Přežít svůj život

• slovenský

Prežiť svoj život

Surviving Life (Theory and Practice)

• Česko

Přežít svůj život (teorie a praxe)

(neoficiální název)

Animovaný / Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2010, 105 min

Švankmajerova psychoanalytická komedie je rozhodně dostatečně originální, ať obsahem, či formou. Ale stejně mi přišlo, že Mistrovi víc svědčila krátká stopáž. U jeho celovečerních filmů mi občas přece jen pozornost trochu polevuje (70%).(13.9.2014)

• Politik

I Češi umí trochu experimentovat, ovšem ta úroveň není vtipná, ale směšná. Tohle bylo natočené roku 2010, kdyby to bylo roku 1970, tak by se to dalo nějak hodnotit, ale na dnešní dobu se jedná o příšerný film. Jen ten název je hezký, ale všechno ostatní odpad a to opravdový.(21.5.2011)

Taková příjemná jednohubka, Švankmajerovi ale sluší spíše příjemně temné horrorové záležitosti, ne podobné komediálně laděné taškařice. Líbila se animace ve stylu Terryho Gilliama a pošťuchování Freuda s Jungem, jinak spíše zklamání, ale i tak jde o nadprůměrný český film. 7/10(19.6.2011)

Příběhově průměrné, takřka geniálně originální formou a nápady, díky nimž jsem se v kině na festivalu ve Varech celkem bavil, fascinován jejich neotřelostí a nekonvenčností. Napodruhé, po 5 letech, už jsem byl nadšený méně a hodnocení jsem ubral hvězdu.(6.7.2011)

Evženovi se začínají zdát podivné sny, a tak začne navštěvovat psychoanalytičku. Dozvídá se tak spoustu věcí, které potlačil ve svých vzpomínkách. Naučí se i způsob, jak do snů pronikat a ovládat je, jen se rozhodnout, jestli je lepší život bdělý nebo ten snový. Originalita, se kterou je lehce surrealistický film zpracován nezná mezí. Inteligentní humor, který naráží na Junga a především Freuda vás úplně pohltí. Oidipovský komplex, superego a analýza snů, všechno je podáno velmi zábavnou formou, která vám postupně odhaluje víc a víc smysl příběhu a rozmotává zpočátku nesmyslný příběh. Nakonec do sebe každý malý detail zapadne a utvoří velmi zajímavou a především originální podívanou. Jen se nesmíte nechat odradit podivným způsobem animace, který Jan Švankmajer zvolil, nakonec to má přece jen své kouzlo.(13.5.2012)

• - Snímek byl ve světové premiéře uveden na 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, kde u publika sklidil značný úspěch. S velkou pravděpodobností by byl přijat i do prestižní soutěžní sekce, ale režisér Švankmajer a jeho stálý producent Jaromír Kalista se svými snímky zásadně nesoutěží. (Coldrex)

• - Prežiť svoj život je prvým filmom, na ktorom Švankmajer nespolupracoval so svojou manželkou Evou. (Raccoon.city)

• - Švankmajer napsal snímek na základě svého vlastního snu, který ho jednoho rána probudil. (hippyman)