Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Marty je klasickým flákačom, ktorý v katolíckej oblasti Belfastu, v čase najkrutejších, krvavých protestov, predáva kradnuté značkové oblečenie. Jedného dňa sa dostáva do rúk Britskej polície, ktorá ho žiada o pomoc. Za finančnú odmenu, ktorá môže značne pomôcť jeho rodine, dostáva úlohu tajného agenta. Po náhodnom konflikte jedného z kamarátov sa nečakane infiltruje k najvyššie postaveným predstaviteľom organizácie IRA. Marty sa tak z ničoho nič ocitá na veľmi tenkom ľade (Film podľa skutočnosti). Dobrý film.(2.6.2014)

Zrádce nebo hrdina?Záleží na tom, ze které strany barikády činy tohoto muže posuzujete. Připadalo mi, že chtěl stát mimo odporné násilí a bezpráví, kterého se dopouštěli všichni účastníci irského konfliktu. Chtěl stát mimo a nakonec se zapletl s oběma stranami. ____ Drsné, ušpiněné drama s dokumentárně laděnou kamerou.(2.1.2014)

Čas od času i Subjektiv podlehne síle tématu a udělí filmu lepší hodnocení jen proto, že přijatelně koreluje s historií a věčnými tématy lásky, rodiny, přátelství a boje dobra proti zlu jen občas a vcelku decentně skutečnost přikrášlí. Tedy tím posledním možná trochu víc. Že snad tolik nevidíme strach, s kterým se McGartland musel potýkat, že pochyby, zda pomáhá či spíše zrazuje, tu tolik nevystupují...? Dalo by se najít leccos. Všechno odpouštím. Jednou i já mohu s trochou patosu prohlásit: "Martin McGartland je inspirativní hrdina, inspirativní ve své skutečnosti, v tom, že jeho činy jsou činem člověka, který se jen ve správnou chvíli dostal na nesprávné místo, nikoliv činy nadčlověka, superhrdiny." Čest. Slabé ****.(12.5.2010)

Jednoduše strhující!!! 95%(4.6.2011)

Já se fakt těšil, ale Sturgess s Kingsleym (které mám jinak jako herce rád) mě v tomto jak-jinak-než-pravdivém-příběhu nepřesvědčili. Nebylo to špatné, ale pokud by měl být v IRA někdo takový, kdo bonzuje, muselo by všechno být trochu důmyslnější.. a ne toto!(30.10.2009)