Smrtonosná zbraň

Lethal Weapon

• slovenský

Smrtonosná zbraň

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1987, 110 min (SE: 108 min, Director's cut: 117 min)

To takhle jednou na jednu misku vah usedl dosluhující policista Murtaugh, bezkonfliktní, bez škrábanců či jizev a s velkou rodinou, domem a lodí na triku. Na druhou misku se s lahví tvrdýho a nábojem s dutou špičkou dokodrcal ostrostřelec Riggs, týpek, který nemá co ztratit, nepřátele mydlí svojí os frontalis a z psychologického hlediska je definován: se sebevražednými sklony. První kliďas a milující otec, druhý výbušný exot, jenž bojuje s krutým osudem. A misky vah jsou vyrovnané. Role obou charakterem rozdílných strážců zákona se skvěle doplňují a jejich představitelé vytvořili jednu z nejkomplexnějších filmových dvojic. Dále budu už jenom přičítat: skvělé hlášky (50, 60, 90, 93, 94, drž hubu, pleteš mě... řídil jsem ten seskok... načež vona řekne do prdele), dynamický děj, slovní přestřelky, vtipné i napínavé akční scény, dobrý záporá(ci/k), atmosféra, prostředí, hudba... zkrátka všechno sedí na výbornou a z mé strany tak maximální spokojenost. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/120 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/30 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(6.4.2006)

Tak tohle je klasika. Mel Gibson ve své nejkultovnější roli válí a hláškuje o sto šest. Richard Donner nám připravil vskutku vydatnou a dokonale okořeněnou specialitku, které nechybí ty nejdůležitější ingredience (spousta kvalitní akce, nadprůměrné herecké výkony, příběh postrádající větší klišé a v neposlední řadě legendární hlášky). Čeští labužníci si navíc mohou vychutnat i bezchybný dabing, který této specialitě závidí všelijaké nové objevy kuchyně zvané film. Jako přílohu doporučuji do ruky pivo, na stůl brambůrky či jiné laskominy, zvuk na maximum a jen vyčkat, až se chuť sama rozplyne na jazyku. Na tenhle mls totiž jen tak nezapomenete.(31.12.2006)

Skvela akcni podivana nepostradajici napeti a duvtip. Jeden z nejlepsich titulu 80. let, ktery se da oznacit za klasiku.(4.9.2003)

Když bych si měl vybrat dva char. opačný poldy ve filmu bude to první film po kterém šáhnu. Je to film, který se zcela vymyká letům kdy byl uveden, akce je sice na špičkové úrovni,ale zde to jde fakt dál, příběh, kamera, herci na co vzpomenete tak se povedlo.(6.6.2006)

Stvořit tuhle dvojici policistů byl geniální tah a pokud to napadlo právě Richarda Donnera, pak to jenom potvrzuje jak skvělý je to režisér. Výborný chytrý, akční a dost vtipný scénář nastartoval mimořádnou serii u které ani jeden díl vyloženě nezklamal.(6.3.2003)

• - Mel Gibson (Martin Riggs) inkasoval dva miliony dolarů. (Zdroj: kniha Mel - The Inside) (Locksley)

• - Michael Hunsaker (Tom Atkins) se zmíní Rogeru Murtaughovi (Danny Glover) o projektu Air America a o tom, jak byla drogami z Laosu byla financována vietnamská válka. O této činnosti mimo jiné pojednává film Air America (1990), kde hlavní roli ztvárnil Mel Gibson. (Illuminare)

• - Když se Riggs chce ve svém karavanu zastřelit, vyndá ze zbraně zásobník, stáhne závěr, vyndá náboj z komory, vkládá nový náboj a spouští závěr zbraně. V tu chvíli má natažený kohout. Když si pak zbraň přiloží k hlavě, je kohout vypuštěný a musí ho znovu natáhnout. (JohnSmith)