Jeden z těch neuvěřitelně milých seriálů, ve kterém zemře tak jedna až dvě postavy za epizodu (což máte alespoň postupně, jindy to Elizabeth Gaskell vytřídí všechno v závěrečná třetině). Být vámi, nedělám si oblíbence, protože nikdo není v bezpečí. Jinak je Cranford ideálem poklidného anglického venkova, jež si uchovává své zvyky a kde místní dámy venčí pejsky i krávy v pyžamu. Jsou to právě cranfordské dámy, které propůjčují seriálu to pravé kouzlo. Klípky a reputace, rozjímání nad čepci či nezdařenými dítky, to je v žánru period drama poměrně nevídaná věc. Nechybí ani gaskellovský ztracený bratr námořník a nevyhnutelný příchod železnice. Nu a kdo si potrpí na romanci, od toho je tu mladá cranfordská generace, která se zmůže i na těžkou erotiku, jakou je otřepávání smítka ze šatů snoubenky. To vše s vynikajícím obsazením (zvláště mě potěšila Lisa Dillon jako praktická Mary Smith).(4.4.2015)

este som to nedopozerala (nemozem vydrzat kym uvidim dalsiu cast) ale i tak moj dojem tie zvysne 3 casti nemozu pokazit, iba vylepsit. /to som napisala po 2. casti. potom uz dej troska upadava, miestami prekvapi, miestami sa velmi lahko da predvidat - skoda/. BBC produkuje skutocne krasne historicke serie. a tato nie je vynimkou. Ak ste tiez fanusikom ,,period " ci ,,costume" dramas, budete snad rovnako poteseni, ako som bola ja uz od uvodnych minut. V Cranforde sa nam totiz predstavuje neuveritelne mnozstvo skvelych britskych hercov, ktori snad kazdy uz vystupoval v nejakej tej ,,period drama" - spozname nielen slavnu Judi Dench, Philipa Glenistra ci Grega Wisa ale inych napr. z Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, Nort & South, Wives and Daughters, Hornblower, Jane Eyre, The Forsyte Saga atd atd Toto je proste UK. Jemne, elegantne, dokonca vtipne, skvele vykony (mimo ine ma prekvapil zlaty Alex Etel ako maly chlapec Harry), mila hudba (+ v II.casti spievaju Loch Lomond - krasna piesen, checknite na nete original) par prijemnych zaberov, jasne ze kostymy (v II. casti zabavna scena z obchodu a vyberania siat podla modnych nakresov :)) - jo, potesili ma, ze tam pouzili neuveritelne mnozstvo dobovych drobnosti, i vdaka ktorym dodali serii vierohodnost a potrebnu historicnost. :) celkovo velmi prijemna krasna seria. Boze Gaskellova mala ludi tej doby totalne precitanych ! skvele spracovane(16.7.2008)

Jeden rok na malom meste. Zdá sa, že v podstate sa tam nedeje nič, ale deje sa tam toho až priveľa. Človek nevie čo má sledovať skôr. Či úpadok šľachty, či problémy chudobnej rodiny, či postavenie slobodnej ženy alebo vtipné príhody zo života cranfordských slečien. Nevtieravý humor, výborní herci, reálnosť prostredia to sú najväčšie plusy tohto mini seriálu.(11.11.2010)

Bigotnost v dobrotě a dobrota v bigotnosti. Zvláštní, jak je míra sociální úchylnosti přímo úměrná míře společenské konformnosti. Ovšem nic nového pod sluncem. Je milé, že zejména v první sérii se vyváženě mísí tragické příběhy s romantickými, přitom bez patosu a správně anglicky distingovaně. Samozřejmě s pro Gaskellovou typickým důrazem na potřebu sociálního pokroku. Vlastně je to všechno tragické docela dost, až na to, že --spoiler-- (překvapivě? ani ne, když uvážíme tehdejší cílovou skupinu čtenářek) v poslední epizodě takříkajíc všichni zesnulí vstanou z mrtvých atd. --konec spoileru--          Druhá série je o něco slabší odvar, stále však poměrně chutný.(6.1.2012)

Ani jsem nečekala, že mě tento seriál tak pohltí a já ho zhlédnu za pouhé dva dny. Děj se odehrává v anglickém městě Cranford, které se brání moderním změnám, vystačí si s jedním obchodem a všichni se navzájem znají. Není divu, že když se zde usídlí mladý doktor s pořádně neodzkoušenými novátorskými metodami, mnozí se k němu staví s nedůvěrou. Vyskytuje se zde spousta postav, ale ne tolik, aby to vyvolalo zmatek, naopak jsem si na všechny zvykla a mnohé si oblíbila. Jelikož zde je důležitá postava lékaře, můžeme vidět spoustu scén, v nichž hraje důležitou roli fyzické utrpení, bolest a smrt, ale hodně prostoru získaly také běžné radosti a počátky nových hlubokých vztahů. Nemohu nezmínit výpravu a kostýmy, které se velmi zdařily, stejně tak zobrazení některých názorů a přesvědčení Anglie 19. století. BBC nezklamalo.(29.5.2010)

• Judi Dench