Na hraně temnoty

Edge of Darkness

Na hrane temnoty

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Solidní "spiklenecký" film. Celý je pojat mírně "old schoolově", připadalo mi, že sleduju thriller z konce osmdesátých let. Gibson hraje velmi tradičně, v každé roli stejné grimasy, stejné zahleděné pohledy. Trochu mi připadalo, jakoby na staré kolena nedokázal přesvědčivě zahrát to, co dříve dokázal zcela s přehledem. Příběh je možná zajímavý tématem, ovšem zde předvedený až moc utahaně a dlouze. Vztah k jakékoliv postavě byl z mé strany povrchní. Nedokázal jsem se dostatečně vžít do kladné postavy, naopak jsem nedokázal nenávidět tu zápornou. Závěřečná a řekněme ojedinělá akce, byla až moc odfláknutá a nijak extra emoční. Tradičně odvedená práce, která mě potěšila, ale nijak extra nedostala. 70% 15.03. 2010(15.3.2010)

• verbal

Na krizi středního, či spíše pozdního věku se má začít pořádně chlastat nebo rybařit! A ne si narazit dvacetiletou nymfomanku, která z vás pomocí vakuové pumpy vysaje zbytky toho úžasného machistického šarmu, kvůli kterému vás lidi žrali jako Litviněnko polónium. Žalostné ostatky starého Mela s výrazem kastrovaného šarpeje vyšetřují vraždu dcery. A vyšetřují a vyšetřují a vyšetřují..., sem tam si přehrajou v hlavě nějakou tu VHSku, když jí byly čtyři, sem tam narazí na záporáka (pan Burns), který nakonec překvapivě!!! záporákem je, a vyšetřují a vyšetřují a vyšetřují a vyšetřují... No kobra by spala, než by krotitel vytáh píšťalu. Mé pocity asi nejlépe vyjádří dadaistická protestní báseň, kterou jsem složil ku příležitosti svého třiatřicátého komentáře: "Mele! Mele! Mele! Mele! Tak s tímhle jdi (a dál to znáte...)."(19.2.2010)

• kitano

Nečakal by som, že Gibson po takom výbuchu autorskej tvorivosti ktorý nám predviedol ako režisér, si za svoj herecký comeback vyberie film, ktorý nielenže v ničom neprekvapí, ale ani zďaleka neponúka možnosť užiť si Gibsona ako herca. Nečakal som že bude zasa ako mladík s brčkavými vlasmi sypať jednu cynickú hlášku za druhou, no už vobec nie takto fádny a zapomenutia hodný film. Zmenšite rozpočet, zkráťte spopáž, pridajte pár akčných scén, do hlavnej úlohy obsaďte Van-Damma alebo Seagala a máte regálovku ako vyšitú. Aj vďaka desne inventívnemu posteru aj tak z tohto filmu nič iné nebude - iba zapráśená regálovka. (4/10)(7.9.2010)

Původní seriál neznám, ale je mi jasné že režisér Campbell má ke svému dítěti silný vztah, to se také promítlo do tohoto celovečerního filmu. Mé největší obavy, jak bude vypadat po letech Mel Gibson, se naštěstí ukázaly jako liché. Stejně jako má tendence kdy jsem se bránil film jakkoli srovnávat s Odplatou, protože i zde Gibsonova postava přece jen postupuje v určitém stupni hierarchie a odkrývá jednu figurku za druhou. Na hraně temnoty je velice slušně natočený thriller, který není tolik akční jak se podle ukázek zdálo, přesto si své fanoušky jistě najde. Film jde více do hloubky, než většina letošních výkvětů a to se mi líbí. Protože takto ve vaší mysli film zůstane i na druhý den. PS: Velice jsem si vychutnával společné okamžiky Gibson/Winstone. 70%(13.7.2010)

Uspokojující průměr.. Oproti některým okolním názorům mě vracející se herecký pardál Gibson ani zdaleka nevadil, ba naopak jsem mu jeho kroky pomsty věřil. Trošku naivní scénář nicméně chtě nechtě bere body, naopak úderně syrová akce (zejména brilantní autonehoda) vrací Campbella a spol. do rozpětí divákova zájmu.(21.4.2011)

• - Robert De Niro byl původně obsazen do role agenta CIA Dariuse Jedburgha, avšak odešel kvůli tvůrčím neshodám po několika dnech. (CliffLee)

• - Melu Gibsonovi byla během natáčení odcizena peněženka. (Jeremy.jk)

• - Natáčení začalo 18. srpna 2008. (Chatterer)