Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Já se fakt těšil, ale Sturgess s Kingsleym (které mám jinak jako herce rád) mě v tomto jak-jinak-než-pravdivém-příběhu nepřesvědčili. Nebylo to špatné, ale pokud by měl být v IRA někdo takový, kdo bonzuje, muselo by všechno být trochu důmyslnější.. a ne toto!(30.10.2009)

• predators

IRA mě moc nenadchla. Ba naopak, místy to byla docela nuda. Příběh se navíc nezmohl na nic jiného, než na to jak okecat přípravy atentátů a jejich sabotáže. Na pořádnou akci se tu nedostalo a zdálo se mi všechno nějak moc jednoduché, bez zásadního momentu, zvratu nebo nepředvídatelné situace. Pro mě slabota... 40%(2.12.2009)

Ďábel může dělat svoji práci jedině když zaslepí obyčejný lidi…. MARTINE McGARTLANDE, NYNÍ JSTE PLNOHODNOTNÝ DOBROVOLNÍK IRA. Martin je týpek, který udělal na IRA dojem. A chtěl být součástí něčeho většího, než je jeho prdel. Vlastně prdel kohokoli. Syrová kamera a příběh reálně popisují pouliční nepokoje, trochu zabíjení a umírání v průběhu revoluce. Občas rocková muzika, ale hlavně super J.Sturgess. Akce není moc, spíš takové pozadí toho co se dělo, praktiky ,,všech“ stran, mučení špehů. Přítomnost britských vojáků působí na obyvatele stejně jako přítomnost těch ruských u nás. (Jen u nás nevznikla žádná organizace. Výhoda socialismu :-) ) TÁHNI DO PÍČI Z MOJÍ ZEMĚ!! Film se motá kolem politických sraček a následcích rozhodnutí být hrdinou. Iluze o světě spravedlnosti či demokracie si nedělejme. Všude je to velkej shit! Není to o očekávání atentátů, spíš toho, kdy to ,,praskne“ a závěrečných 20 minut je dobrým thrillerem, kde dostane více prostoru i vlasatý B.Kingsley. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(6.11.2009)

Přiznávám, pro filmy s " IRA tématikou " mám slabost a tento příběh Martina McGartlanda natočeného na motivy skutečné události patří rozhodně k tomu lepšímu, co jsem měl doposud možnost shlédnout. Nejsilnějšími momenty celého snímku jsou bezesporu hned samotný 5 - ti minutový úvod a zejména závěrečná 20 - ti minutovka, ale žádný strach, nudy se bát rozhodně nemusíte ani mezi těmito úseky. Sice už od úvodu tušíte, jak vše dopadne, žádné překvapivé zvraty nečekejte, přesto vás Skoglandův snímek bezpečně udrží v napětí. Ať už díky věrně zachycené atmosféře špinavého irského předměstí Belfastu, či brutálním výslechům ( kterým se Freemanova kamera rozhodně nevyhýbá ), či v neposlední řadě VYNIKAJÍCÍMU Jimu Sturgessovi. Ten chlapík má vážně talent. Zdatně mu sekunduje ( jen co mu síly stačí ) Sir Ben Kingsley v roli agenta britských tajných služeb. Do plného hodnocení snímku ten pověstný krůček schází, nicméně 4* si ode mě odnáší zcela po právu.(10.11.2009)

Způsob pojetí filmu je dobrý, protože zde chybí efektní a dějová přehnanost. FDMW je zajímavý, ale nedokázal mě vtáhnout do děje, který mi připadal zbytečně roztahaný.(18.7.2009)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)