Zelený sršeň

The Green Hornet

Zelený sršeň

Akční / Krimi / Thriller / Komedie / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min

S více než týdenním odstupem už hodnocení nevidím tak jednoznačně jako krátce po projekci. Čím více o filmu přemýšlím, tím se začínají množit aspekty, které mi na něm vadí více (resp. některá pozitiva se s odstupem začínají jevit jako více negativní). Např. scénář (sice nikterak originální) nejdříve vypadá jako velmi vtipný, plný narážek, situačního humoru apod., při bližším pohledu jde ale vlastně o nejvíce problematickou část celého filmu. Jakoby snad Rogen chtěl veškerou pozornost pouze upoutat na sebe - jako autor scénáře, i jako hlavní postava přímo ve filmu (zbytečně velký prostor pro hlavního "hrdinu" + upozadění/zbytečnost některých vedlejších postav). Právě z nich mi jako nevyužitá přijde ta Toma Wilkinsona a především Christopha Waltze, jehož gangster a šéf podsvětí Chudnofsky je jen k smíchu. Naprosto zbytečná mi pak přijde postava Cameron Diaz - opět jsem se utvrdil v tom, že téměř neumí hrát. Co také hodně zamrzí je nevyužitý potenciál sekvencí, kdy Kato pracuje v dílně na tvorbě/vylepšení technických vychytávek - to, co zdobilo a v mnohém ozvláštňovalo první díl Iron Mana, tady v podstatě téměř absentuje a je to obrovská škoda. P.S.: Chudnofsky opravdu není jméno těžké na vyslovení. Tím, že na to Rogen v jedné ze scén dost okatě upozorňuje, nevytváří vtipnou situaci, ale pouze tím reflektuje celoamerickou společnost a jazyková omezení, která angličtina přináší (jinými slovy děláním debila z toho druhého, můžeš ve skutečnosti dělat debila pouze ze sebe samotného). Celkově za velmi slabé 4*, možné snížení na 3*. UPDATE: Takže za 3* :)(1.2.2011)

• POMO

Film, ktorý sa ku mne "nehlási", ktorého humor je pre mňa čistým wtf, a ktorého postavy mi prišli ako zlý vtip. Proste si s Gondrym nesedíme. Ale to Katove kafe by som si dal!(30.8.2011)

Scenáristicky silne nedotiahnuté (tie hrdinove premeny, Bože!), väčšina pokusov o vtip ide mimo (mňa), obsadenie je okrem Waltza na zabitie (Diazka a Číňan fest mimo, Rogen sa tvári, akoby to nebol jeho vysnívaný projekt, ale niečo, v čom je nútený hrať kvôli prachom) a buddy-chémia slabá. Gondryho finty a extra akčne nadupaná záverečná 30 - 40-minútovka to našťastie zachraňujú, takže nakoniec zľahka prevládli pozitívne dojmy. Porovnávanie s Iron Manom je smiešne, na jednotku sa to nechytá ani náhodou a na dvojku tiež nie.(31.1.2011)

otřesné vizuální triky a Rogenova otravnost, jinak velmi fajn divný film o dalších dvou superhrdinských pošucích. Se zajimavým, ale žel divně přehrávajícím a přehánějícím Waltzem. S pitomou ničím zajimavou a v ději nepotřebnou romantickou linií (a Diaz zde zase působí jako obvykle - myslím si, že to má nějak na střídačku). Se skvělým úvodem (academy award nominee Franco zase podává oscarový výkon) a ještě lepšími vizuálními Gondryho hrátkami. Jsem rád, že v poslední době se tvůrci snaží zpestřit akci a udělat ji nejen rutinně dobrou, ale i zvláštní. Na Kick-Ass to sice nemá (a ani na Pilgrima), ale stejně se na scény s Chouem kdykoliv rád podivám znovu. Příliš přemrštěné a přecpané finále. Druhý díl chci, ten motiv zlých superhdinů se dá parádně rozvíjet.(30.3.2011)

Ano, křupanská rétorika a humor nadrženého puberťáka jsou už víceméně Rogenovým trademarkem, což rozhodně není výtka. Scénář plný infantilního humoru ale nakonec zdatně krotí vizuální hračička Gondry, který tomu vlepil dokonalý punc nadsázky a z celé té instatní kraviny vyvařil dokonalou pecku, která potěší hlavně v momentech akce, kdy se kloubí hravost, originální nápady a vtip. Ne, tohle neměl být druhý Kick-Ass, ale třetí Iron Man rozhodně ano.(14.1.2011)