Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Vďaka hercom veľmi príjemný zážitok,aj cez ohranosť námetu a vyčerpanosť IRA témy.Mainstreamový prístup tentokrát pomohol(23.12.2012)

Silný a dojemný příběh ve slabším filmu. Jim Sturgess společně s Benem Kingsleym vévodí hereckým výkonům, jen dámská část obsazení nějak zaostává. Skvěle zvládnuto bylo přenesení atmosféry válečného Belfastu do filmu(až na ten billboard s iPhonem). Filmu by prospěla větší konzistence a kratší úvod, který mě téměř uspal. Zbylá hodina a půl naštěstí uplyne jako voda.(21.3.2010)

Úvod, to jest asi sedm minut, je skvělej. Závěr, to je asi dvacet minut, perfektní. Všechno mezi tim je šíleně vražedná a ničim nezajímavá nuda. Čekal jsem 80 minut na nějakej opravdu dechberoucí zvrat, kterej by mohl něco znamenat. Sice sem se dočkal, ale to už bylo pozdě na to, abych hodnocení zvednul na 4*.(13.8.2009)

Film príliš nevybočuje z rady IRA drám, ale je ich slušným zástupcom. Predovšetkým vďaka Sturgesovi a Kingsleymu a ich skvelo napísaným postavám. V poslednej tretine trochu prestrihať, zrýchliť vpád do finálneho zdramatizovania, a mohlo to byť na silnejšie štyry hviezdy. Ona je celkovo film rozprávaný s menšou dravosťou, než mohol byť. I tak ale podmanivá a silná dráma.(10.4.2012)

Je zaujímavé, ako je každý film o neoficiálnej občianskej vojne a IRA iný. Štvanec McGartland nie je príbehom verejného bojovníka ako Boxer, ani slávneho väzňa ako Hlad. Je príbehom bežného mladíka, ktorý sa narodil do zlej doby. Z pohľadu historického kontextu a okolností je realizácia vyhovujúca, ja som bol aj pri opakovanom zhliadnutí spokojný. 75%(12.6.2014)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)