este som to nedopozerala (nemozem vydrzat kym uvidim dalsiu cast) ale i tak moj dojem tie zvysne 3 casti nemozu pokazit, iba vylepsit. /to som napisala po 2. casti. potom uz dej troska upadava, miestami prekvapi, miestami sa velmi lahko da predvidat - skoda/. BBC produkuje skutocne krasne historicke serie. a tato nie je vynimkou. Ak ste tiez fanusikom ,,period " ci ,,costume" dramas, budete snad rovnako poteseni, ako som bola ja uz od uvodnych minut. V Cranforde sa nam totiz predstavuje neuveritelne mnozstvo skvelych britskych hercov, ktori snad kazdy uz vystupoval v nejakej tej ,,period drama" - spozname nielen slavnu Judi Dench, Philipa Glenistra ci Grega Wisa ale inych napr. z Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, Nort & South, Wives and Daughters, Hornblower, Jane Eyre, The Forsyte Saga atd atd Toto je proste UK. Jemne, elegantne, dokonca vtipne, skvele vykony (mimo ine ma prekvapil zlaty Alex Etel ako maly chlapec Harry), mila hudba (+ v II.casti spievaju Loch Lomond - krasna piesen, checknite na nete original) par prijemnych zaberov, jasne ze kostymy (v II. casti zabavna scena z obchodu a vyberania siat podla modnych nakresov :)) - jo, potesili ma, ze tam pouzili neuveritelne mnozstvo dobovych drobnosti, i vdaka ktorym dodali serii vierohodnost a potrebnu historicnost. :) celkovo velmi prijemna krasna seria. Boze Gaskellova mala ludi tej doby totalne precitanych ! skvele spracovane(16.7.2008)

Nádherný britský seriál z dílny BBC. Seriálem nás provází hlavní hrdinka Matty v podání skvělé Judi Dench se svými kamarádkami, v průběhu seriálu prožíváme s hrdiny seriálu jak jejich každoděnní starosti, tak jejich lásky, úmrtí bližních i problémy, které přínáší doba (železnice). Po celou dobu si seriál ponechává hřejivý, lidský rozměr, objeví se i anglický humor. Velmi se mi líbily i poslední dva díly (Return to Cranford). Jeden z nejlepších klasických britských seriálů. 90%(31.1.2011)

Jeden z těch neuvěřitelně milých seriálů, ve kterém zemře tak jedna až dvě postavy za epizodu (což máte alespoň postupně, jindy to Elizabeth Gaskell vytřídí všechno v závěrečná třetině). Být vámi, nedělám si oblíbence, protože nikdo není v bezpečí. Jinak je Cranford ideálem poklidného anglického venkova, jež si uchovává své zvyky a kde místní dámy venčí pejsky i krávy v pyžamu. Jsou to právě cranfordské dámy, které propůjčují seriálu to pravé kouzlo. Klípky a reputace, rozjímání nad čepci či nezdařenými dítky, to je v žánru period drama poměrně nevídaná věc. Nechybí ani gaskellovský ztracený bratr námořník a nevyhnutelný příchod železnice. Nu a kdo si potrpí na romanci, od toho je tu mladá cranfordská generace, která se zmůže i na těžkou erotiku, jakou je otřepávání smítka ze šatů snoubenky. To vše s vynikajícím obsazením (zvláště mě potěšila Lisa Dillon jako praktická Mary Smith).(4.4.2015)

Práve takýto žáner ma dokáže vytiahnuť z reality a príjemne naladiť. Úplne iný svet, než ten, v ktorom momentálne žijeme, iná kultúra, iné problémy (?!)..... ale je taký čistý, príjemný, ľudský, plný múdrosti a sviežeho anglického humoru, až žasnem aké posolstvo má v sebe a zároveň aj nad tým, ako sa spoločnosť za niekoľko desiatok rokov dokázala tak veľmi zmeniť a poprevracať hodnoty....Majstrovský kúsok z dielne BBC.(7.10.2009)

1842 - 1843 byla hrozná doba. Vše bylo skandální. Kdybych v Cranfordu žil, asi bych schválně odhaloval kotníky :-)(21.9.2014)

• Judi Dench