O loupežníku Olbramovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1985, 35 min

Jedna z těch povedenějších studiových pohádek osmdesátých let. Hlavní její devizou je obsazení rolí. To se povedlo opravdu náramně. Příběh samotný není sice nikterak strhující, ale jde o příjemnou a pohodovou pohádku.(29.6.2014)

Hlavní postavou je loupežník Olbram, který bohatým bere a chudým dává, ovšem na scéně se objeví asi až po dvaceti minutách. V tomto případě mně to ale ani moc nevadilo. Jinak je to poněkud se vlekoucí studiová pohádka, kterou z šedi průměru vytahuje neotřelý děj, charismatičtí herci a hlavně jiskry lítající mezi princeznou a loupežníkem. Jejich slovní přestřelky opravdu stojí za to. Vladimír Kratina se výborně hodí na roli loupežníka, u kterého se nikdy nedozvíte, jestli se rozhodl vzít si princeznu pro ni samotnou či proto, že se chtěl stát jakýmsi manažerem království a udělat v něm pořádek. Asi kvůli obojímu.(22.4.2011)

Zapomenutá pohádka z dob, kdy byl Vladimír Kratina sympatický, Magda Reifová píchatelná a ostatní herecké osazenstvo vtipné a hláškující. TV pohádka vychází z poměrně neotřelého nápadu o královstvíčku chudém jako ta kostelní myš, které si nemůže dovolit ani pořádnou stráž a služebnictvo, natož okázalé námluvy. Dobráckému králi Měsíčkovi (Jaroslav Moučka) dělá společnost jen jeden slouha Kvítko (Ladislav Mrkvička), co trousí jednu hlášku za druhou s nahluchlým kuchtíkem (Karel Augusta) a samozřejmě pohledná královská dcera Hvězdička, která je na vdávání a čeká na své bohaté a urozené nápadníky. No aby taky ne, když má ve výbavičce jen dvoje obyčejně vypadající šaty téměř pro královskou dceru nedůstojné. Potencionální nápadníky však vehementně olupuje, a v podstatě odhání, tajemný loupežník Olbram se strašlivou pověstí, a tomu je třeba učinit přítrž, jinak se princezna svatby nedočká. A mezi námi Olbram není takový rabiját, jak se o něm říká. A na princeznu si také dělá zálusk. Veselá a vtipná studiová pohádka už něco pamatuje, ale vypadá to, že si málokdo pamatuje ji. A přitom má porci originálních nápadů, s nimiž se dobře pracuje. Pomáhá tomu i výrazně krátká stopáž. Sice se, pokud jde o výpravu, dostaneme jen na dvě místa (nádvoří hradu+háječek s kamenným stolem), ale díky zdatným hercům, kteří mají cit pro originální podání gagu, se tohle nejeví jako vyložený zápor. Pohádka se nebere příiš vážně a poměrně v rychlém tempu odsýpá, ačkoliv je znát, že jejímu krátkému trvání je uzpůsobena většina děje. Například námluvy probíhají až v překotně krátkém úseku a láska Hvězdičky k Olbramovi musela být opravdu čistě fyzického zaměření, neboť byl jen minimální prostor na sblížení. Přes určité nepříliš podstatné slabiny, je globálně vzato tahle nepříliš často reprízovaná pohádka jednou z těch, které jsou určeny pro dobrou náladu nepříliš náročného diváka. O čas vás, navzdory loupežníkovi v hlavní roli, příliš neoloupí. Mé hodnocení: 80%(29.6.2014)

Nemůžu říct ani půl slova proti Magdě Reifové, ale nějak mě povětšinou poněkud popuzuje, stejně tak mě ale popuzuje třeba Nicole Kidman a nezabránilo jí to získat Oscara, takže to je něco, co je pro herečku jistě nepříjemné, ale nebrání to v úspěšné kariéře. Vladimír Kratina se mi líbí bez výhrad, protože je to chlap jako hora, jak má být a tady navíc hraje správňáka, i když loupežníka. Pavel Rímský bez vousů je podivná opelichaná troska s příjemným hlasem.(29.6.2014)

• honzic

Spíše podprůměrná podhádka, podprůměrně zahraná. Hodnocení: 40 %(7.1.2012)