Sicílie je region razovity, což Tornatore dobře ví a umí to i náležitě p(r)odat.(28.3.2010)

Bravo - Be Italien ;-)(31.3.2010)

Možná to měl být sicilský Amarcord, ale přes skvělou kameru a báječnou hudbu tomu prostě schází nějaký příběh, který by udržel moji pozornost po dvě a půl hodiny. Takže převládá pocit, že si Tornatore při poctě svému rodnému městu ukousl moc velké sousto.(25.5.2014)

Dvě a půl hodiny trvající lahůdka, která potěší oči, uši i city. Po Maleně je Baaria vlastně druhým Tornatoreho filmem, který jsem viděl, a musím říci, že mě jednoduše dostala. Mozaika příběhů, spousta postav, sicilská vesnička měnící se v průběhu desítek let a její obyvatelé, kteří se mění s ní. Fantastické obrazy, nádherná Morriconeho hudba, krajina, roztomilé (malování kostelní fresky, návštěva kina), dramatické (komunisté) i dojemné (prohlížení filmových políček, odjezd do války, závěr) epizody, dobří herci a miliony komparzistů. Jediné, co mi chybělo, byl nějaký celistvější děj... A za to (zatím) nemůžu dát více než poctivě vysloužené čtyři.__P.S. Taky vám představitel hlavní role připomínal křížence Roberta De Nira a Richarda Gerea?(15.9.2010)

• Crawler-D

Neznatelně se přeléva z komediální stránky (válka, komunismus) k dramatické (život a smrt), ale nějak jsem nepochopil, proč bych měl tenhle životopis sledovat, i když by měl svým metafyzickým koncem vypovídat něco o bludném kruhu života a o tom, jak snadno nám proklouzne prsty a jak se svět kolem nás neustále proměňuje a věci, které máme rádi, jsou bez milosti bourány.(12.5.2010)

• - Talianska ochranárska organizácia ENPA ostro kritizovala scénu s porážkou býka a chcela tvorcov zažalovať. (whack)

• - Na filmu bylo zaměstnáno více než 35 000 komparsistů. (Elwanelyn)

• - Kulisy sicilského města vyrostly na rozsáhlých plochách v Tunisku. (Karlos80)