Země ledních medvědů

Dobrodružný / Rodinný

Island, 2007, 83 min

Ari Kristinsson

Kjell Vassdal

Pod tímhle titulem by mohla být klidně podepsaná naše Věra Šimková Plívová, kdyby žila na Islandu. Film naplňuje znaky obvyklé pro její tvorbu, tzn. primárně je určen pro děti školního věku, řekněme mezi 7 a 13 lety, a má mírný přesah do oblasti rodinného filmu. Ve snímku se sice objevuje duchařský motiv, ale ve skutečnosti není důležitý, podstatná je konfrontace hodnotového žebříčku a chování městského kluka přemístěného do nehostinné divočiny. Zároveň jde o konflikt a usmíření dvou povahově i pohlavím rozdílných dětí - opět typický znak pro naši nejvýznamnější režisérku dětské hrané tvorby. Kamera sice zdaleka nevyužívá všech možností, které islandská příroda poskytuje, ale i tak je na co se dívat. Příjemně krátká stopáž, herecké výkony i režie bez zjevných kiksů. Islandská kinematografie se loni sice mohla pochlubit úctyhodnými sedmi kousky, ale i tak je pro mě každé setkání s touhle tak trochu exotickou tvorbou vzácností. Celkový dojem: 55 %.(14.9.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $102,373(7.9.2010)

Zajímavý film z netradiční země - Islandu. (spoiler) Musím říci, že jsem nečekal, že se děj ubere nadpřirozeným směrem, ale nevadilo mi to.Duch a celé strašidelné ladění bylo v pohodě. (spoiler konec) Hodnotím 4*, je to nadprůměrný film pro děti, ale i celou rodinu.(6.7.2008)

Film primárne určený pre školákov. Tých mladších by ovšem mohol mierne šokovať islandský zvyk pojedania očí pečeným rybám a podrezávanie ovcí. Holt islanďania sú rázovití. Tí starší si užijú duchárske sekvencie a ľadové medvede a ja som si užil aspoň drsné zimné islandské exteriéry a už aspoň chápem, čo to znamená, keď islanďan povie, že je mu zima.(30.11.2009)

Mě tenhle rodinný filmík hodně překvapil. Ještě aby ne, je z Islandu, ale pravda je, že jsem od něj stejnak čekal trošičku něco slabšího, než z něj skutečně vypadlo. On ten obal docela dost zkresluje, protože o medvědech tenhle film skutečně nění. Islandská krajina, Islandská nátura, Islandská mysteriozní atmosféra a přesně ta dětská tvář obtisklá do filmu, tak jak to má být. Tohle děti bavit musí. Nic přehnaného, a i tak se na to hezky kouká. Délku to má přesně tak akorát a příběh také do složitostí nezachází. Prostě pohoda, na které je znát, že Island opravdu přemýšlí co natočí, než to skutečně natočí.(29.8.2009)