Přichází Satan!

Omen I: The Birthmark

• slovenský

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

Obdivované dílo dnes 77letého Donnera, které (a je to asi dobře) nedisponuje takovými šokujícími sekvencemi jako Vymítač ďábla, který nutí ke srovnání. A stejně jako on se jen horko těžko sápe na 4hvězdičkové hodnocení. Nepomáhá mu tam zejména rozvláčné tempo, které ne a ne najet na tu správnou vlnu. Přesto má několik silných momentů (úvodní sebevražda chůvy, smrt fotografa, jakýkoliv pohled nové chůvy), poměrně slušně vykreslené postavy, Gregoryho Pecka a Jerryho Goldsmithe!!(25.6.2007)

Už bylo napsáno velmi mnoho o hudbě Jerryho Goldsmitha velmi kladným textem: ve většině geniálním, kde převyšoval i můj pocit o tom, že Goldsmith je vynikající skladatel a v tomhle filmu je jeho mistrovsky podkreslená hudba v napětí a hrůzy v celém Donnerově díle jeho dosavadním vrcholem. Výborná klasika 70. let a s klidným svědomím můžu napsat, že 70-80.léta v tomhle žánru patří mezi špičku ve filmové kinematografii. Omen se zařadil nejen mezi ně, ale velmi převyšuje ve všech klasikách hororového žánru - a velmi se přiblížil k Friedkinovu mistrovskému vrcholu Exorcist (kdy omdlévali lidé v kině). Omen je geniální v hudbě a v provedené režii, ale ve scénáři a v tísnivé děsivosti (atmosféry) má Exorcist navrch.(22.5.2012)

Mívám někdy ten pocit, když malá vletí s řevem do obýváku.., ale ne, dělám si legraci, ona je andílek.. Koitus Belzebuba a šakalí feny má za následek zrození antikrista, Donner chrlí jednu sugestivní scénu za druhou a diplomat Peck zcela nediplomaticky vláčí dítě po podlaze kostela s úmyslem udělat z něj na oltáři jehelníček, což na herce jeho gentlemanského formátu bylo vzhledem k očekáváním publika více než odvážné. Chválit Goldsmithovu hudbu je jako poučovat satanistu, ať si ten kříž na zdi v kuchyni otočí, že jinak nateče Ježíšovi krev do hlavy, nicméně i přes tu houstnoucí atmosféru, čím dál tím ostřejší zub času přeci jen na The Omen své ďábelské dílo vykonal. Odehrávat se to celé na začátku 21.století, sešli by se na konci při pohřbu satani dva. George junior by držel Damiena za ručku, skotský teriér Barney by dováděl v oválné pracovně s černým rotvajlerem a ze střechy prezidentského paláce by již na Saddáma mířil padající hromosvod..(8.4.2010)

Brilantný horor s nemenej brilantným hereckým obsadením. Antikrist i jeho služobníčka sú stelesnením samotného diabla. Najlepšia scénka - jednoznačne návšteva Etruského cintorína. Myslím že v tej dobe nevznikali ktovieaké kvalitné horory, hlavne založené na hereckých výkonoch.(6.7.2006)

Už dlouho jsem tenhle film neviděl a měl jsem jej zafixovaný jako výtečný horor. O to větší bylo mé zklamání z vcelku nezáživného, příliš jednoduchého příběhu a absence psychologie, že jsem se začal docela nudit a konec už úplně odzíval. Na takové časem prověřené klasiky jako Rosemary má děťátko či Vymítač ďábla zkrátka Omen nemá. I Ďáblův advokát s Pacinem se mi líbil víc...(14.9.2003)

• - Richard Donner se rozhodl, že Harvey Stephens si musí své vlasy obarvit na černo (je přírodní blonďák). Teprve potom mu přišel dost ďábelský. (Chatterer)

• - Natáčení provázela celá řada nehod, včetně několika smrtelných, naprosto otřesnou událost ale zažil pilot, najatý pro letecké záběry. Štáb dostal nabídku, díky které mohl ušetřit polovinu požadované ceny, pokud natáčení příslušných záběrů odloží o týden. Druhý den se však pilot po strartu srazil s hejnem hus a jeho letadlo spadlo na frekventovanou silnici - přímo na auto, ve kterém seděla jeho žena a dvě dcery. Srážku nepřežily. (-bad-mad-wolf-)

• - Za temné chorály, kde sbor opkauje slova ,,sangius bebimus, corpus edimus" (pijeme krev, jíme maso), dostal skladatel Jerry Goldsmith svého jediného Oscara za Nejlepší hudbu. (DominikV)