Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Čas od času i Subjektiv podlehne síle tématu a udělí filmu lepší hodnocení jen proto, že přijatelně koreluje s historií a věčnými tématy lásky, rodiny, přátelství a boje dobra proti zlu jen občas a vcelku decentně skutečnost přikrášlí. Tedy tím posledním možná trochu víc. Že snad tolik nevidíme strach, s kterým se McGartland musel potýkat, že pochyby, zda pomáhá či spíše zrazuje, tu tolik nevystupují...? Dalo by se najít leccos. Všechno odpouštím. Jednou i já mohu s trochou patosu prohlásit: "Martin McGartland je inspirativní hrdina, inspirativní ve své skutečnosti, v tom, že jeho činy jsou činem člověka, který se jen ve správnou chvíli dostal na nesprávné místo, nikoliv činy nadčlověka, superhrdiny." Čest. Slabé ****.(12.5.2010)

O nějak zázračný film se rozhodně nejedná.. Kdybych mohl doporučit nějaký snímek s tématikou IRA určitě by to byla po stránce akce Vysoká hra patriotů s Fordem. Tahleta Britsko/Kanadská produkce mi k srdci moc nepřirostla. Hrdina je na můj vkus málo sympatický a záporáci tady prakticky nejsou. Zvláštní, průměrný film, ve kterém začnou přicházet zajímavější scény až s blížícím se koncem. Poselství je jasné. Ale kde zůstal film ptám se já. 60%(2.2.2010)

Ďábel může dělat svoji práci jedině když zaslepí obyčejný lidi…. MARTINE McGARTLANDE, NYNÍ JSTE PLNOHODNOTNÝ DOBROVOLNÍK IRA. Martin je týpek, který udělal na IRA dojem. A chtěl být součástí něčeho většího, než je jeho prdel. Vlastně prdel kohokoli. Syrová kamera a příběh reálně popisují pouliční nepokoje, trochu zabíjení a umírání v průběhu revoluce. Občas rocková muzika, ale hlavně super J.Sturgess. Akce není moc, spíš takové pozadí toho co se dělo, praktiky ,,všech“ stran, mučení špehů. Přítomnost britských vojáků působí na obyvatele stejně jako přítomnost těch ruských u nás. (Jen u nás nevznikla žádná organizace. Výhoda socialismu :-) ) TÁHNI DO PÍČI Z MOJÍ ZEMĚ!! Film se motá kolem politických sraček a následcích rozhodnutí být hrdinou. Iluze o světě spravedlnosti či demokracie si nedělejme. Všude je to velkej shit! Není to o očekávání atentátů, spíš toho, kdy to ,,praskne“ a závěrečných 20 minut je dobrým thrillerem, kde dostane více prostoru i vlasatý B.Kingsley. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(6.11.2009)

Nevím proč, ale přišlo mi to neslaný a nemastný, atmosféra filmu byla slabá a šlo z ní vymáčknout určitě více. ( Hodnocení 5/10 )(7.10.2012)

Hodně působivé drama podle skutečné události. Sympatický hlavní hrdina, dobrý Ben Kingsley. Velice napínavé a působivé ztvárnění znsvářeného Irska v 80. letech. Děj svižně ubíhá a nenechá vás ani na vteřinku odtrhnout oči. Velice povedené drama.(10.8.2009)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)