Pohádky z tisíce a jedné noci (TV seriál)

Pohádka

Československo, 1971, 7x22 min

• Diamant

Ebenový kůň: 1 hviezdička.(5.11.2008)

3* hodnotím jako celek z celé série jsem viděl asi jen dva díly. A to první a poslední..Tady po celkovém sjednocení je komentář k poslední pohádce série. "Ebenový kůň". Jak krásná a milá pohádka s vyprávěním Štěpánky Haničincové o létajícím koni a lásce, která i velké vzdálenosti překoná. Opravdu milé překvapení-jedná se o černobílou kratičkou tv-pohádku kterou jsem ještě nikdy neviděl-vhodnější doba na její odvysílání než v čase prázdninových volných dnů snad ani nemůže bejt, to jdou kolikrát vůbec filmy-inscenace-tv-filmy které člověk mnohdy ještě neviděl. Postavy jako Ahmed, Šahrazád, Fatima, létající Ebenový dřevěný kůň ze zvláštního dřeva, Vezír, sultán Sulejman aj. Ti všichni byli velmi dobří, ostatně jako herci kteří je ztvárnili, a docela fajn byly i interiéry.(12.7.2008)

Pohádky z tisíce a jedné noci představovaly televizní klasiku už v době mého dětství a dnes se na ně dá dívat jako na svým způsobem archivní klenot Československé televize. Takhle vypadaly počátky hrané televizní pohádkové tvorby u nás. Popravdě řečeno, dnešním dětem už by tenhle seriál asi mnoho neřekl, na to je příliš statický a málo výpravný, s naivními triky (ebenový kůň může dnes už opravdu vyvolat pouze úsměv) a založený do značné míry na deklamování textu. Důležitou roli hraje vypravěč, který má opravdu velký prostor na úkor hrané části. Celkový dojem: 60 %.(6.4.2010)