Bye Bye Shanghai

Jana Boková

Jiří Zykmund

Jiří Konečný

Jan Daňhel

Dokument ma velice dobry namet, hezke jsou i prostrihy pametnickych zaberu a videa z Prahy, Parize nebo Buenos Aires. Vyber exilantu nebo alespon jejich monology mi ale prijdou nestastne a mnohdy o nicem vypovidajici. Irituji me takovi ti hrdinove doby minule, co si mysli, ze sebrali vsechnu moudrost sveta a jsou tzv. nad veci! Treti a nejstabilnejsi hvezdicku davam za vyborne hlasky onoho bohema, to je bye bye Shanghai...(17.6.2009)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.91/143(16.8.2009)

• Slarque

Něco tak roztahaného se hnedtak nevidí! Plácání několika exilantů (básníci, hudebníci, filozof, politolog, výtvarnice, architekt, bohém... zkrátka žádný normální člověk) s režisérkou je občas na úrovni hospodských keců, režisérka to asi zapomněla prostříhat (nebo proč tam nechává dialogy, ve kterých zpovídaní pochybují o tom, co vlastně chce natáčet?), jak s tím souvisejí ukázky z jejích čtyřech starších filmů, které jsou do toho střiženy, se mi nepodařilo pochopit. Bylo tam sice pár myšlenek hodných pozornosti, ale zůstaly utopené pod mořem balastu.(18.7.2009)

• gumbo

Hrozně amatérské. Spíš takové domácí video. Hrozný zvuk rozhovorů z kaváren, kde musel člověk napínat uši, aby slyšel o čem se mluví. Po 20ti minutách jsem to musel vypnout. Přitom je to zajímavé téma, které by si zasloužilo lepší interpretaci. 35%(11.6.2009)

• wata

Tož takto: z tejto zaujímavej témy sa dalo dostať omnoho viac. V tomto dokumente iba zaujímaví ľudia rozprávajú zaujímavé veci - to môžu kedykoľvek pri káve či vínku. Ak to chce niekto ukazovať na plátne, mal by viac premýšľať, ako to urobí. Režisérka podľa mňa vôbec nemala najmenšie tušenie, ako bude film strihať a čo bude konečným výsledkom, keď sa točil. Ja viem, že pri dokumente je to zložité, ale hoci som do poslednej chvíle čakala na pointu, neodstalo sa mi jej. Nepochopila som ani význam nudných záberov takmer neidentifikovateľných miest, ktoré film dopĺňali. 144 minút bolo jednoducho priveľa a ja som sa už po hodine tešila na koniec. Ani po ňom sa mi bohužiaľ nepodarilo vytvoriť si nejaký komplexný obrázok o téme návratu do vlasti. Jediné plus, ktoré na filme vidím, spočíva v tom, že vôbec túto tému priniesol na české obrazovky. Ja už som sa nad touto témou ale zamýšľala, a tak ma nijak neobohatil. Škoda preškoda..(10.5.2011)