Štíty království českého (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2007, 10x26 min

Petr Koblovský

Michal Rataj

Zvuk:

Jan Lengyel

Doteď jsem měl před svýma očima jeden velký temný štít z našich českých dějin (zejména pak tedy z hradů, zámků, zřícenin, jejich tajemných zákoutí, legend ap.), ale tento kvalitně zpracovaný dokument se mi ty moje nedostatky v pošramocené paměti bude snažit postupně trochu poodkrýt-). Pravdou je, že by si tento dokument rovněž zasloužil přinejmenším 50 minutek v hl. vysílacím čase jako třeba Habsburkové na ČT2 a bylo by to o něčem jiném.(27.7.2008)

Jako průvodce vrchní kastelolog Tomáš Durdík! Kvalita zaručena.(20.7.2008)

Už jen za to, že jsem se mohl 10krát vypravit na hrad s Tomášem Durdíkem! Ten uměl číst v hradech jako v knize. Velmi příjemný dokumentární seriál, který musí potěšit jak historické analfabety, tak kastellologické profíky. A když nic jiného, alespoň člověk získá mnoho tipů na výlet. A pokud sledujete dokumenty s hradní tematikou, asi uznáte, že zatím nikde se neobjevila sympatičtější průvodcovská dvojka, než tady. "To není dolík... to je ... pivovar..." Můj nejoblíbenější dokument, byť Tomáš Durdík opakuje své názory i přes dosti přesvědčivé výtky ostatních badatelů (např. příslušnost Týřova k francouzským kastelům je silně zpochybněna).(27.3.2014)

Vynikající a velmi zajímavý dokumentární pořad. Oceňuji jeho vysokou úroveň a kvalitu po odborné stránce, zvláště pak neobyčejně poutavý výklad přední osobnosti české kastellologie prof. Tomáše Durdíka.(2.3.2015)

Štíty království českého jsou na ČT nezvykle pokrokový dokument, který sleduje moderní trend historiografie - "malé dějiny" (protože ty "velké" jsou už dostatečně prozkoumány) a historii všedního dne. Durdík jako sympacký pan profesor mluví srozumitelně a jeho mladý společník neruší. Jednou z mála vad tohoto počinu je, že bychom potřebovali trochu víc podpořit představivost. I přes občasné grafické dokreslování toho, jak památky kdysi vypadaly, totiž jaksi chybí lidský rozměr. Nemám na mysli hrané scénky, ale suchá ilustrace hradu přece jen působí trochu mrtvě. Co bychom ovšem mohli chtít za rozpočet, kvůli kterému se muselo natáčet pod zataženou oblohou nebo dokonce v noci... Přesto ČT uctivě děkuji za tuhle přívětivou lekci z dějepisu.(24.8.2008)