Cvokař

Shrink

Cvokár

Shrink

USA, 2009, 104 min

Osobitý, svérázný film, který se ale drží klasického schématu propletence osudů několika postav. Celou dobu se nese na takové uspávavé notě a přijde mi, že to musel být i záměr, protože z toho po celou dobu nevybočí. Vše je předkládáno s naprostou samozřejmostí i když divák nad tím zakroutí hlavou, hned v další scéně v tom pokračují a nedá se to přejít jako chyba v předchozím záběru. To je asi kouzlo tohoto snímku.(28.6.2010)

Nudný a zoufale průměrný film, který by strašně chtěl být objevem roku na americké indie scéně - autor scénáře je podle mne velký filmový fanda, opět se ale bohužel můžeme přesvědčit, že nadšení nezastoupí ani zkušenosti, ani talent. Výborný Spacey, výborný Williams. Nic víc.(27.9.2009)

• honajz

Kevin Spacey v roli psychotického psychiatra, který kouří trávu, má problémy sám se sebou a ještě řeší své hollywoodské pacoše (na což odkazuje v původním názvu dvojsmyslná hříčka). Moderní způsob střípkovitého a mozaikového vyprávění rádoby ozvláštňuje tento snímek, který se tak strašně snaží tvářit jako psychologický nezávislý film, až selhává prakticky ve všem. Sledujeme osudy zhruba pěti lidí a jejich problémů, které se – jak nečekané! – v závěru střetnou. Jenže i přes pomalé tempo vyprávění nejsou postavy psychologicky do hloubky zpracované, jen mají povrchní feeling (zhulený neholený Kevin Spacey na dvorku přece vypadá trošku jako dr. House, ne?), ale o jejich životech se nedozvíme nic. Resp. zjistíme, jaký mají problém, ale v podstatě netušíme, z čeho vyvěrá, jestli měli nějaké problémy v rodině, takže je hrozně těžké s postavami jít. Nebo jim fandit. Osobně mi byly úplně putna. Vůbec jsem se nedozvěděl, jestli ti lidi mají rodiče, sourozence, příbuzné, koníčky a hobby, co je ovlivnilo v mládí - prostě ty základní kameny každého psychologického filmu, pokud chceme proniknout do nitra duše. Tady, je to zvláštní, většina klientů u cvokaře má jenom problémy se sexem, s ničím jiným. Zkrátka nemám tyhle "vyděračské" filmy rád - snaží se mě přesvědčovat celou dobu, jak jsou angažované a reflektují život, přitom jsou jen pozlaceným výkalem.(5.11.2009)

Zhulený cvokař, pečlivě hýčkající celebritám jejich vymyšlené problémy, je pro mne velmi interesantní postavičkou. A když ho okolnosti postaví, či spíše opatrně položí, před skutečný případ, tak je zábavné sledovat jeho pokus o samovyléčení se. Kdyby tím cvokařem nebyl Kevin Spacey a kdyby zpovídané celebrity netrousily hypochondricky výživné hlášky, tak by nebylo důvodu se na tento snímek vůbec dívat. Jenže Kevin splynul s pozvolným černohumorným tempem tak dokonale, že z námětu řídkého jak spodky Varla Frištenského vykouzlil docela příjemný film.(13.6.2012)

• lesumir

Tohle je jako co? Mozaika příběhů, nad kterými se má člověk zamyslet? Studie duše? Nějaká sonda do života? Ne, ani jedno. Je to velké nic, které se možná snaží navázat na Spaceyho krizi v Americké kráse, ale nedaří se to.(17.10.2009)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance 2009. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Los Angeles. (Terva)