• český

Ben Browning, James Flynn

Tony Lawson

Scénografie:

Anna Rackard

Ondine je krásný, lehce pohádkově laděný snímek, kterému dominuje především krásná Irská krajina a také nádherná Alicja Bachleda, která svou přirozenou krásou skvěle zapadla do role "Dívky moře." Colina Farrela miluju a v postavě alkoholického Syracuse, jež je podobná i jeho vlastnímu "buřičskému" období, je výborný. Ovšem Alicja mě okouzlila a získala si mou hlavní pozornost, takže jsem jí byla uchvácena o mnoho více než Colinem:) Závěrečné odhalení jejího skutečného původu mě nijak nešokovalo a vzhledem k tomu, jak byla Ondine po celý děj znázorňována, její chování i mluva, mi přišlo, že bylo lehce přehnané. To je však jen malá rýha na tomto klenotu vybroušeném chladným, drsným a neskonale čistým podnebím. O nádhernou melodii, kterou Ondine zpívá, se postaral Sigur Rós.(21.7.2012)

Nepopsatelně okouzlující obrazy Irska a příjemné tóny kapely Sigur Rós jsou vrcholným zážitkem tohoto filmu. Bohužel závěr propletených osudů je hodně nedotažený a vůbec už ne mystický.(12.2.2011)

Jordan zkouší, čemu uvěříme. Hodnota jeho filmu tkví už jen v tom, že dokáže - realistickému prostředí navzdory - vyvolat příjemnou nejistotu. Co když…? Dokud jim někdo bude věřit, pohádky nezemřou. Po příjemné první polovině, kdy nadpřirozená bytost proniká do všedního světa, následuje polovina druhá, která je bohužel sama všední. Na mysl během ní přichází příliš mnoho realistických sociálních dramat. Největším zklamáním pro mne byl jednoznačný konec. Není dopřán prostor pro fantazii, z níž vše magické vychází. Z nápaditého balancování na hraně dvou světů se stává tuctová romance. Apendix: pěkně byla využita nadpozemskost tónů Sigur Rós, její hráč na klávesy Kjartan Sveinsson složil k filmu hudbu. 70%(3.9.2010)

"You got some unfinished sea business..." http://www.youtube.com/watch?v=_alRmSLxS7I(7.2.2013)

Bylo nebylo, žil jeden rybář a vytahoval z vody své sítě. Byl to normální den..... Příběh plný zázraků, ale i lidského sobectví, příběh při jehož sledování víte, že se stane něco pěkného a zároveň něco strašného. Nejvíc mě překvapil C.Farrell, jako chlápek, který neumí využít štěstí – tedy žádnej nagelovanej hrdina nebo namyšlenej frajer – a za sebe prohlašuji, že tahle role mu fakt sedí! Také oceňuji, že N.Jordan nikoho nevydírá nemocí holčičky či nástrahami těžkého života v rybářské oblasti. Vypráví obyčejný příběh, který je díky několika nápadům neobyčejný a já beru, že k životu potřebujeme nejen štěstí, ale i zázraky. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Mám rybářskou loď. 2.) Dlouho se mi nestalo nic báječnýho a úžasnýho. 3.) Mám rád příběhy o malých i velkých mořských vílách. 4.) Rád koukám na ženský ve spodním prádle. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(17.8.2010)