Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Vďaka hercom veľmi príjemný zážitok,aj cez ohranosť námetu a vyčerpanosť IRA témy.Mainstreamový prístup tentokrát pomohol(23.12.2012)

• Chrustyn

Tématem docela zajímavý ale zpracováním bohužel slabý snímek zabývající se tématem organizace IRA, která před lety působila v nepokoji zmítaném Irsku. Škoda, že se režisér nedokázal více rozmáchnout a nesehnal vyšší rozpočet, který by dal filmu kvalitnější a zajímavější look.(22.4.2011)

Silný a dojemný příběh ve slabším filmu. Jim Sturgess společně s Benem Kingsleym vévodí hereckým výkonům, jen dámská část obsazení nějak zaostává. Skvěle zvládnuto bylo přenesení atmosféry válečného Belfastu do filmu(až na ten billboard s iPhonem). Filmu by prospěla větší konzistence a kratší úvod, který mě téměř uspal. Zbylá hodina a půl naštěstí uplyne jako voda.(21.3.2010)

Nevím proč, ale přišlo mi to neslaný a nemastný, atmosféra filmu byla slabá a šlo z ní vymáčknout určitě více. ( Hodnocení 5/10 )(7.10.2012)

Je zaujímavé, ako je každý film o neoficiálnej občianskej vojne a IRA iný. Štvanec McGartland nie je príbehom verejného bojovníka ako Boxer, ani slávneho väzňa ako Hlad. Je príbehom bežného mladíka, ktorý sa narodil do zlej doby. Z pohľadu historického kontextu a okolností je realizácia vyhovujúca, ja som bol aj pri opakovanom zhliadnutí spokojný. 75%(12.6.2014)