Škola života

An Education

Škola života

Velká Británie / USA, 2009, 96 min

Film je více než průvodcem dospíváním jednoho roztomilého děvčete. Na postavě Jenny ilustruje, jak se úloha ženy ve společnosti začíná měnit. I ženy mohou mít ambice, vzdělání, stejně jako mohou zasahovat do vědy. Už není třeba jen stát za plotnou a sypat ze sebe děti. Jenny předčasně objevuje krásy bohémského života, projde si svou osobní revoltou, s kterou jí nikdo nepomůže a správnou cestu nalezne až díky hořkému zklamání. Ač trochu vykalkulovaně, stále to působí přirozeně a lidsky. Dopomáhá tomu zejména skvělý výkon Carey Mulligan. Škola života sice není žádný zázrak, mohla být v určitých bodech více průrazná a jinde zase méně předvídatelná, ale jako celek působí příjemně. 7/10(11.6.2015)

• Ony

Chvílemi je to opravdu něco jako příjemné, ale hlavně to je celé strašně hloupé. A bude to uspokojovat lidi, kterým žádné uspokojení nepřeju.(14.4.2010)

Poměrně milý film, který vás svým způsobitým humorem vtáhne a trefí přímo do srdce. Vytknula bych tomu asi jen to, že Carey vypadá moc dětsky a Peter byl na ní příliš starej a konec byl zrychlenej a k filmu se vůbec nehodil, změnila bych ho. 4*(28.4.2010)

Nobody does anything worth doing with a degree, no woman anyway. So what you’re telling me is to be bored, and then bored and finally bored again, but this time for the rest of my life. Film o jednom z nejdůležitějších rozhodování, kudy se má ubírat život člověka, který má pocit, že doposud nežil, a který už je znuděn čekáním, až se letitá dřina konečně zúročí ve svobodě věnovat se, čemu chce, a být tím, čím chce. Půjde život zažitými kolejemi tvrdé práce, nejistého profesního úspěchu a pravděpodobného vyhoření a nudy, nebo se bude k vytouženému ubírat zkratkou okouzlující zábavy, doprovázené takřka jistě povrchností a lží? Čistá sedmdesátka, čtyři dávám, protože mě to zastihlo ve správnou dobu. Hornby by měl psát scénáře častěji.(7.7.2010)

• xxmartinxx

Neuvěřitelně vykalkulovaný a prvoplánový film, na který se sice dobře kouká, ale opíjení rohlíkem je tu na mě až moc okaté. Víme, co se stane... a vlastně se to ani nestane. Hrdince je sice udělena životní rána, ale nenese za ní žádné následky a pointa filmu tak vyznívá spíše naopak - dělej si co chceš, stejně ti nakonec všichni odpustí a můžeš začít ani ne od znova, ale prostě nastoupit zpět do vlaku, který by ale v reálném životě už dávno ujel. O to víc v kontrastu s konzervativní Anglií padesátých let. Zbabělý film. Ale jak říkám, kouká se na něj docela dobře a je tu pár dobrých herců. Kdo chce silný zážitek, musí si vystačit s Fish Tank se stejnou pointou...(18.2.2010)