Zelený sršeň

Zelený sršeň

Akční / Krimi / Thriller / Komedie / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min

• verbal

Na obrazovce mi přistál hustý, Zelený šušeň. Chvíli prokazoval docela slušnou viskozitu a hezky tam visel. Postupem času však začal pomalu stékat, až se rozpliznul v podivně zelenou homotaškařici! A co se vlastně divím! Vždyť jej tam autorsky i herecky vychrchlalo to Apatowovo otylé lejno, pan Rogen. Není to sice na jeho poměry až tak fekální, nicméně fakt, že hlavní záporak neměl v podstatě koho Waltzovat, je téměř neodpustitelný a naprosto zbytečnou a trapnou rolí Cameron si snad scénárista dělal Buenos Diaz!(21.1.2011)

| Scenár: Seth Rogen, Evan Goldberg | Hudba: James Newton Howard | Produkcia: Neal H. Moritz | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Original Film | Rozpočet: 120 miliónov $ | Tržba: 228,306,168 $ | Výborná odviazaná zábava s efektom "pusť mi moje vlasy". Superschopnosti, nevysvetliteľné situácie - žiadne z nich nedostávajú vo filme vysvetlenie - a to je ten faktor, prečo vie zelený sršeň baviť - nehrá sa na viac, než čím je: lacnou zábavou na unavené večery s nízkofrekvenčným stavom mozgu.(19.1.2011)

Když si odmyslím ten komerční a vychvalovaný blivajz zvaný 3D, který je dnes pomalu každému filmu bez větší podstaty nucen, dostanu přestřelenou komedii, která s trochou nadhledu jednoduše pobaví. Nejlepší postavou je každopádně Kato (Chou), Chudnofsky (Waltz) a Franco ve své mini roli. Rogen z toho naopak dělá až moc velkou frašku, která to komiksové téma spíše pohřbívala a snímek pak připomíná parodii na komisaře Clouseaua. Postava sekretářky - důchodkyně (Diaz) filmu zase dodává nadbytečnou (sex)romantickou rovinu, která navíc stejně nikam nesměřuje. Možná je lepší, že to bylo celé pojaté jako komedie, protože Rogen by nikdy vážnou roli temného mstitele nezahrál nebo bych mu to prostě nikdy neuvěřil. Na Kick-Ass to sice nemá, ale i tak je to pohodová akční jízda, která má svoje silné momenty a zajímavě natočené scény. Jako komiksová adaptace to bude nejspíše epic fail, ale jako parodie na hrdiny to má občas dobrý koule. Díky úžasnému 3D crapu, který mě však s**l po celou dobu filmu, nakonec trochu ubírám a dávám zasloužených (6/10). Kato rulez, 3D sux!(11.1.2011)

Gondry si opět (vy)hrál a vyšla mu z toho stylová a nápady sršící komediální blbina na jedno použití, která spíše než na libovolný komiksový film dá vzpomenout na Edwardsovy Růžové pantery. Pravda, v poněkud akčnějším hávu.(10.1.2011)

Absolutní nášleh, aneb odjkaživa krutě originální Michel Gondry na drogách!!! Zelený sršeň se absolutně vymyká z jakýchkoliv zaběhnutých filmových žánrů a načíná zcela novou kapitolu surrealistického comicsu. Je to sice kočkopes, kde absolutně realistické momenty střídají momenty absolutně nerealistické (ti dva trotlové by v reálném životě nepřežili ani deset minut), celé to ale z nějakého důvodu drží pohromadě. Glosuje se zde úplně všechno (kdo to kdy viděl, aby nepřístojně sexy asistentka hlavnímu hrdinovi vyhrožovala zažalováním za sexuální harašení), vše je proloženo absolutně mimózními hláškami, o které se stará především hlavní záporák s komplexem méněcennosti v geniální podání Christopha Waltze a celé to korunuje samotný Gondry, který je schopen do tří rychlých střihů nacpat tak enormní množství vtipů, že divákovi až nestíhá bránice. Za vrchol filmařiny pak považuji zrychlené záběry, které na jednu stranu totálně podtrhují grotesknost dění, zároveň ale dávají konkrétním záběrům, nebo scénám takovou porci dynamiky, že z toho až málem vlají vlasy. Je sice znát, že se hodně stříhalo a v první půli poněkud stagnuje psychologie, Rogenova postava je těžce na přes držku a zlom přijde pak naprosto záhy, když ale nastoupí absolutně zhovadilé finálové akční inferno (akce všeho druhu je obecně na špičkové úrovni), člověk už skutečně jen nevěří svým očím a jedno WTF střídá druhé. Ve finále brutálně originální film, který stěží ocení někdo, kdo není obeznámen s osobou Gondryho a také hrdý držitel hlášky pro tento rok... 9/10 a jednoznačné "I'm ungasable!! Filmový rok 2011 mohl stěží začít lépe... PS.: 3Dčko je ŠPIČKOVÉ!(11.1.2011)

• - Jedná epizóda MythBusters (od r. 2003) bola špeciálne venovaná tomuto filmu. (Priso)

• - Seth Rogen shodil kvůli roli Zeleného sršně přes 13 kg. (Caszidy)

• - Zelený sršeň byl původně rozhlasovou hrou, poprvé vysílanou roku 1936 a běžící až do roku 1952. Třebaže zde byly ve 40. letech dva seriály (13-, respektive 15dílné), 6 dílů toho prvního bylo upraveno do 100minutového představení, a několik epizod ze seriálu, jenž běžel v roce 1966, bylo spojeno v dvojici 90minutových filmů, je tento snímek prvním originálním ztvárněním Zeleného sršně v Hollywoodu. (Caszidy)