Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

"Musíš se rozhodnout !! Já nebudu čekat, až mi zavolají, že tě našli s dírou v hlavě v příkopu.."(4.2.2015)

Povedené životopisné drama o britském informátorovi v řadách IRA. Jim Sturgess podává výborný herecký výkon, režie a kamera působí velmi civilně a realisticky, což se kupodivu netluče ani s akčními scénami. Rozhodně jeden z těch lepších zářezů v silně nevyrovnané filmografii kanadské režisérky (70%).(21.3.2011)

Poloviční Volavka v irském hávu s až nezvykle sympatickým hlavním hrdinou. A to i navzdory tomu jeho knírku sňatkového podvodníka. Čekal jsem sice spíše něco ve stylu Baader Meinhof Komplexu, ale čert to vem.(5.7.2009)

Slušné další zpracování tématu, které je v Británii nějak oblíbené. Přesto přišlo mi to, že chvílemi ne moc dobře fungovalo. Navíc u toho uběhlo několik let, kdoví kolik, protože díky tomuto to bylo dosti nepřehledné, nebylo to plynulé, děj se posouval v měsíčních úsecích, ale bylo to jen na důvtipu diváka zda si to uvědomuje. Vadil mi docela hodně střih, jakým byl film zpracován. Hlavní herec zvládl svou roli poměrně uvěřitelně i sympaticky zahraná postava. Přijde mi to, ale celé takové odtažité, proto v tom ty emoční chvíle příliš nefungují. Ben Kingsley byl dle všeho muž na svém místě, dal své postavě hodně. Za něj rozhodně velký plus. Film na mě působí snahou být enstraný jak k IRA tak k ozbrojeným složkám Britů. Což je docela fajn. Mučení, výslechy no přišlo mi to podivné. Jestli to takhle nějak probíhalo tak dobře, ale moc se mi to nepozdávalo. Jako historické drama nad událostmi konfliktu ostrovanů je to ale slušné. Ale nějak moc mě to nebralo :) 7/10(8.7.2012)

Průměrně hollywodsky uvěřitelné charaktery, vděčné téma a dobří herci. Sturges by se mohl stát akční hvězdou přicházející generace, pozice jsou volné a Seagal je starý. 70% nejen za knírek(25.9.2009)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)