Přichází Satan!

Omen I: The Birthmark

• slovenský

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

Nemůžu než se připojit ke kladným hodnocením svých bratří ve zbrani... Omen opravdu je jeden z nejlepších hororů všech dob. A asi nejděsivější, který jsem měl možnost vidět. Děsivé je všechno od herců-přisluhovačů, přes temnou sílu provázející mladého antikrista Damiena, až po zřejmě nejpříšernější hudbu jaká kdy ve filmu zazněla, a která se stala jedním z vrcholných opusů Jerryho Goldsmithe. Sbory zpívající věci typu Versus Christi, Ave Satani, doprovázející efektní smrt každé nepohodlné osoby, vám na klidu rozhodně nepřidají. A po zhlédnutí tohoto filmu už vám práce fotografa určitě nepřijde tak pohodová jako dříve... Po několika opakováních stále stejně vybuzených 100%.(28.1.2003)

Kultový horor ktorý ale nezanechal umňa až také pocity ako Vymítač ďábla /1973/. Temná atmosféra s desivými scénami umocnená s dobrou hudbou. Zrežírované perfektne aj perfektní herci ale k dokonalosti mi tam aj tak niečo chýba.(5.5.2011)

Jako by to bylo včera .. úplně vidím, jak jako malinkej prcek sedím u videa a ptám se mamky: Omen - co to je? A ona povídá: Horor, o tom chlapečkovi .. a že tahle otázka a odpověď padla několikrát .. když mi bylo pak 19 let, už jsem se ptát nechtěla, ale chtěla jsem to vidět .. a musím říct, že kdo tenhle horor neuvidí, nemůže si nikdy ani kousíčkem představit jeho hororovou atmosféru.(25.6.2006)

Zručně napsaný děj, ve kterém jsou velmi efektní formou objasněny základní pojmy satanismu, neztratil ani po letech nic ze své chytlavosti. Gradace napětí stoupá s téměř „schodovitou“ přesností a spěje až ke konci, na němž by se měla závěrečná patnáctiminutovka vyučovat, protože já sám jsem chvílemi zapomínal dýchat. Zajímavá výprava ve stylu chladných velkolepých budov, které skýtá jak samotný dům velvyslance, tak i mnoho kostelů, po kterých se prochází nejistě pátrající Gregory Peck, kterého je radost sledovat a spolu s ním si prožívat téměř až nezdravé emoční vypětí, ke kterému nemalou měrou přispěla i hudba Jerryho Goldsmithe. Dle mého je Omen nejzdařilejší kousek svého subžánru. Přesto dávám „jenom“ čtyři hvězdičky, protože horory se satanskou tematikou mi nikdy řádně nepřirostli k srdci.(29.9.2005)

Naprosto sugestivní filmové dílo, představitel z dnešního pohledu již bohužel téměř uzavřené éry klasického mysteriózního hororu. Vše se točí kolem budování atmosféry (casting, herecké výkony, střih, hudba...) a ta postupně vzbuzuje v divákovi až podvědomou hrůzu. Film, o kterém se vám pak ještě dlouho zdá a v kterém, ač tu není ani jedna šokující nechutnost či bizarnost, následuje jedna sugestivní scéna za druhou a vy pomalu uvěříte, že Zlo má tvář malého Damiena...(7.7.2007)

• - Hlavná úloha bola ponúknutá aj Royovi Scheiderovi a Williamovi Holdenovi, no odmietli. (Michal74)

• - Reklamní slogan k filmu zněl: "Dobré ráno. Jste o den blíže konci světa." (ClintEastwood)

• - Peck, režisér a producenti mali rezervované miesta v reštaurácii neďaleko hotela, ktorý vyhodila Írska republikánska armáda do povetria. Večeru našťastie nestihli, keďže za obeť výbuchu padla aj reštaurácia. (classic)