• mil@n.fanatik

"Dobrá blbost" Ani jsem se nedodíval. BLBOST. Jedna hvězda. howgh(24.2.2012)

Sauna je hranice mezi filmem a uměním. Kdyby se mě někdo zeptal, do jakého žánru bych film zařadil, pravděpodobně bych mu neodpověděl. Ano, má to prvky hororu. Ale hororem bych to přímo nenazval. Je to atmosférické, strašidelné, depresivní a má to skvělý hudební podkres. Co mě ale totálně dostalo na kolena, byla práce s postavami, herecké výkony a především pointa. Závěr byl taky úchvatný. Ovšem si budu muset dopřát ještě mimimálně jedno shlédnutí, abych film plně pochopil. Ale tuším, že jsem objevil další Fontánu. První shlédnutí- 90%..... Druhé shlédnutí- 95%.... Třetí shlédnutí- 100%(12.8.2011)

Úžasná atmosféra, prostředí, kamera, příroda a její kamerové záběry dělají samy o sobě z filmu to, co někteří přívrženci zejména "eurohorroru" nazávají "pocitový horror". I to by mi stačilo v pohodě na pěkné 3*. Ovšem obsah filmu je dokonale nastaven tak, aby neznalý a nehledající divák se pouze "kochal přírodou" a lehkým mrazením a divák znalejší filosofie obecně, psychologie a historie našel ve filmu ještě o něco více... Ten film může plnit oba úkoly, pouze mrazit, nebo diváka hluboko vtáhnout do spyrály temné filosofie a podstaty lidské bytosti, lidských sociálních spolků ve svých počátcích a tak jej přenesl i na dnešek. myslím, že řada zdejších komentátorů pochopila dobře, podobně jako já ... Každopádně pravdu o tomto filmu ví na 100% jen tvůrcové sami (a takové filmy jsou nejlepší ...).(6.10.2009)

Hororová pecka z Finska. Obrovské překvapení, které jen s několika herci dokáže vybudovat dokonalou atmosféru. Temné, děsivé a nejednoznačné. Nádherné depresivní lokace, děsivě dobrá kamera a strašidelně skvělá práce s herci. Takhle si představuji artový horor ze severu. Chuťovka.(6.9.2009)

Je to zaujímavý fínsky psychologický horor. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch stredoveku na konci vojny medzi Švédskom a Ruskom, kedy obe strany vytvoria skupinu odborníkov, aby zmapovali aj posledné neznáme oblasti a určili konečnú hranicu, lenže dvojicu fínskych bratov na švédskej strane, kartografa a veterána na cestách prenasledujú hriechy minulosti. So spracovaním som spokojný, toto určite nie je žiadny klasický horor so všetkým, čo k tomu patrí, síce ešte spočiatku mi chvíľu trvalo, kým som si na to zvykol, ale asi po štvrthodine mi to už sadlo, jedine som očakával, že to bude o niečo výpravnejšie, miesto toho sa asi polovica filmu odohráva v jednej dedine, ale potom mi už došlo, prečo je tomu tak. Na prvý pohľad sa tu toho až tak moc neudeje, ale v skutočnosti je dej pomerne originálny, výrazne psychologicky ladený a je to aj dosť inteligentný film, ktorý aj kvôli krátkej dĺžke nenudí ani na okamih. A oceňujem aj, že to nie je žiadny typický film, ktorý musí všetko doslova vysvetľovať, diváka film celý čas núti premýšľať a ani na konci mu nič nevysvetlí bez námahy. Síce film neobsahuje nejaké konkrétne scény, ktoré by skutočne stáli za pozornosť, čo od hororov vyžadujem, ale toto je predsa len niečo úplne iné a film skôr zaujme ako celok. Herecké obsadenie sa mi páči, je tvorené charizmatickými a uveriteľnými tvárami, čo tu aj najviac vyhovuje a potešil ma hlavne Tommi Eronen, ktorého som si obľúbil vo Večnom bojovníkovi. Réžia a technická stránka sú vydarené, páči sa mi zaujímavý vizuál, funguje tu aj taká zvláštna atmosféra, som spokojný. Sauna určite nie je žiadny klasický predstaviteľ žánru a nepochybne množstvu divákov nesadne, ale mne sa to páčilo a myslím, že som väčšine filmu aj pochopil. 75%(25.8.2012)

• - Exteriéry filmu byly natáčeny v Praze - Řeporyjích, ve středověkém skanzenu Řepora. (Kolyas)

• - Slovo ''Poika'' ve finštině znamená chlapec, ve skutečnosti postavu ''Poiky'' hrála herečka Sonja Petäjäjärvi. (MadBigMax)