Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

"Vo vojne je pravda prvou obeťou, informácia je silná ako guľka."(4.8.2009)

Vďaka hercom veľmi príjemný zážitok,aj cez ohranosť námetu a vyčerpanosť IRA témy.Mainstreamový prístup tentokrát pomohol(23.12.2012)

Film se rozběhne tak rychle, že by i Usain Bolt mohl závidět. A možná v tomhle je jeho největší potíž. Teda, nevím jak vám, ale právě ze začátku jsem měl lehký problém se zorientovat v ději, tedy spíše, kdo je kdo, pro koho pracuje ten a ten… Jak film plynul, tak jsem si zvykl a už mi to ani nepřišlo. A musím říct, že Štvanec IRA je další z filmů, které, čím jsou delší, tím jsou lepší. První hodinu jsem měl chuť to vypnout, jak mě to místy nudilo, naštěstí jsem to neudělal. A dostalo se mi odměny v podobě druhé, nabušenější a pro mě i zajímavější poloviny. Hlavně posledních 20 minut fakt stojí za to. Důvod, proč nedám plný počet je kvůli té první nudnější hodině. Nicméně pokud toho víte o IŘE více, než já (znám pár základních faktů) tak si tento snímek užijete pravděpodobně více a nebude vám dělat problém přihodit i tu pátou *. Já zůstávám na svých čtyřech. P. S. Nevím, jestli to bylo únavou, ale Rose McGowan jsem absolutně nepoznal. Říkal jsem si co to sakra je za kočku a ona to je Rose…(7.3.2010)

Způsob pojetí filmu je dobrý, protože zde chybí efektní a dějová přehnanost. FDMW je zajímavý, ale nedokázal mě vtáhnout do děje, který mi připadal zbytečně roztahaný.(18.7.2009)

Slušné další zpracování tématu, které je v Británii nějak oblíbené. Přesto přišlo mi to, že chvílemi ne moc dobře fungovalo. Navíc u toho uběhlo několik let, kdoví kolik, protože díky tomuto to bylo dosti nepřehledné, nebylo to plynulé, děj se posouval v měsíčních úsecích, ale bylo to jen na důvtipu diváka zda si to uvědomuje. Vadil mi docela hodně střih, jakým byl film zpracován. Hlavní herec zvládl svou roli poměrně uvěřitelně i sympaticky zahraná postava. Přijde mi to, ale celé takové odtažité, proto v tom ty emoční chvíle příliš nefungují. Ben Kingsley byl dle všeho muž na svém místě, dal své postavě hodně. Za něj rozhodně velký plus. Film na mě působí snahou být enstraný jak k IRA tak k ozbrojeným složkám Britů. Což je docela fajn. Mučení, výslechy no přišlo mi to podivné. Jestli to takhle nějak probíhalo tak dobře, ale moc se mi to nepozdávalo. Jako historické drama nad událostmi konfliktu ostrovanů je to ale slušné. Ale nějak moc mě to nebralo :) 7/10(8.7.2012)