Na hraně temnoty

Edge of Darkness

Na hrane temnoty

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 2010, 117 min

Prekvapivo nevýrazaný a málo záživný thriller. Martin Campbell je "iba" profesionálny akčný rutinér a tento námet si žiadal špecifickejšie poňatie smutného, depresívneho a naliehavého varovania pred mocnými kruhmi. Film navyše takmer neobsahuje akciu a súčasne ani neponúka strhujúce rozuzlovanie detektívnej zápletky - tá je viac neprehľadná než zaujímavá. Danny Huston a Ray Winstone dobre vybraní, ale Winstonova postava pohriechu nedopovedaná (pričom je evidentné že tu mala zohrať druhú najvýznamnejšiu rolu). Gibson dobrý, ale v Paybacku to bolo iné kafe. Ostatne ako i film samotný.(10.2.2010)

Je to vydarený krimi thriller s Melom Gibsonom. Má výborný príbeh o detektívovi, ktorého dcéra bola zavraždená priamo pred jeho očami, ale vrahom sa podarí uniknúť a keď si s prípadom polícia nevie poradiť, rozhodne sa to celé vyriešiť sám, no časom si uvedomuje, že celé pozadie vraždy je omnoho rozsiahlejšie, ako si len vedel predstaviť. Ale jemu na tom nezáleží, rozhodne sa pomstiť, aj keby to mala byť tá posledná vec, ktorú v živote urobí. Spracovanie je na tom dobre, síce dej sa rozhodne nikam neponáhľa a minimálne polovica filmu má pomerne pomalé tempo, ale tu s tým nemám problém, film zaujme už úvodom, vražda dcéry je správne nekompromisná a dobre sa na to pozerá po celý čas, aj keď celé to rozsiahle pozadie nepôsobí nejak originálne a ani výnimočne, hlavne, že zaujímavých situácií je tu plno. Akcie tu nie je moc, čo je škoda, ale páči sa mi. Nie som z toho sklamaný, očakával som skôr thriller a nie akčný film, takže jej množstvo je optimálne, nájde sa tu jeden celkom slušný súboj jeden na jedného, pár zaujímavých situácií s dopravnými prostriedkami, obzvlášť zrážka a následná likvidácia strelca a výborný nekompromisný záver. Herecké obsadenie je výborné, Mel Gibson v jednej zo svojich najlepších úloh, je tu správne drsný a nekompromisný, plno zaujímavých vedľajších postáv, len záporáci mohli byť o niečo lepší. Réžia a technická stránka v rámci thrilleru určite mohli byť aj lepšie, od tohto žánru by som predsa len očakával aj nejaké napätie, čo sa tu nedostavilo, ale inak nemám čo vytknúť, hlavne vizuálna stránka je výborná, kamera, strih, to všetko je na vysokej úrovni. Som nadmieru spokojný, Mel Gibson s ľahkosťou ťahá film, dej ma bavil po celý čas a aj tá akcia rozhodne poteší. 74%(24.5.2012)

Čakal som, že Campbell vytiahne Mela na vrchol podobne ako to dokázal s upadajúcou slávou slávnych bondoviek. To by však ale musel ostať pri svojom typickom popcornovskom štýle a nehrnúť sa do serióznej drámy s konšpiračnými teóriami a politickým pozadím. Totiž aj v tomto filme funguje všetko ako má byť až pokiaľ divák nezistí, že tvorcovia chcú z tohto komorného snímku spraviť niečo veľké, ale to by musel scenárista na papieri nechať dušu a upísať ju diablovi aby z tohto námetu vzniklo to, čo asi pôvodne plánoval. Minimálne z neho mohlo vzniknúť niečo menej a mohol z neho zostať typ filmu na ktorý sme u Mela zvyknutí. Také repete filmu 'Payback' by vôbec nebolo zlé, je síce pravda, že už nám trošku zostarol, ale aj tu ukázal, že s ním v akčných scénach ešte treba rátať, nevraživý pohľad za tých osem rokov stratiť nestihol, kondíciu tiež nenechal doma a jeho herecká chuť bola naozaj výrazná. Napriek všetkému nadšenie z Melovho návratu prevalcovalo takmer všetky negatíva, ktoré som pri filme pociťoval, s odstupom času ale určite hodnotenie posuniem na hranu troch hviezdičiek. 75%.(6.3.2010)

• choze

Ve srovnání s 96 HODINAMI nebo ODPLATOU nudné a zbytečné. Přitom fuckování padouchů tu Melovi tak jde.(4.10.2010)

Ve své podstatě velice solidně odvedená práce na poli kriminálních thrillerů (nikoliv akčních filmů), které negradují příběh skrze výbuchy a akční sekvence, ale skrze poctivé budování atmosféry, odhalování souvislostí a fakt... A stojící na hlavním představiteli. Mel Gibson se s úlohou stárnoucího policisty ujal se vší grácií, škoda ale, že příběh jako takový je obzválšť v druhé půli spíše poskládaný ze scén, než nějak pečlivě propojený. Campbell přesto obstál (vzpomeneme-li, jak taky umí filmy zmrtvit, viz. druhý Zorro, nebo Vertical Limit) a po atmosférické stránce nemá tenhle snímek chybu. Mimoto dokazuje, že finále nemusí být bombastické, opulentní a dlouhé, a přesto dokáže být působivé, mrazivé a adekvátní z hlediska divákovy i hrdinovy morální satisfakce. Roztahanost a doslovnost je ovšem naopak vždy ke škodě... A té se autoři snímku bohužel taktéž nevyhli.. 7/10...(7.4.2010)

• - Za první víkend promítání v amerických kinech vydělal film 17 214 384 dolarů. (Chatterer)

• - Točilo se také v Bostonu a Merrimacu v Massachusetts. (Chatterer)

• - Založeno na velmi populární britské minisérii Edge of Darkness (1986), kterou režíroval rovněž Martin Campbell. (CliffLee)