Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible 4

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Spojené arabské emiráty / Česko, 2011, 127 min

Příjemně hravé, svižné a zkrátka vše, co od žánrové jednohubky očekávám. Schovávat se za retro atmosféru sice možná není právě hrdinské, ale funguje to lépe, než pokus o inovativnost za každou cenu. Má to však i své stinné stránky: Bohužel už na odchodu z kina nevíte, o čem film byl nebo co by se z něj dalo vypíchnout.(26.12.2011)

Moc dlouhé, moc nepřekvapivé, moc usazené. Slušný špionážní film jak ze staré školy, ale toť vše.(12.12.2011)

Poctivá práce s nevýrazným záporákem a matným finále, které naštěstí nedokáže zkazit dojem z dobře odvedené práce. A Hunt je pořád klíčová postava, i když Rennerovi nelze upřít snahu. Kdyby to v téhle týmové rovině mělo pokračovat dál, vůbec by mi nevadilo, kdyby se MI vrátilo do kin každé dva roky. Sympatická žánrovka. Více zde.(15.12.2011)

Zbytečné byly obavy, že Bird (technologiím bezesporu nakloněný) pohřbí Abramsem nakopnutou sérii pod hromadou moderních hračiček. Hi-tech vychytávky jsou tím posledním, na co se účastníci tohoto zážitkového výletu k seriálovým kořenům mohou spolehnout, ačkoli právě ony z celého filmu podněcují k nejispirativnějším úvahám nad vztahem mezi kopií a originálem, mezi virtuální akcí a jejími reálnými konsekvencemi (několikeré duplikování reality, v jedné sekvenci dokonce vytváření situace právě vznikající, zavání baudrillardovským simulakrem, s krajní podobou počítačové simulace, kdy život člověka závisí na technice, zas pracuje scéna ovládání Brandta pomocí vznášedla). ___ Nefunkční technika a nedostatek času nutí agenty vymýšlet za pochodu alternativní řešení, což trochu podkopává jindy neotřesitelnou jistotu, že vše dobře dopadne a nikdo důležitý nepřijde k úrazu. Během Huntova nejištěného mrakodrapolezení, adrenalinovější verze Lloydova geniálního O patro výš, mi párkrát vážně zatrnulo a to navzdory cartoonové nadsázce, kdy se hrdinové smějí tomu, že pokud něco neklapne, přinejhorším zemřou. Animované filmy a klasické grotesky jsou "cítit" z většiny akčních scén s oživlými objekty (rukavice), bravurní gradací (naskakování do vlaku) a geometrickým využíváním prostoru (finále s paralelním využitím několika směrů pohybu). Prudké stoupání následované klesáním vyvolává i bez stereoskopického efektu podobnou nauzeu jako jízda na horské dráze. ___ Než začali akční filmy točit v Pixaru, bylo perfektní vybalancování napětí a humoru devízou bondovek, jež ale po craigovském restartu zvážněly a pole drahé nadsazené zábavy vyklidily pro jiné. Mission Impossible nemá v osobě Cruise srovnatelně charismatického protagonistu, ale přehánění v mezích zkousnutelnosti a umělé vytváření VELKÝCH akčních situací scenáristé zvládají na výbornou. Větší díry v logice (to vážně nešlo počkat, až dubajský obchod proběhne a pak jeho aktéry sledovat?) jim Bird pomáhá zalepit režií akčních scén a scénář sebereferenčními momenty ("zapalte roznětku", nahrávka se nezničí sama od sebe, "Mission accomplished"). ___ Hrdinům kvůli jejich statusu nežádoucích chybí pevné zázemí. Jako skupina psanců (oproti dnešní módě individuálních renegátů) musí být neustále v pohybu a za běhu řeší i své soukromé záležitosti. Kdyby je neřešily a nenabourávali tím pracovní upřednostňování globálních zájmů nad osobními, filmu to jedině prospěje. I vinou nadbytku zpomalujících flashbacků není vyprávění není z nejsevřenějších. Nedrží nás v neustálém napětí, co přijde v příští minutě a nechybí mnoho, aby šlo o další projev syndromu, jimž trpí tolik současných animáků, v nichž vršení atrakcí nahrazuje promyšlenější vyprávěcí strukturu. K požitku, jaký nabízela trojka, chybí také víc nenávisti vzbuzující padouch (Nyqvist není špatný, ale nedostává se mu náležitého prostoru) a údernější finále (tady jen reklama na airbagy následovaná patetickým "vyšuměním"), ale pořád je to nejrychlejší akční film, jaký letos v Hollywoodu vzniknul. 80% Zajímavé komentáře: Gemini, Adrian, CheGuevara, InJo, mcb, Triple H, GOREGASM(12.12.2011)

Přiznám se - špatně jsem spal, ale už je to pryč. Od doby, kdy můj klidný spánek bedlivě střežil major Honza Zeman, uběhla již nějaká doba a já jsem tvrdohlavě odmítal svěřit osud planety do rukou frajeřícího Hunta. Jenže on si zvolil vhodný tým ve složení kráska, šašek a pan záhadný, naklonil si všechny náhody světa na svou stranu a zvítězil tak uvolněně, že jsem dostal chuť vysmát se všem jaderným hlavicím bloudícím na obloze.(12.6.2012)

• - Tom Cruise a Tom Wilkinson sa spolu stretli už vo filme Valkýra (2008). (marciano)

• - Ve scénách, které jsou situovány do Ruska, se objevují vozy české policie, záchranné služby i hasičů. (Scelleton)

• - Cruise byl při výstupu upevněn v přiléhavém a ne příliš pohodlném postroji, který byl napojený na kabelový systém, který kontroloval jak pevně je “přilepen” k budově. S lezením mu pomáhal lezecký veterán Dave Schultz, který spolupracoval i na jiných lezeckých filmech Cliffhanger a Vertical Limit. (Zdroj: Bontonfilm)