Bye Bye Shanghai

Jiří Zykmund

Jiří Konečný

Jan Daňhel
  • gumbo

Hrozně amatérské. Spíš takové domácí video. Hrozný zvuk rozhovorů z kaváren, kde musel člověk napínat uši, aby slyšel o čem se mluví. Po 20ti minutách jsem to musel vypnout. Přitom je to zajímavé téma, které by si zasloužilo lepší interpretaci. 35%(11.6.2009)

• gudaulin

Inu, potenciál byl veliký, téma emigrace a s tím spojených trablů zařazování se do společnosti a protloukání se v cizím prostředí skýtalo spoustu možností, zvlášť když si režirérka vybrala několik zajímavých osobností. Jenže přístup Bokové ten potenciál spolehlivě zničil. Výsledek je užvaněný, plný vaty, protože režisérka zapoměla stříhat, ale především nechala své ovečky povídat, co je napadne, takže místo tématického dokumentu vzniklo takové hospodské povídání místy o ničem. Stopáž 114 minut je směšná, při rozumném sestřihu by vznikl zajímavý dokument o délce 45 minut. Celkový dojem: 35 %.(10.11.2009)

• Slarque

Něco tak roztahaného se hnedtak nevidí! Plácání několika exilantů (básníci, hudebníci, filozof, politolog, výtvarnice, architekt, bohém... zkrátka žádný normální člověk) s režisérkou je občas na úrovni hospodských keců, režisérka to asi zapomněla prostříhat (nebo proč tam nechává dialogy, ve kterých zpovídaní pochybují o tom, co vlastně chce natáčet?), jak s tím souvisejí ukázky z jejích čtyřech starších filmů, které jsou do toho střiženy, se mi nepodařilo pochopit. Bylo tam sice pár myšlenek hodných pozornosti, ale zůstaly utopené pod mořem balastu.(18.7.2009)

Zajímavé osobnosti přinášejí zajímavé myšlenky (nejen) o exilu. Lidé v tomto filmu mají co říct, škoda jen, že ve většině publicistických pořadů v našich televizích vystupují místo nich politici, nebo neosobnosi, které poslouchat je ztráta času.(7.6.2009)

• wata

Tož takto: z tejto zaujímavej témy sa dalo dostať omnoho viac. V tomto dokumente iba zaujímaví ľudia rozprávajú zaujímavé veci - to môžu kedykoľvek pri káve či vínku. Ak to chce niekto ukazovať na plátne, mal by viac premýšľať, ako to urobí. Režisérka podľa mňa vôbec nemala najmenšie tušenie, ako bude film strihať a čo bude konečným výsledkom, keď sa točil. Ja viem, že pri dokumente je to zložité, ale hoci som do poslednej chvíle čakala na pointu, neodstalo sa mi jej. Nepochopila som ani význam nudných záberov takmer neidentifikovateľných miest, ktoré film dopĺňali. 144 minút bolo jednoducho priveľa a ja som sa už po hodine tešila na koniec. Ani po ňom sa mi bohužiaľ nepodarilo vytvoriť si nejaký komplexný obrázok o téme návratu do vlasti. Jediné plus, ktoré na filme vidím, spočíva v tom, že vôbec túto tému priniesol na české obrazovky. Ja už som sa nad touto témou ale zamýšľala, a tak ma nijak neobohatil. Škoda preškoda..(10.5.2011)