poster

Přežít svůj život

 • slovenský

  Prežiť svoj život

 • anglický

  Surviving Life (Theory and Practice)

 • Česko

  Přežít svůj život (teorie a praxe)

  (neoficiální název)

Animovaný / Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2010, 105 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • zombkiler
  ***

  Možná jsem neměl sáhnout po nejhorším Švankmajerově díle, každopádně první část této surrealistické šílenosti byla opravdu výborná, ke konci se ale už děj hodně vlekl a opravdu jsem se někdy dost ztrácel v ději. 60%(29.4.2014)

 • Houdini

  Český Lev 1 : Výprava + 2 nominace: Režie, Zvuk(11.2.2011)

 • Sobis87
  ***

  Surrealistická adaptace učebnice psychologie - light verze. Švankmajer točí a vypráví podle jasně stanovených parametrů, jen je někdy až moc polopatický, jindy zase zbytečně manýristický a sem tam bohužel i nudný. "Tupý" verbální přednes herců a jejich celková topornost a křečovitost v detailech (jinak jde totiž o fotografickou animaci...) na dobrém dojmu taky moc nepřidává, ale na druhou stranu musím přiznat, že Freud s Jungem mě vždy dokázali solidně pobavit. Tenhle film je taková jednorázová skládačka, která při kompletaci představuje vcelku jednoduchý a při znalosti Oidipova komplexu i předem čitelný obraz.(20.9.2011)

 • EstéCaňa
  ****

  Tento typ filmového umění mě vždycky traumatizoval a nenechal mě klidně spát. Ale tento film ve mě ten pocit nevzbuzoval, byl to spíše pocit příjemného překvapení. Pan Jan Švankmajer umí prostě navodit tu atmosféru, i když pro mě bylo pár scén úplnou záhadou, ale i přesto mě film zaujal. 8/10(24.10.2010)

 • Radko
  ****

  Banalita prežívania. Banálne nie sú len naše sny, ale aj ich interpretácia. Za hlavy sa chytajú otcovia psychoanalýzy. Ale ako ukazuje i tento film - psychoanalýza nikdy žiadnou vedou ani liečebným postupom nebola. Zato predstavovala silný umelecký smer s viacerými skvelými spisovateľmi a esejistami (napr. Reich, Freud, Jung a Ferencsi), ktorých lekárske diplomy predurčili k literatúre. Preto tá blízkosť surrealizmu a psychoanalýzy. V liečbe sa však skvele hodí ako súčasť terapie (biblioterapia). Na totálne uletenú a švihlú predstavu, že za všetko môžu oidipovské utkvelé predstavy a traumy sú len libidóznymi nenaplneniami z detstva sú úžasne zaujímavými, no stále len beletristickými či poetickými fantáziami aj so všetkými kazuistikami, koľko ich bolo, je a bude. Samotný film trpí typickou vadou Švankmajerových celovečerákov: explozívne animačné nápady sú skvelé, no dochádza k ich príliš častému opakovaniu. Myšlienka filmu je originálna - plytké a banálne prežívanie preniká i do snov a dávno je súčasťou medicínskej dušoliečebnej praxe - no jej spracovanie trpí prílišnou dĺžkou s redučkým dejom, čím dochádza k jemnému otupeniu mysle. Myseľ sa tak nachádza na pohovke a zveruje sa doktorke so snami - ktoré sa prisnili uprostred zaspávania pri tomto skvelom a nezameniteľne originálnom kúsku.(9.9.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace