• psy.cho

Okrem počúvania otrasnej fínštiny som na tom filme nič nezbadal.(9.11.2011)

Bezesporu nesmírně atmosférické a překvapivě i po většinu doby děsivé, ovšem špatně použitá hudba mnohé scény vyloženě zabíjí. Navíc mám pocit, že končit to v momentě závěrečného vstupu do sauny, vyzněl by závěr podstatně působivěji než takto. Avšak i přes předchozí výtky se jedná o bezesporu kvalitní horor s potenciálem způsobovat útlocitným duším nepříjemné noční můry. Silné 3*.(6.2.2013)

Zajímavé, podivné, seversky typicky pochmurné, atmosferické a chladné. Námět o pomstě ducha ztrápené dívky, pronásledujíc celou výpravu mrazivou pustinou, se mi zdál být od začátku jasným a typickým hororovým prvkem. Jenže po uplynutí úvodní části děje, po níž následuje obydlení malé osady, se začne děj jaksi neuchopitelně, mysticky zamotávat a věci z počátku jednoduché a očekávané, se začnou rozrůstat a nabývat poněkud jiných sfér. Saunu nepovažuji za čistokrevný horor... nebo vlastně ani sama doteď nevím, jak bych ji měla popsat. Přišla mi jakoby nějaký duchovně, psychologicky a mysticky propojený celek s kořeny v severských legendách, sahající až kamsi do lidského podvědomí a k jeho samotnému bytí. Zpracováním je snímek podobně laděný jako Trierův Antikrist, a ještě s mlčenlivou psychologickou příchutí a osamoceností Bergmannových děl.(11.6.2011)

Úžasná atmosféra, prostředí, kamera, příroda a její kamerové záběry dělají samy o sobě z filmu to, co někteří přívrženci zejména "eurohorroru" nazávají "pocitový horror". I to by mi stačilo v pohodě na pěkné 3*. Ovšem obsah filmu je dokonale nastaven tak, aby neznalý a nehledající divák se pouze "kochal přírodou" a lehkým mrazením a divák znalejší filosofie obecně, psychologie a historie našel ve filmu ještě o něco více... Ten film může plnit oba úkoly, pouze mrazit, nebo diváka hluboko vtáhnout do spyrály temné filosofie a podstaty lidské bytosti, lidských sociálních spolků ve svých počátcích a tak jej přenesl i na dnešek. myslím, že řada zdejších komentátorů pochopila dobře, podobně jako já ... Každopádně pravdu o tomto filmu ví na 100% jen tvůrcové sami (a takové filmy jsou nejlepší ...).(6.10.2009)

No teda nevím, většinu stopáže vidíme jakési lidi , co se dostaly "někam" kde je "něco" a ty lidé se snaží zjistit co to "něco" vlastně je. Hned ze začátku musím pochválit kameru která je naprosto úchvatná snímá každý detail. Dále bych chtěl pochválit herce a hudbu. Heric předvedly dokonalý výkon a hudba jen podkreslovala atmosféru u které nemůže nikdo nic vytknout. Nicméně film se děsně i na svou stopáž táhne, a může i uspat. Na Saune je nejhorší cokoliv oní číst, protože když o tomhle filmu slyšíte poprvé a zkouknete ho budete mile překvapeni, ale jakmile na něj(jako v mém případě) slyšíte chválu a nic jiného tak vás zklame. Saunu musím bohužel dát do průměrnosti. Ale rozhodně se jedná o kvalitní historický horor.(11.9.2010)