Na hraně temnoty

Na hrane temnoty

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

• KevSpa

Okatá snaha tvůrců předstírat, že je snímek komplikovanější a tajemnější, než ve skutečnosti je, vyloženě irituje a přestože jde o slušně zvládnuté filmařské řemeslo, nemá žel film co nabídnout – ani zajímavý příběh, ani akční scény, ani napětí. A to je u thrilleru dost velký problém.(4.3.2010)

• paascha

Taková košer podívaná, aseptická, řádně odkrvená, bez chuti a zápachu, nápadu a napětí. Vlastně trocha napětí byla, ale jen co by se do do zdravé části Melova fanatického mozku vešlo.(18.2.2010)

• kitano

Nečakal by som, že Gibson po takom výbuchu autorskej tvorivosti ktorý nám predviedol ako režisér, si za svoj herecký comeback vyberie film, ktorý nielenže v ničom neprekvapí, ale ani zďaleka neponúka možnosť užiť si Gibsona ako herca. Nečakal som že bude zasa ako mladík s brčkavými vlasmi sypať jednu cynickú hlášku za druhou, no už vobec nie takto fádny a zapomenutia hodný film. Zmenšite rozpočet, zkráťte spopáž, pridajte pár akčných scén, do hlavnej úlohy obsaďte Van-Damma alebo Seagala a máte regálovku ako vyšitú. Aj vďaka desne inventívnemu posteru aj tak z tohto filmu nič iné nebude - iba zapráśená regálovka. (4/10)(7.9.2010)

Mnohí z rôznych dôvodov čakali novú Odplatu ale Campbell v remaku pôvodnej britskej série divákovi ponúka len príbehovo neuspokojivú kriminálku bez gradácie a zároveň potvrdzuje svoju réžijnú nevyrovnanosť. Na hrane temnoty totiž neponúka takmer žiadnu neopakovateľnú sekvenciu, o kvalitnej akcii nehovoriac a kochať sa tak možno hlavne charizmatickým prejavom Mela Gibsona, ktorému však tiež scenár nedáva až tak veľa príležitostí. Čo je vlastne chyba, aj v súčasnosti zrejme má na to, aby dokázal vďaka svojmu hereckému umeniu vykúzliť rovnako pôsobivú postavu ako bol svojho času Porter.(17.2.2010)

Čakal som, že Campbell vytiahne Mela na vrchol podobne ako to dokázal s upadajúcou slávou slávnych bondoviek. To by však ale musel ostať pri svojom typickom popcornovskom štýle a nehrnúť sa do serióznej drámy s konšpiračnými teóriami a politickým pozadím. Totiž aj v tomto filme funguje všetko ako má byť až pokiaľ divák nezistí, že tvorcovia chcú z tohto komorného snímku spraviť niečo veľké, ale to by musel scenárista na papieri nechať dušu a upísať ju diablovi aby z tohto námetu vzniklo to, čo asi pôvodne plánoval. Minimálne z neho mohlo vzniknúť niečo menej a mohol z neho zostať typ filmu na ktorý sme u Mela zvyknutí. Také repete filmu 'Payback' by vôbec nebolo zlé, je síce pravda, že už nám trošku zostarol, ale aj tu ukázal, že s ním v akčných scénach ešte treba rátať, nevraživý pohľad za tých osem rokov stratiť nestihol, kondíciu tiež nenechal doma a jeho herecká chuť bola naozaj výrazná. Napriek všetkému nadšenie z Melovho návratu prevalcovalo takmer všetky negatíva, ktoré som pri filme pociťoval, s odstupom času ale určite hodnotenie posuniem na hranu troch hviezdičiek. 75%.(6.3.2010)