Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible 4

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Spojené arabské emiráty / Česko, 2011, 127 min

Mission Fourpossible. Týmovka jenž mi navždy zůstane v srdci. Cruise, Pegg, Holloway, Renner. Spojení, ze kterého já osobně šílím blahem. Přál jsem si podobný týmový ansámbl a bylo mi splněno. Po technické stránce naprosto skvělé a naprosto přehnané. Ale to je takový ten typ filmu, nic se tu pomalu neděje, jen chce někdo zničit svět, ale vychytávky jsou na perfektní úrovni. Už jen za hudbu od Giacchina, za to složení herecké, za tu Prahu a to moderní pojetí dávám 5*. Film mě na plné čáře bavil a nemůžu si stěžovat, že by tam bylo něco, co mě vyloženě sralo. PS:. Kdyby sis tohle náhodou Tomíku Cruisů četl, jsi fakt sQělej chlap!(28.3.2012)

Zbytečné byly obavy, že Bird (technologiím bezesporu nakloněný) pohřbí Abramsem nakopnutou sérii pod hromadou moderních hračiček. Hi-tech vychytávky jsou tím posledním, na co se účastníci tohoto zážitkového výletu k seriálovým kořenům mohou spolehnout, ačkoli právě ony z celého filmu podněcují k nejispirativnějším úvahám nad vztahem mezi kopií a originálem, mezi virtuální akcí a jejími reálnými konsekvencemi (několikeré duplikování reality, v jedné sekvenci dokonce vytváření situace právě vznikající, zavání baudrillardovským simulakrem, s krajní podobou počítačové simulace, kdy život člověka závisí na technice, zas pracuje scéna ovládání Brandta pomocí vznášedla). ___ Nefunkční technika a nedostatek času nutí agenty vymýšlet za pochodu alternativní řešení, což trochu podkopává jindy neotřesitelnou jistotu, že vše dobře dopadne a nikdo důležitý nepřijde k úrazu. Během Huntova nejištěného mrakodrapolezení, adrenalinovější verze Lloydova geniálního O patro výš, mi párkrát vážně zatrnulo a to navzdory cartoonové nadsázce, kdy se hrdinové smějí tomu, že pokud něco neklapne, přinejhorším zemřou. Animované filmy a klasické grotesky jsou "cítit" z většiny akčních scén s oživlými objekty (rukavice), bravurní gradací (naskakování do vlaku) a geometrickým využíváním prostoru (finále s paralelním využitím několika směrů pohybu). Prudké stoupání následované klesáním vyvolává i bez stereoskopického efektu podobnou nauzeu jako jízda na horské dráze. ___ Než začali akční filmy točit v Pixaru, bylo perfektní vybalancování napětí a humoru devízou bondovek, jež ale po craigovském restartu zvážněly a pole drahé nadsazené zábavy vyklidily pro jiné. Mission Impossible nemá v osobě Cruise srovnatelně charismatického protagonistu, ale přehánění v mezích zkousnutelnosti a umělé vytváření VELKÝCH akčních situací scenáristé zvládají na výbornou. Větší díry v logice (to vážně nešlo počkat, až dubajský obchod proběhne a pak jeho aktéry sledovat?) jim Bird pomáhá zalepit režií akčních scén a scénář sebereferenčními momenty ("zapalte roznětku", nahrávka se nezničí sama od sebe, "Mission accomplished"). ___ Hrdinům kvůli jejich statusu nežádoucích chybí pevné zázemí. Jako skupina psanců (oproti dnešní módě individuálních renegátů) musí být neustále v pohybu a za běhu řeší i své soukromé záležitosti. Kdyby je neřešily a nenabourávali tím pracovní upřednostňování globálních zájmů nad osobními, filmu to jedině prospěje. I vinou nadbytku zpomalujících flashbacků není vyprávění není z nejsevřenějších. Nedrží nás v neustálém napětí, co přijde v příští minutě a nechybí mnoho, aby šlo o další projev syndromu, jimž trpí tolik současných animáků, v nichž vršení atrakcí nahrazuje promyšlenější vyprávěcí strukturu. K požitku, jaký nabízela trojka, chybí také víc nenávisti vzbuzující padouch (Nyqvist není špatný, ale nedostává se mu náležitého prostoru) a údernější finále (tady jen reklama na airbagy následovaná patetickým "vyšuměním"), ale pořád je to nejrychlejší akční film, jaký letos v Hollywoodu vzniknul. 80% Zajímavé komentáře: Gemini, Adrian, CheGuevara, InJo, mcb, Triple H, GOREGASM(12.12.2011)

Mission: Accomplished. Sice jsem až do Dubaje nemohl pořádně chytit nově nasazené tempo, ale nakonec mi nepokrytě špionážní (a k prvnímu filmu se očividně vracející) Birdův pohled sedí. Hodně ale odvádí Cruise v životní roli lídra supertýmu a ještě víc pak dozvuky Abramsovy trojky. Nakonec si ale mohou přijít na své i fanoušci nejrůznějších sousedních sérií, protože Ethan v zachmuřených chvílích připomíná Jacka Bauera a ve finálním souboji zase Jamese Bonda. A právě tenhle průřez žánry i náladami nakonec Ghost Protocol vytahuje na pozici více než solidního přírůstku do série. 75%(16.12.2011)

Poctivá práce s nevýrazným záporákem a matným finále, které naštěstí nedokáže zkazit dojem z dobře odvedené práce. A Hunt je pořád klíčová postava, i když Rennerovi nelze upřít snahu. Kdyby to v téhle týmové rovině mělo pokračovat dál, vůbec by mi nevadilo, kdyby se MI vrátilo do kin každé dva roky. Sympatická žánrovka. Více zde.(15.12.2011)

// Distribútor: Paramount // Počet premietajúcich kín v USA: 3,555 // Otvárací Víkend USA: $29,556,629 // Aký názov (Mission: IMPOSSIBLE) taký dej (IMPOSSIBLE). Možno práve toto je hlavný úspech filmu, veď 690 miliónové tržby hovoria jednoznačne za seba. Divák obľubujúci akčný žáner si určite príde na svoje..... 75%(4.6.2012)

• - Ve scénách, které jsou situovány do Ruska, se objevují vozy české policie, záchranné služby i hasičů. (Scelleton)

• - Film mal počas produkcie pracovný názov Aries. (Greenpeacak)

• - Ohromující exploze Kremlu a Rudého náměstí v Moskvě vznikla ve studiu pomocí fotografie skutečného náměstí. Scénu natočil oscarem oceněný specialista na vizuální efekty John Knoll (Star Wars, Avatar). “Naplánovali jsme polohu, kde a kdy kdo je a potom natočili panorama a běžný život náměstí,” popisuje Knoll. (Zdroj: Bontonfilm)