Stopy zmizelých

Burrowers, The

Horor / Thriller / Western

USA, 2008, 96 min

Je to dosť dobrý horor. Má veľmi dobrý príbeh o skupine dobrodruhov pátrajúcich po žene jedného z nich, ktorú spolu s rodinou údajne uniesli indiáni, ale zistia, že to nie je úplne pravda a indiáni nie sú ich hlavným problémom. Spracovanie je na tom dobre, trochu prekvapí, že aj napriek krátkej dĺžke je tempo filmu pomerne pomalé a viac sa rozbehne až v druhej polovici, ale to vôbec neprekáža, menšiu dynamiku vynahradzuje atmosféra divokého západu a výborný dej, ktorý udrží divákovu pozornosť až do konca. A poteší aj síce neprekvapujúci, ale aj tak zaujímavý koniec. O hororovej atmosfére sa tu moc hovoriť nedá, ale napätie nechýba a to hlavne v druhej polovici. Krvavých scén tu až tak moc nie je, film v tomto šetrí, aby nepôsobil zbytočne samoúčelne, ale pár slušných drsnejších scén sa tu aj tak nájde. Tvory, ktoré sa tu nachádzajú sú origináne po všetkých stránkach, vyzerajú dobre a tiež ma zaujal ich spôsob zabíjania svojich obetí. Veľkým plusom je zasadenie deja do 19. storočia, na divoký západ s tým, že nechýbajú vojaci a ani indiáni, čo je v tomto žánri veľmi zriedkavé. Herecké obsadenie je dobré, potešia hlavne William Mapother a Clancy Brown a viacero zaujímavých postáv. Réžia a technická stránka v ničom nesklamali. Stopy zmiznutých je príjemný horor, ktorý sa nesnaží výrazne zapôsobiť po typických hororových stránkach, ale skôr je taký prirodzený,čo mi ale vôbec neprekáža. Prakticky všetky jeho stránky sú nadpriemerné, takže som rozhodne spokojný. Objektívna kvalita filmu- 66%, film sa páči mne na 73%.(21.6.2009)

Ono je to vlastně jen další variace na klasické téma. V Černočerné tmě se to odehrávalo na jiné planetě, v The Burrowers na Divokém západě. Míchání westernu a horroru mě nikdy moc nebralo, ale tady je to docela v pohodě a ten western odér trochu vylepšuje slabší horrorovou stránku věci. Bavilo mě to totiž mnohem více jako pouhý dobrodružný western než nějaký horror. Možná nakonec bylo dobře, že v tom filmu toho moc neukazovali, asi by to horrorové ještě víc pokakali. Velmi pozitivní stránkou filmu je herecké obsazení, skvělý William Napother a naprosto unikátní Doug Hutchison, to je totiž tak nechutnej (v to pozitivním smyslu, myslím to v dobrém) herec, že doufám, že ho nikdy neuvidím ve vyloženě kladné roli, protože by přišel o to své slizké charisma. Jako žánrově crossoverová příjemná oddechovka proč ne. Jsem rád, že jsem to viděl, ale do další projece se asi nepohrnu.(19.12.2011)

Po negatívnych skúsenostiach akými boli Dead and the Damned či Undead or Alive som na mix hororového a westernového žánru v ostatnej dobe stratil chuť a aj nad projekciou Burrowers som preto chvíľu váhal. Našťastie som si tento kúsok nakoniec pozrel a urobil som dobre. Kombinácia westernu s hororovými elementmi tu funguje výborne, navyše sa v podstate jedná o monster horor a tých v posledných rokoch nebolo nakrútených veľa, našťastie sa však trend točenia tohto typu filmov začína pomaly opäť obnovovať.(25.9.2011)

• Ten Druhy

Hororovo dusná atmosféra tu hrozí od začiatku a postupne sa zaťahuje ako búrkové mraky nad prériou. Nájdu sa i westernové scény: prestrelky, ale mne to prišlo ako road movie na koňoch, miestami sa to aj tak vlieklo. Skupina kovbojov sa síce vydala hľadať snúbenicu jedného z nich, ktorú údajne uniesli Siuxovia, no cieľ bol na ceste, lebo čoskoro došlo na slová mladej indiánky "ov-ne-ju-hov-on-te-pite" - They will kill us all! S humanoidmi v pätách to ani ináč nešlo. Trochu viac dynamiky a Burrowers mohol byť ešte lepší. Takisto si myslím, že toto je jeden z mála filmov, ktorému by prospel happyend.(8.1.2012)

"Hrdinní kovbojové i vy bojovní indiánští obyvatelé nového kontinentu, nač rozdmýchávat neustálé sváry, když stejně všichni ve spolek skončíte v nenasytných břichách burrowers."(24.8.2009)

• - Vzhled monster se upravoval a měnil po dobu 3 let. (Corpsegrinder)

• - Natáčení probíhalo v Novém Mexiku po dobu 22 dní. (Corpsegrinder)