Divný horor s divným příběhem a ještě divnějšími herci. Atmosféra je opravdu neskutečná a to prostředí nemá chybu, spolu s chladným filtrem i mrazivou hudbou mě to dokázalo udržet v pozoru, ale jinak opravdu nevím, co si mám myslet. Tohle je na mě příliš velký a abstraktní hardcore. Hlavně se mě neptejte o čem to bylo. Stejně jako s pochopením, mám teď problém s hodnocením, protože bych dal nejradši celou škálu. Tohle je něco, co se snad ani nedá hodnotit. Musím říct, že poprvé jsem po dokoukáni hororu totálně zmatenej. Absolutně nevím, čeho se chopit. Vím jen, že až budu mít náladu si to zopakovat, tak se budu muset víc soustředit a snad budu i víc v obraze. Momentálně jsem mimo a z hodnocení se vylžu 3 hvězdičkami.(20.6.2011)

Je to zaujímavý fínsky psychologický horor. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch stredoveku na konci vojny medzi Švédskom a Ruskom, kedy obe strany vytvoria skupinu odborníkov, aby zmapovali aj posledné neznáme oblasti a určili konečnú hranicu, lenže dvojicu fínskych bratov na švédskej strane, kartografa a veterána na cestách prenasledujú hriechy minulosti. So spracovaním som spokojný, toto určite nie je žiadny klasický horor so všetkým, čo k tomu patrí, síce ešte spočiatku mi chvíľu trvalo, kým som si na to zvykol, ale asi po štvrthodine mi to už sadlo, jedine som očakával, že to bude o niečo výpravnejšie, miesto toho sa asi polovica filmu odohráva v jednej dedine, ale potom mi už došlo, prečo je tomu tak. Na prvý pohľad sa tu toho až tak moc neudeje, ale v skutočnosti je dej pomerne originálny, výrazne psychologicky ladený a je to aj dosť inteligentný film, ktorý aj kvôli krátkej dĺžke nenudí ani na okamih. A oceňujem aj, že to nie je žiadny typický film, ktorý musí všetko doslova vysvetľovať, diváka film celý čas núti premýšľať a ani na konci mu nič nevysvetlí bez námahy. Síce film neobsahuje nejaké konkrétne scény, ktoré by skutočne stáli za pozornosť, čo od hororov vyžadujem, ale toto je predsa len niečo úplne iné a film skôr zaujme ako celok. Herecké obsadenie sa mi páči, je tvorené charizmatickými a uveriteľnými tvárami, čo tu aj najviac vyhovuje a potešil ma hlavne Tommi Eronen, ktorého som si obľúbil vo Večnom bojovníkovi. Réžia a technická stránka sú vydarené, páči sa mi zaujímavý vizuál, funguje tu aj taká zvláštna atmosféra, som spokojný. Sauna určite nie je žiadny klasický predstaviteľ žánru a nepochybne množstvu divákov nesadne, ale mne sa to páčilo a myslím, že som väčšine filmu aj pochopil. 75%(25.8.2012)

Předpeklí může mít podobu opuštěného hornického městečka s poletujícím popílkem, gigantické kostky, koncertu Michala Davida, či jako v tomto případě podivné sauny uprostřed mokřin. A teď si představte, že se její architektury chopí mix z ejakulátů Bergmana, Tarkovského, Herzoga a chlapců odpovědných za J-horory. Podle vkusu buď eukalyptovou větvičku rozkoušete, nebo si ji dáte pod hlavu jako polštář, každopádně se budete potit, protože my všichni jsme postavení na špíně..(5.5.2014)

Finko-česky horor. Říkal jsem si, "Tak na tohle si prostě čas udělat musím!". Nakonec to nebyla bohužel žádná sláva, hlavně díky příběhu. Kdyby se se do toho nepletli všelijaké historické patlaniny a natočilo se to jako čistě ryzí horor, mohl by to být silně nadprůměrný, dech beroucí horor.(17.10.2013)

Doteď nechápu, jak mohlo pár českých herců napadnout, že si s finskými kamarády natočí tenhle neuvěřitelně zvláštní horor. Na druhou stranu to nebylo vůbec špatné. Jen jsem většinu času měl problém pochytit, oč se ve filmu vůbec jedná. To všecko mi vysvětlil až samotný obsah filmu, co je napsaný zde, jinak bych se v tom asi ztratil. Každopádně atmosféra byla perfektní a Finové ukázali, že když chtějí, dokáží zabrousit do své minulosti, na kterou neradi vzpomínají.(27.7.2011)