Neznámá válka

• Česko Velká vlastenecká válka (více)

Unikátní americko-sovětský projekt měl snahu přiblížit detailně a komplexně 2. světovou válku objektivním pohledem. Bohužel zůstal nedokončený po invazi Sovětů do Afghánistánu. (oficiální text distributora)

Lucas87

Podrobné popsání východní fronty, B.L je skvělý uvaděč, líbí se mi začátky jednotlivých dílů jak např. stojí u pevnosti v Brestu, na moskevském náměstí atd :) ale také mi přijde, že v době kdy srší studená válka se snaží B.L tak trochu vlézt SSSR do zadku tím jak moc hraje na city. SSSR dělalo daleko větší masakry, různé stalinové čistky, přesuny obyvatelstva (tadžíkové, uzbekové do pracovních lágru, hladomor na Ukrajině atd .. to byly v té době známé fakty, narozdíl od Katyně. Je zvláštní, že spolupráci ukončila až sovětská invaze do Afgánistánu, srpen 68 byl naprosto v souhladu s jejich společenským kodexem. ()

Dzony

Ano je to jednostranné (ale to je nic proti lživým historickým dokumentům od BBC), ovšem dobové materiály jednostranné nejsou, tam je jasně řečeno, že 2. sv. váka byla hrozná. Dokument je to monumentální, nonstop autentické záběry provází celý projekt. Veselé podívání to tedy rozhodně není, ale myslím, že je dobré to vidět, aby člověk trochu sklonil hlavu a zamyslel se. Vždyť ta doba, o kterém ten film je, nebyla tak dávno. ()

Arsenal83 odpad!

Ruská propaganda z úst amerického herca. Čistý blábol o tom, ako bol Stalin intelientný bojovník, napríklad pakt Ribbentrop-Molotov nechal podpísať, pretože si chcel kúpiť čas (a vôbec nie preto, že bol agresorom). Ruskí vojaci sú totálni hrdinovia a Nemci hovná na úteku. Klamstvá sa tu na diváka hrnú každú minútu a jediným ospravedlnením môže byť len fakt, že možno sa takto niekto snažil zmierniť studenú vojnu. Lebo inak to vyzerá ako vytvorené na objednávku priamo od Ústredného výboru Sovietskeho zväzu. ()

CaladanChmur

Absolutně nejlepší dokument o 2 . světové válce.  Netuším kdo byl jako vypravěč, ale bylo to neskutečně přesné v rámci hlasu a intonace a hlavně nebyly tu žádné dementně hranné scény. Je to čistě autentické.  A vzhledem ke koprodukci SSSR s USA tak jen totalní duševní idiot může mlít něco v duchu o sovětské propagandě a dát tomu méně jak tři hvězdy (například Arsenal83, pokud číslo 83 jeho jeho rok narození, tak to mnohé vysvětluje, prostě člověk, který pamatuje prd a je jen odkojený novodobými kecy o tom kdo vlastně válku vyhrál  ).  Můžete kdokoliv mluvit o zveličování...ale 22 milionů mrtvých na straně SSSR?? Skoro 2x více než všichni ostatní dohromady? Na určitý patos mají rusové větší nárok, než-li zbytek světa.  Někdy ty záběry jsou tu ale opravdu hodně hnusné a smutné. 90%. Zajímalo by mě, proč je tu uvedený název Neznámá válka, čili překlad amerického názvu a ne název, pod kterým to bylo vysíláno u nás. Může mi to někdo objasnit? ()

Mikovec odpad!

