Ecce Constantia (TV film)

Československo, 1992, 145 min

Velmi zajímavé téma. Obsah je velmi nadčasový a bude aktuální vždy. Zákulisní praktiky, intriky a politikaření. Výborné herecké výkony. Ale přece jen celkové vyznění filmu vypadá trochu rozpačitě. Na vině je především dlouhá stopáž. Neseděly mi ani ty "televizní" vstupy, přestože jde jistě o zajímavý a vtipný nápad. Také mi trochu vadilo až příliš moc latinských slovíček a vět, někdy až násilně zakomponovaných do dialogů.(7.7.2013)

Neměl jsem o existenci této inscenace ani tušení, až teď s filmem Jan Hus se na ni objevily odkazy. Constantia je s Husem srovnávána. Je to stejné, jako srovnávat Království nebeské s filmem Arn templář. Je to totéž a přesto zcela jiné. Dva světy. Jan Hus je skutečný film, který chce, aby ho milovali diváci. Constantia je underground, nezávislý Hus. Vyjadřuje svůj postoj ke konciliarismu formou spíše sarkastickou, zesměšňuje. Koncilní církevní hnutí může být nahlíženo jako pokus prelátů převzít moc, aby nenažranost Církve mohla dosáhnout vrcholu, anebo jako zoufalý pokus o obrodu v předtuše brzké katastrofy. Oba tábory a názory jsou ve filmu pěkně vykreslené a je radost sledovat šikovně napsané dialogy, které do šablony dobře zapadají. Typicky "po česku" se do toho povedlo zapasovat soud Jana Husa, který je zde obětován úplně stejně, jako Československo v Mnichově. Je to zkrátka efektní koláž s trochou švejkování, ale vymyšlená chytře a vtipně. Historie byla mnohem komplexnější, místy ještě jednodušší, ale koho to zajímá, že? Kdo ví, doplní si to tam, a kdo ne, ten to nepostrádá. Určitě pozoruhodná záležitost, která mne velmi potěšila. 90%(11.7.2015)

Jak pana Kohouta nemusím, tak toto se opravdu povedlo. Zajímavé a působivé zpracování, podpořené skvělými hereckými výkony. Je docela škoda, že tuto inscenaci vidělo tak málo lidí. Dporučuji(5.3.2016)

Poněkud kontroverzní, leč zároveň velmi originální, je tato inscenace, a to zejména díky svému reportážnímu zpracování, které, mnohdy vtipným způsobem, ukazuje historické dění optikou současného světa a stává se tak v podstatě relativně nadčasovou záležitostí. Jednotlivé akty jsou samy o sobě vynikající, čemuž se nelze divit vzhledem k tomu, že všechny postavy jsou obsazeny nejlepšími českými herci. Zádrhel však tkví hlavně v jejich propojení se zpravodajskými vstupy, jež posouvají vyznění dílčích částí a nakonec i celého představení do rozpačitých vod a některé narážky pak mohou působit hodně rozporuplně, možná až neuctivě, s ohledem na citlivost daného tématu. 75%(7.7.2013)

Ve srovnání s rovněž televizním třídílným Janem Husem (2015) teprv vynikne, jak je tohle daleko lepší !!!(1.6.2015)