Zelený sršeň

The Green Hornet

Zelený sršeň

Akční / Krimi / Thriller / Komedie / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min

Z mé strany teda hlásím ohromně příjemné překvapení. Green Hornet mě skvěle pobavil, a to jednak přímočarými vtípky, jednak neustálým shazováním sebe (když si záporák obleče rudý háv a nasadí plynovou masku, tak je to prostě k popukání ... ačkoli ne každý divák musí ten nadhled pochytit) i svých žánrových kolegů (závěr alá hodně lame verze osudového zakončení Temného rytíře). Gondry to natočil neuvěřitelně svižně a hravě, jako takové eticky absolutně nezávazné klukovské blbnutí. A ani ta úvaha nad tím, jak zpravodajství manipuluje veřejné mínění, není tak laciná, jak bych od komiksové oddychovky býval čekal. Viděna 2D verze a nemám dojem, že 3D by mohlo být něčím prospěšné.(19.1.2011)

Notně nedomrlá fúze huličské komedie o heterosexuálním mužském partnerství a superhrdinského filmu. Rogen s Goldbergem si jako scenáristé neohlídali, jak moc velkým imbecilem může Britt Reid být, aby ještě vzbuzoval nějaké sympatie. Skutečným hrdinou je v důsledku jeho sidekick Kato, který zvládá víc než jen trousit sexistické poznámky a lézt ostatním postavám na nervy. Postavit do středu dění nesympatického flákače by mohlo být odvážným krokem teprve kdyby tvůrci šli na doraz (jako Jody Hill v Rogenově one man show Zevlovat a prudit). Nevím, jestli šlo o Rogenův zvrhlý humor, napsat roli pro Cameron Diaz tak, aby se jí prokázalo, že film Cameron Diaz vlastně vůbec nepotřebuje. A nepotřebuje ani padoucha, který je sice krutý a zlý, ale ne k protagonistovi. Christoph Waltz měl nejspíš od úvodních minut vzbuzovat podobný „cokoliv-si-na-mě-zkusíš-prohraješ“ pocit jako Hans Landa, ale k tomu nemá dost prostoru a dost vypečených hlášek. Neschopnost působit „cool“ má Chudnovského charakterizovat, což by se dalo brát jako drzé ignorování Hitchcockovy poučky o filmu dobrém tak, jak dobrý je záporák… kdyby byl v poukazování na tento fakt obsažen prvek sebereflexe. Oproti loňskému Scottu Pilgrimovi a Kick-Ass se Zelený sršeň bere o poznání vážněji. S výjimkou kouzelné úvodní scény skoro neshazuje žánrové konvence a současně se snaží být vtipný tam, kde to není zrovna nejvhodnější (křečovité hláškování během akčních scén, kdy 3D navíc komplikuje současné sledování akce a čtení titulků). Nejvíce mne bavilo těch nemnoho nemainstreamově gondryovských nápadů – videoherní pojetí soubojů, práce s předkamerovým prostorem a provokativní rozparcelování obrazu na mnoho políček, jdoucí proti podstatě stereoskopického filmu, od něhož se očekává, že kamera povede naši pozornost (kterou zde navíc neustále odvádí množství televizních obrazovek). Věřím, že kdyby režisérovi do jeho práce nekafralo studio a Rogen, Zelený sršeň žánr (resp. jeden z žánrů) posune o kus dál. Takhle jenom neslyšně proletí okolo. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, kiddo, Rosomak(11.1.2011)

[imdb: 6.6/10] | me: Akási snaha o cool heroickú kombináciu Ružového pantera a Jacka Blacka. Ale Jack Black to nie je a Inspector Clouseau tiež nie. Britt Reid ako hlavná postava je veľmi nesympatická (a to buď scenáristicky, alebo herecky). Proste niekde sa stala chyba a človek sa ťažko stotožňuje s tým drzým imbecilom. Pričom samotné spracovanie celého motívu je miestami veľmi inovatívne a dostatočne dynamické, ... ale v zápätí nudné a trápne (či už kvôli zbytočným situáciám, alebo už spomínanému Brittovy Reidovi). Je to dosť nevybalansovaný film kde celkový dojem nie je nič extra. Film má svoje svetlé stránky, ktoré stoja za to (za ktoré je zodpovedný hlavne Christoph Waltz a efekty v dobrom strihu), ale celkovo obsahuje množstvo nevyváženého (nadbytočného) "junku", ktorý to celé akosi kazí.(25.1.2011)

Kam se hrabe Iron Man! Výborná oddychovka se stylem, která si z retro předlohy dělá spíš legraci - jenže jednak s fanouškovskou úctou, a zadruhé si to může dovolit, protože skvěle sehraná herecká sestava jede podle VELMI vtipného scénáře. A jelikož úplně nezmizela ani Gondryho příznačná hravost, můžu spokojeně doufat v kasovní úspěch a brzký druhý díl. Good job, Mr. Rogen.(10.1.2011)

Podivné, ale funguje to. Nejlepší věcí na ZELENÉM SRŠNI (nebo SRŠŇOVI?) je ale Christoph Waltz, kterého si prostě zamilujete. Akce je výtečná a Gondry se často vytasí s nějákou parádičkou. Vlastně jsem dostal co jsem čekal. Takže Chudnofsky, polibte mi prdel. Přiložte svoje pysky na mojí zadnici a polibte ji. Francouzákem. Polechtejte mi ji svýma šedivýma fousama. Mám pro vás dobrou a špatnou zprávu. Jste ohranej. Jste starej a nudnej. Nejde z vás strach. Jste oblečenej jako šupák. Skončil jste, jasný? To je ta špatná zpráva. Ta dobrá zpráva je, že můžete jít do důchodu. Můžete chodit hrát golf, večeřet ve tři odpoledne, hrát si s vnoučatama, pít projímadlo, prostě věci, co dělaj starý lidi. Jasný? Podívejte se na mě. Moje jméno dokážou lidi vyslovit. Jmenuju se Danny Clear. Prodávám krystalický metamfetamin. Lidi mi říkaj Křišťál. Jednoduchý. A mrkejte na můj husťáckej kancl. Všude mám mraky skla, támhle mám průhlednej klavír. A sledujte mý hochy. Jsou jak ze žurnálu. Máme tu Gucci... Armani, další Gucci. Všechno šitý na zakázku. Tohle je dneska třeba, abyste se dostal na vrchol. Žádná tvrdá práce. Žádný hadry jak disko Děda Mráz. Musíte mít charisma. Vy vypadáte jako můj strejda Craig. Je to fakt super chlápek, ale je to zubař. Takže tohle berte jako dopis na rozloučenou. Bum!Šmytec. Cestu ven znáte.(3.4.2011)