• Německo

• Francie

Resident Evil: Afterlife 3D

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Německo / Francie / USA / Kanada, 2010, 93 min

Nejprve je třeba říct si, čím vlastně je a není čtvrtý Resident Evil. Resident Evil V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NENÍ zombie horor, minimálně takový, na jaké jsme zvyklý. Osobně se zdráhám použít i slovo horor, ale řekněme, že má pár propriet (něco málo), takže budiž. Mnohem více je to hodinu a půl dlouhé technologické demo k videohře. Videoherní estetika je zřejmá, přiznaná a dobře pochopená (hodně z toho cítím Silent Hill), dějová gradace pomocí absolutně nelogických a nadsazených bossů zde funguje a akce, ačkoliv občas SILNĚ připomíná Matrix (což je v zásadě v pořádku, protože Matrix JE videoherní a sourozenci Wachowští jsou na videohrách odkojení), má jisté kvality. Obecně je znát, že se Anderson stále nepoučil z vlastních chyb. Postavy zabíjí nezajímavě, náhle, zbytečně a ne moc krvavě (tu sexy modelku mu fakt neodpustím), nedovede budovat napětí, a občasné lekačky fungují především díky domnělému nabourání divákovy osobní zóny skrze 3D. Dokáže ale maskovat malý rozpočet (směšných 60 milionů) takovým způsobem, že si divák vlastně vůbec nestihne uvědomit, že se film odehrává asi na 4 lokacích (z toho jedna je komplet digitální) a kromě pár scén se zombies (kterých je tu překvapivě málo) a pak kromě konce vlastně není na place nikdy víc jak 4 postavy (a dohromady jich je okolo 10ti, většina pochopitelně po pár scénách zařve). Vizuál má v malíčku, ŠPIČKOVÉ 3D jakbysmet a nakonec dovede kombinovat hudbu a vizuál takovým způsobem, že je vlastně hrozně zábavné prostě se na to jenom koukat. Takže co je Resident Evil: Afterlife? Je to skvěle funkční rockový videoklip, který si bere něco málo z videoherní estetiky a něco málo z motivů klasických zombie filmů, tyto čistě audio-vizuální prvky pak doplňuje o experiment v podobě propojení s 3D atrakcí. A jako takový je znamenitý. Dá-li se tomu ještě říkat film, to už je druhá věc... P.S.:Všechny holky jsou sexy, Sienna Guillory na konci jim všem vede, pětce se vlastně vůbec nebráním a za naprosto geniální odkaz na Akiru mám vlastně docela silné nutkání přihodit tu čtvrtou hvězdu. UPDATE: A nakonec... Proč ne?(24.9.2010)

No na novyho Residenta jsem se ani nijak zvlast netesil, takze nakonec nejsem ani nijak zvlast zklamanej, ale tentokrat to Andersonovi moc nevyslo. Nema cenu tu resit veci jako logiku, ne uplne vyladeny navazani na minulej dil nebo nedejboze pribeh, kterej tady v podstate zadnej neni a tak se za tech 100 minut vlastne dej nikam dal neposune. Ale nic takovyho ani od zombie akcnaku necekam. To, ze tu neni nejaka hororova atmosfera, s tim jsem taky nepocital. Jenze je tady jeden zasadni problem, kterej to proste kazi. V 3D to mozna vypada dobre, ale v 2D jsou triky podprumerny az hnusny, zpomalovacky jsou asi tak dvakrat delsi nez by meli bejt a ve vysledku kuli tomu akce, i kdyz je ji dostatek, misty pekne krvava a s drsnou hudbou tak vubec nevypada stylove a nebo nejak zvlast cool a clovek si pak akorat u vsech tech salt rika, ze to je uz naky prehnany a divny. Co se tyce hercu, ty jsou vcelku sympataci, ale Milla uz na me pusobila lehce otravenym dojmem. Takze ve vysledku prumernej beckovej akcnak a proste nic extra.(7.10.2010)

• Tom Hardy

Smutná prohra všech zúčastněných. Anderson se nechal zaslepit novou technologickou hračkou a zapomněl na vše ostatní, příběhem počínaje a pilíři předlohy konče. I herci jsou tentokrát extrémně nevýrazní, včetně stálice Milly a nováčka „utíkajícího z vězení“ Wentwortha Millera. Díky neustálým zpomalovačkám neskutečně utahaný akční film, který se tváří jako zombie Třístovka, ale k tomu postrádá vymazlenější vizuál, větší gradaci i lepší uchopení akčních scén. Ty jsou až obdivuhodně slabé a přestože nemám proti Andersonovým filmům zpravidla nic, tady tolikrát mine cíl, že to spíš vypadá na pokračování jeho neblaze proslulého Žoldáka (ženění s Millou dle všeho filmařům nesvědčí). Po solidní jedničce, použitelné dvojce a našlápnuté trojce ohromné zklamání. Nebýt solidních tržeb (3D vládne), byl by to smutný úkaz toho, kdy filmař zabil sérii, kterou kdysi sám úspěšně startoval. Více zde.(20.9.2010)

Jednička se mi líbila, dvojka ne, trojka docela bavila, čtyřka vsadila na to být cool a částečně se to i povedlo. Jasně, je to hloupý a jednoduchý post-apokalyptický akčňák, lehce okořeněný zombíkama a mutantama (parádní byl ten gigant sekerník), kde už vám prakticky ani nesejde na tom co se stane (nesmrtelná Alice vs. nesmrtelná Umbrella), ale celkově si to ještě drží jistou úroveň a bál jsem se, že to teda bude mnohem větší shit. Nulová očekávání = nulový zklamání. Je tutovka, že nebýt rozpočtu 60 mega, nebyl by ani ten vizuál a pak už by to nejspíš spadlo do úplných hoven... Tohle je prostě ždímačka na efekt, která ale pořád jakž takž průměrně baví. Každopádně už je ale na čase to zakončit (obrozením lidstva například). Jo a auvajs! ta modýlkovská parodie na matrixáckýho agenta, co to kurva mělo bejt? Největší fail! [HD](26.11.2010)

• imf

Nejpomalejší akční film od Tělo na tělo... puštěno standardní rychlostí by to mělo tak třetinovou stopáž, vypadalo by to o dost míň onanisticky a možná bychom neměli tolik času zkoumat scénář z infantilní mysli osmiletého videoherního maniaka. Přestřelky otupují, holkám to nesluší, zombie jsou jen šedou bručící kulisou a všechny ty nájezdy a oblety bez nápadu, natažené slow-motionem do bolestivých délek... kdybych mohl, utekl bych po první scéně, která je ještě hloupější než Ultraviolet puštěná pozpátku. Anderson na hanbu!(11.9.2010)

• - Spoiler: Wentworth Miller, který hraje Chrise Redfielda, je – stejně jako v seriálu Útěk z vězení (od r. 2005) – ten, kdo zná cestu z vězení. (headshot)

• - Chris Redfield (Wentworth Miller) používá pistoli Beretta 93R, ráže 9x19mm, a nosí černé neoprenové rukavice značky Rothco, které stojí skoro 25 $ = 485 Kč. (Zdroj: coolspotters.com) (Narcis)

• - Spoiler: Záverečný súboj s Albertom Weskerom (Shawn Roberts) odkazuje na známu scénu z hry Resident Evil 5 (2009). Prebieha podobne a je do neho zakomponovaná aj známa scéna s hodenými slnečnými okuliarmi. (Echelon1)