Cranford (TV seriál)

• Česko

Návrat do Cranfordu

Cranford

Velká Británie, 2007, 7x50 min

Ani jsem nečekala, že mě tento seriál tak pohltí a já ho zhlédnu za pouhé dva dny. Děj se odehrává v anglickém městě Cranford, které se brání moderním změnám, vystačí si s jedním obchodem a všichni se navzájem znají. Není divu, že když se zde usídlí mladý doktor s pořádně neodzkoušenými novátorskými metodami, mnozí se k němu staví s nedůvěrou. Vyskytuje se zde spousta postav, ale ne tolik, aby to vyvolalo zmatek, naopak jsem si na všechny zvykla a mnohé si oblíbila. Jelikož zde je důležitá postava lékaře, můžeme vidět spoustu scén, v nichž hraje důležitou roli fyzické utrpení, bolest a smrt, ale hodně prostoru získaly také běžné radosti a počátky nových hlubokých vztahů. Nemohu nezmínit výpravu a kostýmy, které se velmi zdařily, stejně tak zobrazení některých názorů a přesvědčení Anglie 19. století. BBC nezklamalo.(29.5.2010)

Nádherný britský seriál z dílny BBC. Seriálem nás provází hlavní hrdinka Matty v podání skvělé Judi Dench se svými kamarádkami, v průběhu seriálu prožíváme s hrdiny seriálu jak jejich každoděnní starosti, tak jejich lásky, úmrtí bližních i problémy, které přínáší doba (železnice). Po celou dobu si seriál ponechává hřejivý, lidský rozměr, objeví se i anglický humor. Velmi se mi líbily i poslední dva díly (Return to Cranford). Jeden z nejlepších klasických britských seriálů. 90%(31.1.2011)

Kristova noho, to by la takova nadhera. Judi Dench je kralovna. Pro vsechny anglofily nejlepsi caj o pate. A pulku 5. dilu jsem probulel. Neuveritelna parada.(3.9.2010)

5* a to nemám skouknuté všechny díly. Já prostě nevím, ale v dnešní době, kdy se ze slušnosti dáte do řeči s bezďákem, když čekáte na autobus a on vám pak vynadá, že jste mu dali jen deset korun, pak na vás pokřikují sprostě výrostci a nakonec neuděláte radost uvařeným obědem, protože Sparta prohrála, ... atd. atd. zkrátka takový seriál je hrozně zapotřebí a pohlazení po duši v tomto světě, přenesete se do naprosto unikátního města, kde "Žena není rovna muži. Je mu nadřazená." Deborah, proč jsi musela umřít ve druhém díle, kdo povede Cranford na stejné morální výši? Po pár minutách jsem přestávala srovnávat se stylem Jane Austen a naplno jsem se ponořila do děje. Pravda, některé jevy, jako chudák kočka v botě a kravka ve vápně, mě uváděly do rozpaků, ale pokud jsou jedinými rušivými elementy, promíjím. Pár slov k hereckému obsazení- jedinečné. Obzvláště mě potěšila laskavá Judi Dench, po rolích chladných a arogantních dam a Imelda Staunton jako hlavní drbna, která i kdyby se měla zalknout, musí povědět žhavou novinku. Souhlasím s tím, že úmrtnost je neskutečně vysoká a obzvláště Deborah mně bude scházet, protože "jí připadá sloveso sát vulgární", ale Cranford je město Elizabeth Gaskell a ta koneckonců zemřela, když jí bylo pouhých 55 let, co dodat? Poslední pochvala za hřejivou hudbu a chudáčka Simona Woodse, kterému se během pár minut rozpadl svět, když mu při jeho skromnosti stačila jedna nevěsta a přihlásily se hned tři :-D.(17.8.2010)

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Eileen Atkins + 68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - nominace (1) - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench za episodu: Return to Cranford(26.3.2009)

• Judi Dench