Smrtonosná zbraň

Lethal Weapon

• slovenský

Smrtonosná zbraň

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1987, 110 min (SE: 108 min, Director's cut: 117 min)

Nesmrtelná klasika, která zažehla pochodeň žánru buddy movies. Mel Gibson a Danny Glover jsou parádní dvojka, jeden je neohrožený frajírek ovšem s nevyslovenou potřebou být korigován a druhý je příhodná "otcovská figura", která překonává krizi středního věku a chytá druhý dech. Smrtonosná zbraň má nezapomenutelné kouzlo pozdních 80. let, fungující humor, dobrou akci, zkrátka vše... "I'm too old for this shit." 9/10(13.7.2008)

Skvělý akční snímek, kterému rozhodně nechybí důstojný příběh, vtipné situace a hlavně spousty akce. Richard Donner stvořil skvělou a nezapomenutelnou dvojici detektivů psychopatického Martina Rigse (Mel Gibson) a seržanta Roger Murtaugh (Danny Glover). Klasika 80. let., na kterou se vždy mile rád podívám a vím, že se u ní budu skvěle bavit......(26.11.2007)

Akční klasika, která skutečně snad ani nezestárne; má stejný styl jako některé, dnes už čtyřicetileté (sakra, jak ten čas letí!), verze Bonda s Connerym. Jenom toho Mela Gibsona mám radši trochu staršího :-)(9.9.2006)

Nářez a zábava. Skvěle napsané, skvěle zahrané, skvěle zrežírované. Možná, že ten "pěstní souboj" na konci byl naprosto zbytečnej, ale koho to štve, když Smrtonosná zbraň patří k vrcholům žánru. Navíc pan Joshua je hroznej tvrďák.(11.10.2005)

Kdybych si měl za parťáka vybrat mezi bílým sebevražedným psychopatem a černým tatíkem číhajícím v závětří na důchod, tak by to bylo nelehké rozhodování. Asi by to vyhrál psychopat Riggs, protože je s ním větší sranda a lépe střílí, ale ani poněkud upjatý Murtaugh by nebyl k zahození. Jejich první případ byl pro mne skvělým spojením detektivky a zábavy, což je kombinace, pro kterou mám vrozenou slabost a jejíž výskyt je na můj vkus na filmovém plátně spíše sporadický.(16.11.2015)