Cvokař

Cvokár

Shrink

USA, 2009, 104 min

• jojinecko

Film so zaujímavým (hoci neoriginálnym) námetom, pričom tu niekde moje pozitíva pomaličky aj končia. Pripomínať, že Kevin Spacey je vynikajúci herec je samozrejmosťou, ale sám chudáčisko nemôže stačiť na všetko. Shrink mi pripomenul veľmi vzdialene film Wackness, minimálne mojim "rozčarovaním" a nevyužitým potenciálom. Opäť je to o "nobodies wanna be somebodies", lenže počnúc scenárom a končiac réžiou je to celé tak mizerne a povrchne spracované, že konečný výsledok je minimálne rozpačitý a rozkúskovaný (aj kvôli amatérskemu strihu). Postavy s minimálne dotiahnutým psychologickým backroundom, všetko silene poprepájané...Dokonca tých pár scén, ktoré mali byť silné (napr. spoveď Spaceyho v priamom prenose), vyzneli v konečnom dôsledku umelo, nedôveryhodne, sterilne a mne spôsobili akurát stav nervozity. Korunu tomu nasadil ten záver v štýle "american way"... Áno, som sakra sklamaný!!!(19.10.2009)

Ach, ty happyendy... Nebýt toho enormně pozitivního vyústění propletence těch několika dějových linií, které divákovi snímek nabízí, měl by Cvokař reálnou šanci stát bok po boku svému vzoru Americké kráse. Takhle se jen nesměle krčí za ní... Oním finálním vyzněním se snímek skutečně dostává do významové eskapády - nepopisuje civilizační krizi americké (západní) společnosti, ale příběhy lidí, kteří prožili silné trauma. Nevím, jen mám pocit, že tvůrci dali filmu záměrně falešné mimikry a zabalili ho do obalu Americké krásy. Pro Kevina Spaceyho je to každopádně opět po čase erbovní role... Podobné filmy: The Wackness, Generace X(11.10.2009)

Průměrné drama se skvělým Kevinem Spacey, ale boužel svým výkonem snímek strhnout nemohl, protože scénař byl hodně jednoduchý. I tak mám tyhle malá snímky hodně rád.(18.11.2009)

Nic z toho, co dále napíšu, neplatí o Kevinu Spaceym, protože ten člověk nikdy neumí zklamat. Jako milovník, jako drsňák nebo jako životem zničený muž. Až mě z toho bolí srdce, kdykoli se tenhle člověk ve filmu trápí, už asi stárnu, ale už zkrátka nezvládám vidět Kevina ve filmu brečet. Cvokař je poněkud výrazně depresivní film. Nejenom, že se člověk pomalu ale jistě ztrácí ve všech těch promrhaných lidských životech, ale potýká se i se skutečností, že místo aby byl rozebrán osud postav, které považuje za hlavní, vidí jen zdlouhavé a nezáživné chování a jednání směsky dalších podivných lidí, které sice mají hodně prostoru, ale žádné výsledky to nepřináší. Nápad určitě tento film měl, snad by i vypadal lépe, kdyby nebyli pořád všichni ostatní tak znudění a dalo se jim jejich starosti věřit. Tohle znovu vidět nemusím.(30.9.2011)

• nunka

Film ťažiaci z atraktivity povolania a riešiaci kto je väčší pacient. Jediné, čo sa mu darí je tváriť sa. Hyperpasívnym tempom sú ponúknuté útržkovité výrezky zo života zhuleného Spaceyho, nadržaného Williamsa, depkoidnej Jemmy, obsedantno-kompulzívného génia...ktorích nakoniec spojí predsa len niečo spoločné....kto by to čakal...Shrink je zúfalo nudný, vlečúci sa slimačím tempom, popisný a neanalytický a brutál americký, rozčulujúci.(19.10.2009)