Štvanec IRA

Fifty Dead Men Walking

Štvanec IRA

Akční / Thriller

Velká Británie / Kanada, 2008, 117 min

Způsob pojetí filmu je dobrý, protože zde chybí efektní a dějová přehnanost. FDMW je zajímavý, ale nedokázal mě vtáhnout do děje, který mi připadal zbytečně roztahaný.(18.7.2009)

"Vo vojne je pravda prvou obeťou, informácia je silná ako guľka."(4.8.2009)

Jednoduše strhující!!! 95%(4.6.2011)

Slušné další zpracování tématu, které je v Británii nějak oblíbené. Přesto přišlo mi to, že chvílemi ne moc dobře fungovalo. Navíc u toho uběhlo několik let, kdoví kolik, protože díky tomuto to bylo dosti nepřehledné, nebylo to plynulé, děj se posouval v měsíčních úsecích, ale bylo to jen na důvtipu diváka zda si to uvědomuje. Vadil mi docela hodně střih, jakým byl film zpracován. Hlavní herec zvládl svou roli poměrně uvěřitelně i sympaticky zahraná postava. Přijde mi to, ale celé takové odtažité, proto v tom ty emoční chvíle příliš nefungují. Ben Kingsley byl dle všeho muž na svém místě, dal své postavě hodně. Za něj rozhodně velký plus. Film na mě působí snahou být enstraný jak k IRA tak k ozbrojeným složkám Britů. Což je docela fajn. Mučení, výslechy no přišlo mi to podivné. Jestli to takhle nějak probíhalo tak dobře, ale moc se mi to nepozdávalo. Jako historické drama nad událostmi konfliktu ostrovanů je to ale slušné. Ale nějak moc mě to nebralo :) 7/10(8.7.2012)

Při sledování Štvance IRA jsem si vzpoměl na podobný snímek španělské produkce Krycí jméno Vlk, kde hlavní hrdina pro změnu infiltroval řady baskické separatistické organizace ETA. A to srovnání nedopadlo pro Štvance IRA moc dobře, protože ten druhý počin mi přišel daleko filmovější a mnohem lépe propracovaný. V případě britského filmu mi přišel scénář tak nějak nedotažený, dost důležité motivy jednání a rozhodování hlavní postavy byly buď zamlčené nebo nedůvěryhodné. Navíc skutečný Martin McGartland byl při své činnosti asi hnán podstatně menším altruismem než se snaží film diváka přesvědčit, a jeho pohnutky byly přízemnější. Celý ten proces lámání a rekrutování spolupracovníka britských bezpečnostních služeb je strašně odbytý a v praxi by Martinovo rozhodnutí na základě takové nabídky bylo čirým bláznovstvím. Film samozřejmě hodně těží z prostředí, kde se odehrává, tedy z války a terorem rozdělené země, a z toho, že vychází ze skutečných událostí, byť jak je to celkem běžné a logické, si je vykládá částečně podle svého. Jenže co naplat, i když se mi chce dát čtvrtou hvězdičku, přijde mi to moc televizní a mrzí mě nevyužitý potenciál. Celkový dojem: 65 %.(12.3.2011)

• - Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

• - Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)