díl jako pohádku, protože jako pohádka byla Narnie napsána, jde o zdařilé filmové zpracování na rozdíl od jiných podobných. Jestli budou další díly stejné nebo lepší, tak se zlobit nebudu, cesta zpět by byla už horší. V konkurenci filmů jako: Hvězdný prach, Zlatý kompas, Harry Potter atd. se tenhle díl rozhodně neztratí. Jenom škoda, že další díl je plánován tuším na r. 2014, tudíž než se dokončí celá sága, budu již starý muž :-D(25.5.2011)