Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Dramatický triller s politickou zápletkou, inšpirovaný skutočným príbehom. Je zaujímavé, že krvavé pletky a nepokoje v Severnom Írsku si režisérsky vzala na mušku práve žena. Atmosféra je autentická, miestami poriadne zvyšuje tepovú frekvenciu, krvi a násilia je tam na môj vkus síce veľa, s čím však chlapská časť publika nemusí súhlasiť. Celkovo má film dobré tempo, príjemný akčný rozmer a pútavý námet.(23.8.2012)

Úvod, to jest asi sedm minut, je skvělej. Závěr, to je asi dvacet minut, perfektní. Všechno mezi tim je šíleně vražedná a ničim nezajímavá nuda. Čekal jsem 80 minut na nějakej opravdu dechberoucí zvrat, kterej by mohl něco znamenat. Sice sem se dočkal, ale to už bylo pozdě na to, abych hodnocení zvednul na 4*.(13.8.2009)

Slušné další zpracování tématu, které je v Británii nějak oblíbené. Přesto přišlo mi to, že chvílemi ne moc dobře fungovalo. Navíc u toho uběhlo několik let, kdoví kolik, protože díky tomuto to bylo dosti nepřehledné, nebylo to plynulé, děj se posouval v měsíčních úsecích, ale bylo to jen na důvtipu diváka zda si to uvědomuje. Vadil mi docela hodně střih, jakým byl film zpracován. Hlavní herec zvládl svou roli poměrně uvěřitelně i sympaticky zahraná postava. Přijde mi to, ale celé takové odtažité, proto v tom ty emoční chvíle příliš nefungují. Ben Kingsley byl dle všeho muž na svém místě, dal své postavě hodně. Za něj rozhodně velký plus. Film na mě působí snahou být enstraný jak k IRA tak k ozbrojeným složkám Britů. Což je docela fajn. Mučení, výslechy no přišlo mi to podivné. Jestli to takhle nějak probíhalo tak dobře, ale moc se mi to nepozdávalo. Jako historické drama nad událostmi konfliktu ostrovanů je to ale slušné. Ale nějak moc mě to nebralo :) 7/10(8.7.2012)

Způsob pojetí filmu je dobrý, protože zde chybí efektní a dějová přehnanost. FDMW je zajímavý, ale nedokázal mě vtáhnout do děje, který mi připadal zbytečně roztahaný.(18.7.2009)

Zaujímavý film podľa skutočnej udalosti, aj keď je náročný, pretože sa mu musíte venovať neustále...čo nie je na škodu, ale očákaval som, že si pri tomto filme oddýchnem...a Ben Kingsley omladený je fajn :D...celkom zaujímavý thriller(24.4.2010)