Trhliny

Drama / Thriller

Velká Británie / Irsko, 2009, 100 min

Jordan Scott

John Mathieson

Když mi bylo čtrnáct, hrála jsem v dívčím amatérském divadelním souboru, který se rozpadl záhy po prvním úspěchu. Hru, kterou jsme hrály, mi tenhle film připomněl. Já tam tehdy hrála právě takovou Fiammu. Jinou holku, která narušila idylické pouto mezi dívkami v "nebi" a jejich "andělem", tetou Gabrielou. I to písmenko G se tu shoduje. Film Trhliny je ovšem daleko dramatičtější a Eva Green je dokonalá G. Ta naše, ta byla jen jejím slabým odrazem. Bylo to holčičí představení a tohle je holčičí film. Nicméně drsně holčičí, se všemi odstíny emocí, s vynikající gradací. Za tu nostalgickou vzpomínku na moje vlastní dospívání o hvězdu navíc.(29.7.2013)

Výborně obsazené drama s krásnou hudbou Javiera Navarreta. Má oblíbenkyně María Valverde zde dostala další zajímavou roli, které se zhostila zcela se ctí - její postava introvertní cizinky s roztomilým španělským přízvukem mě strašně bavila. Na to, že je tento film režijním debutem, je mimořádně zdařilý a nemám mu v podstatě co vytknout. Zpracovává silné téma s několika originálními motivy (lesbická vychovatelka, ...) a celé je to natočeno velmi suverénně prostřednictvím výtečné kamery, která dala vzniknout bezpočtu působivých záběrů (noční koupání, ...). Zamrzí snad jen trochu předvídatelný vývoj děje, byť je otázka, zda by to tak cítili i jiní diváci než já. Děj samotný je navíc relativně jednoduchý a film se místo vyprávění věnuje spíše sledování vztahů mezi dívkami a jejich tajemnou vychovatelkou na elitní britské škole. Žánrově bych ho tedy viděl jako psychologické drama. Na malé ploše se mu daří budovat silné emoce ústící v tragédii, která nakonec mé hodnocení vytáhla na maximum, s přimhouřením očí k tomu, že je to režijní debut :) Při sledování Trhlin se mi několikrát samo od sebe dralo na mysl srovnání s podobným snímkem "Společnost mrtvých básníků" z r.1989 - s tím rozdílem, že Trhliny sledují čistě dívčí kolektiv, zatímco film P. Weira se věnuje naopak chlapcům. A od věci by možná ani nebylo porovnat slečnu G. s Igorem Hnízdem z Obecné školy. Co totiž hrome vlastně víme o její minulosti? Film jen vágně naznačuje, že se - coby utajovaná lesba - zřejmě zasekla na jednom místě, aby mohla být v denodenním kontaktu s mladými dívkami (které navíc často vidí v plavkách apod). A tyto dívky ji mají velmi rády, z části pro její storky o zážitcích z exotických cest. Ty si však "vypůjčila" z literatury, z čehož ji usvědčí až nová studentka Fiamma. Už vám dochází ta podobnost s Igorem Hnízdem? A teď bych rád mimochodem někde sehnal soundtrack, vážení.(5.11.2011)

Film s kouzelnou atmosférou anglického venkova a 30. let. Tady ale bohužel veškerá originalita končí. Ve scénáři mohla zápletka působit neotřele, ale v reálu je to ohraný příběh nejisté ženy, která lže sama sobě. Nebýt poměrně spádovitého děje, talentovaných mladých hereček a zajímavé Evy Green, dopadlo by to ještě hůř.(25.3.2010)

• Katullka

Výborný námět a výborné herečky. Tak a teď, co na tom bylo opravdu mimo. Jordan Scott očividně uchlácholila všechny dostupné producenty a získala pěkně tučný balík na svůj úžasný námět. Bohužel nedokázala přizvat dostatečně kvalitní štáb. Schází kamera, střih, hudba a místy i ten scénář. Bohužel zbytečná ztráta výborného námětu na základních chybách režie. Jordan neudržela ani režie herců a také to tak dopadlo. Průser za průserem a úplně zbytečně. Dvě hvězdy připadají tedy skvělému námětu, výpravě a herečkám (Eva Green a Juno Temple bod navíc).(5.9.2011)

Excelentní herecké výkony Evy Green a Juno Temple! Dej je uplne prosty a jednoduchy coz dodava filmu krasu. 9/10(2.1.2013)