,,Unikátní americko-sovětský projekt měl snahu přiblížit detailně a komplexně 2. světovou válku objektivním pohledem.,, Mohu s klidným svědomím říci, že se jim to rozhodně nepovedlo. Už uvodní plakát s KV-1 (nemotorný ruský kus železa), nám nenápadně podsouvá ruskou propagandu. Pokud se alespoň ,,snaží,, přiblížit druhou svět. válku detailně a OBJEKTIVNE, tak by museli uvádět nejen německé ztráty, ale také své. Ruská propaganda tu dosahuje skutečně enormních, až zrůdných rozměrů. Dokument, kde jsou pochopitelně ruské ztráty zamlčovány a nenápadně obcházeny a ty německé přeháněny, zdvojnásobeny až ztrojnásobeny, zaokrouhlovány na nejvyšší meze a někdy dokonce prostě vymyšleny. Dokument, ve kterém jsou neustále zdůrazňovány německé ústupy, německé prohry, německá zvěrstva a vyzdvihováno a zveličováno ruské hrdinství, ruská taktika, ruské sebeobětování za vlast, válečná technika a umění boje. Dokument, kde je Stalin prezentován jako hrdina vlasti, má pro mě skutečně nulovou informační hodnotu. Něco málo z ruského hrdinství. "Jeptišky, mladé dívky, staré ženy, těhotné ženy, matky, které právě porodily, byly všechny znásilněny bez milosti a opakovaně. Sovětší vojáci zacházeli s německými ženami daleko více jako se sexuální kořistí války než jako s náhražkou za německou armádu, jíž by se mstily." To vše dodělávají ještě záběry z uplně jiných bitev, než kterých se danný díl týká. Jako např. záběry z Ardén, Leningradu, či Itálie, které se vyskytují u dílu, bitvy u Kurska ( on si toho přece stejně nikdo nevšimne). Kritická situace rusů na jižním useku v bitvě u Kurska, kdy se Husserovi a Hotovi tanky valily nezadržitelně vpřed, jakoby ani nebyla. Oni to přece rusové vše zvládli s přehledem a němce donutili za vysokých ztrát ustoupit, že je tam zmíněno stažení tankových armád do Itálie se prohodí jen tak na oko aby se neřeklo. Není už zřejmě podstatné, že tyto 3 tankove armády tvořili především Tigry a Pantery, jenž tvořili hlavní utočný klín, s kterým si rusové nevěděli rady a na nějž museli vyčlenit i rezervy určené čistě k utoku po operaci Citadella, které je nakonec stejně nezastavili. Příliš velkou váhu tomu zřejmě vypravěč nepřikládá.. Podle mého názoru jeden z nejhůře natočených dokumentárních filmů, (co do kvality zpracování, hudby, lživými infromacemi konče), který ukazuje, že je tu vážně hodně velká spousta oveček ( proto tak vysoké hodnocení), kteří o WWII prostě nic neví, tak se nechají nachytat a obalamutit falešnými a nereálnými informacemi a sežerou to těm rusům i s navijákem. I když jsou takovéto druhy informací i pro laika, jen od poslechu nereálné a naprosto nesmyslné. Ano chápu, že musím trochu přihlédnout k době, kdy byl tento blivajs natáčen a že by to autorovi jistě neprošlo, kdyby řekl. ,,Ztráty na lidech byli na ruské straně trojnásobné a na technice téměř desetinásobné, oproti německé straně, ale z důvodu teméř nevyčerpatelných lidských a materiálních zdrojů velmi rychle nahrazeny.,, (bitva u Kurska červenec-srpen 1943) ,,Rusům se nedařilo prorazit německá obranná postavení, proto na obránce posílali téměř po tři dny vlnu pěchoty a tanků za vlnou dokud obráncům nedošla munice, nebo prostě nepadli vyčerpáním. Ruské ztráty byli ohromné, avšak pozice ze kterých se němci ve spěchu stahovali nakonec obsadili.,, (Seelowské výšiny, Duben 1945) Chápu, že by ruská strana dokument s takovými informacemi neodvysílala a že potřebovala čistě propagandistický materiál, který zase udělá z rusáčků borce a hrdiny, kteří němce pobíjeli po statisících. To mě ale bohužel nezajímá a nehodlám k době kdy byl tento škvár natočen nějak přihlížet. Toto je skutečně jeden z ukázkových příkladů, že ne vždy se vyplatí dávat na hodnocení na ČSFD, protože můžete narazit na srač.. takového kalibru, který ohodnotila nejspíše tlupa neandrtálců, kteří ví o druhé světové válce asi tolik jako o konstrukci raketových zážehových motorů. Jak se vlastně vyvíjela situace v jižní části Kurského oblouku, kde Luftwafe podle pana vypravěče nevybojovala vzdušnou převahu? Nějak takto: Můj pluk se již hodinu účastní boje soudruhu generále, ale víc jak třetina děl je vyřazená. Němečtí letci shazují velké množství malých pum, které mají enormní střepinový účinek. Němci ovládli vzdušný prostor. Létají si jako na manévrech. Jsme bezmocní.“ Německé tanky sboru SS se 5. července 1943 v uspořádaných liniích valí na severovýchod. Do večera 5. července 1943 se převalí přes velitelské stanoviště sovětské 6. gardové armády. To musí ustoupit. Na závěr, jeden z mistrných ruských způsobů vedení války. ,,Valí se na nás v hordách vlna za vlnou, ztráty na životech je vůbec nezajímají. Pálíme do nich z kulometů, často na přímé cíle, až jsou hlavně do ruda rozpálené. Moji vojáci bojují do posledního náboje. Pak je nepřítel smete, nebo se přes ně prostě převalí. Nemám zdání, jak dlouho tohle můžeme vydržet.“ (Seelowské výšiny, z hlášení německého velitele) () (méně) (více)