Na hraně temnoty

Edge of Darkness

Na hrane temnoty

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Dnes už se nedá věřit ničemu. Tak například dnes, vstoupím do dveří s cedulkou "Ženy" a tam je jen záchod… Já vím, je to starý a nudný vtip, jenže bohužel to je taky charakteristika tohoto snímku. A jakže jsem k tomu došel? Jednoduše… Člověk si řekne "Hele, nový film od Campbella, kde hlavní roli hraje Gibson! To bude nářez!", jenže při sledování filmu člověku dojde, že tohle je vcelku nuda. Nic, co bychom už neviděli (napadá mě, že tohle je vlastně takový průměrný mix Spiknutí, Odplaty a 96 hodin). Během snímku jsem málem usnul a přísahám, kdyby tam nebyl Mel a kdyby to nemělo tak fajn závěr, jdu na dvě hvězdy. Takhle jsou to horší tři. P. S. A ještě jedno srovnání mě napadlo - co byli Náhradníci pro rok 2009, to je Na hraně temnoty pro rok 2010. Tedy promarněný potenciál (i film) se skvělým hercem v hlavní roli.(19.5.2010)

• KevSpa

Okatá snaha tvůrců předstírat, že je snímek komplikovanější a tajemnější, než ve skutečnosti je, vyloženě irituje a přestože jde o slušně zvládnuté filmařské řemeslo, nemá žel film co nabídnout – ani zajímavý příběh, ani akční scény, ani napětí. A to je u thrilleru dost velký problém.(4.3.2010)

• tron

„V Massachusetts je verejné pitie alkoholu zakázané.“ – „V Massachusetts je zakázané všetko.“ Toto bol snáď prvý film, v ktorom mi Gibson pripadal nesústredený, miestami až v rozpakoch (dokonca aj v SMRTONOSNEJ ZBRANI 4 bol lepší!). Ani „zvyšok“ filmu na tom nie je dobre. Čudný žánrový mix sa postaral o zážitok iba v negatívnom zmysle: nie je to revenge movie, nie je to triler, kriminálka ani špionážna sci-fi dráma, je to všetko dokopy a v konečnom efekte nič. Akcie minimum, Gibson robiaci si srandu z vraždy vlastnej dcéry (!), nečakaných zvratov rovnako (ak tu vôbec aspoň jeden niekde je), nemá to tempo, stagnuje to, niekedy sa to na desať sekúnd parádne rozbehne, no následne to na 30 minút nemilosrdne zaškrtí drastický strih (Gibsona omráčia, leží v miestnosti, zbije dvoch vedcov v skafandroch a zrazu je doma). Danny Huston a Ray Winstone sami nemajú šancu. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/spionaz/388-na-hrane-temnoty-4o-(5.10.2010)

Bežný, nijak zvlášť originálny americký, detektívny thriller. Príbeh bostonského detektíva Toma Cravena, ktorému v jeho vlastnom dome, priamo pred očami zastrelia jedinú dcéru, Emmu. Na vlastnú päsť sa púšťa do pátrania po jej vrahoch. Zaplieta sa tak do príliš vysokej, špinavej politickej hry, kde ide až o národnú bezpečnosť. Zisťuje, že jeho dcéra sa stala obeťou obrovskej zločineckej korporácie Northmoor. Vedela totiž o ich nelegálnych aktivitách. Chcela zverejniť to, že táto spoločnosť porušuje zákony a vo veľkom vyrába zbrane pre nepriateľov USA. Preto musela zomrieť. Jej smrť však nezostane nepotrestaná, pretože úlohu rozhnevaného otca si zahral Mel Gibson. No a to je predstaviteľ hodne drsných charakterov. I tento krát vzplanie spravodlivým hnevom a zjedná spravodlivosť. ***(19.8.2010)

Pomsta radioaktivního muže.. Ve srovnání s podobnou Odplatou boduje tento konspirační thriller o zlých mužích v černých autech lidským rozměrem, strhaná násoska Gibson podává i vzhledem k pobytu na hraně temnoty v osobním životě poměrně přesvědčivý výkon a hlavně Campbell se ukázal jako mnohem zručnější režisér, než dobrý pisálek / pochybný director Helgeland. Můžete si myslet, že jsem vypil litry mléka z vemen trojokých krav pasoucích se v okolí jaderné elektrárny Montyho Burnse, ale Edge of Darkness se mi jeví jako neprávem zatracovaný film..(14.10.2010)