Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible 4

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Spojené arabské emiráty / Česko, 2011, 127 min

Je to mierne nadpriemerný akčný film s Tomom Cruisom, ktorý je zatiaľ posledným dielom tejto úspešnej série. Má celkom dobrý príbeh o Ethanovi Huntovi, ktorý po úteku z väzenia spolu so svojim novým tímom má za úlohu dostať sa do Kremľa a odtiaľ dostať strážené údaje, ale to sa nepodarí, mimoriadne nebezpeční zločinci na Kremeľ spáchajú atentát a majú kódy k odpáleniu jadrových hlavíc, čo by znamenalo svetovú vojnu a zároveň agentúra nechá svojich agentov bez pomoci. A tak musí Hunt so svojim tímom urobiť všetko preto, aby získal kódy späť a unikol všetkým prenasledovateľom. Spracovanie nie je zlé, ale nie som sa ním až tak moc spokojný, čo ma ale ani neprekvapuje, je presne v štýle tejto série. Opäť sa na to dá po celý čas bez problémov pozerať, úroveň, ktorú si film nastaví v úvode si udrží po celý čas a nie je tu nič, čo by ma nudilo, ale zároveň ma film ani na okamih skutočne neohromil a na moje prekvapenie tu úplne chýba aj pocit bezvýchodiskovej situácie, vo filme hrozí svetová vojna a postavy sú uprostred tohto všetkého na všetko sami, ale za celý čas som nepocítil, že by skutočne šlo o niečo väčšie. Akcie je tu dosť a nie je zlá. Po pomerne neutrálnej jednotke, naháňačkovej dvojke a prestrelkovej trojke prišla súbojová štvorka, s čím by som mal byť najspokojnejší, keďže práve tie mám v rámci akcie najradšej, ale tu to moc nevyšlo. Súboje sú síce celkom dobre natočené a dokonca aj pôsobia pomerne tvrdo, ale za celý film som nenašiel jediný chvat, kop alebo úder, ktorý by ma zaujal, všetko je to len také priemerné, sklamaním sú aj prestrelky, nielen, že nie sú ničím výnimočné, ale navyše je tu aj minimum zabitých a tak toto je prvý diel série, v ktorom ma klasická akcia zaujala menej, ako tá špionážne ladená. Celá situácia v Kremli je dosť zaujímavá, akcia v Dubaji zase dobre premyslená a bavil som sa aj na úteku z väzenia. Jedine záver ma vôbec nezaujal. A pochváliť musím aj niekoľko vydarených kaskadérskych kúskov. Herecké obsadenie nie je zlé, Tom Cruise, ktorý je na svoj vek vo výbornej forme, nesklame ani Jeremy Renner, Simon Pegg je až na jeden, dva momenty opäť zbytočný, záporáci zase nie sú moc výrazní a v miniúlohe ma potešil aj Darren Shahlavi. Réžia je celkom slušná, ale sklamala ma tá nepociteľná bezvýchodiskovosť situácie, o toto sa mal režisér postarať a technická stránka je už klasicky výborná. Určite nie som sklamaný, nepovažujem sa za fanúšika tejto série, je to len taká jednorazová oddychovka a to splnil aj tento diel, ale len predsa z tohto cítiť nevyužitý potenciál, dalo sa z toho získať aj viac. 60%(1.5.2012)

V poslednej tretine tomu dôjde nielen dych, ale aj všetko, čo robí predošlú stopáž tak skvelou – komický a inteligentný nadhľad, sympatická súdržnosť IMF tímu Cruise-Patton-Renner-Pegg, dôvtipné scenáristické hrátky s klišé, napadité agentské hi-tech vychytávky, i eye-candy akcia a napätie. Dubaj mal byť posledným dejiskom, nie prostredným. A hlavný záporák v podaní charizmatického Michaela Nyqvista mal dostať viac priestoru. V jednotlivostiach M:I-4 poteší, no ako celok sa radí až na tretie miesto, za jedničku a trojku.(12.12.2011)

Veľmi príjemná špionážna tímovka. Každý člen tímu má charizmu, je zaujímavý a dobre napísaný. Vzájomná chémia a súhra funguje náramne. Veľkolepú hravú akciu striedajú dobre napísané konverzačky, príbeh sa posúva, striedajú sa prostredia a ja sa bavím, nevšímam si čas ani okolie a som prekvapený, ako rýchlo to celé končí. Humor, napätie a tuším, že miestami som ani nedýchal. Ghost Protocol sa podaril.(30.3.2012)

Ha! Lokací >pražský< Kremlik jako kouzlo nechtěného, ten >pravý< pak vizuálně efektně v luft vyhozen - ve své skryté symbolice - no krása... %-] . . . Škoda, že se v žánrové klasifikaci tají slůvko "komedie", protože právě humor dává filmu šťávu víc, než nějaké pateticky vytrendované žánrové hrátky. Cruisův akční "opus magnum", doufám jen, že si v dalších epizodkách udrží tu nadsázku a hravost. A víc se mi to nechce pitvat, bavil jsem se skvěle a o nic jiného v těch >misionářských< opusech nejde, že... - - - - - (Poprvé viděno 14.1.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 11684., komentář zde jako osmistýšestašedesátý - 15.1.2013)(15.1.2013)

Rozpočet $145miliónovTržby USA $209,397,903Tržby Celosvetovo $694,713,380Tržby za predaj Blu-ray v USA $47,974,684 //počet predaných kusov 2,256,234Tržby za predaj DVD v USA $24,154,410 //počet predaných kusov 1,576,395║ __Pecka!!!__ Režisér Brad Bird potvrdzuje svoje kvality a nechal zaspomínať na starý dobrý seriál, nechýba hi-tech akcia, ale fakt nadupaná, príde aj na najlepšie bojové sekvencie od Jasona Bourna, krásne to je vyvážene s troška odľahčenými scénkami, ktoré fakt hrajú s dejom, tímovka funguje, Paula Patton doslova na zjedenie(a to nehovoriac o akcii v Mombaii), na záver nechýbajú silné emócie, jednoznačne najlepšia Mission: Impossible, miestami som strácal dych, sila. /videl v kine: 95%/(18.12.2011)

• - Spoiler: Když Benji (Simon Pegg) navrhne Ethanu Huntovi (Tom Cruise), aby šel do serverovny v hotelu Burj Khalifa venkem, začnou laserem řezat okno. Benjimu však na okamžik vynechá paprsek a místo toho, aby začal řezat na přerušeném místě, začne řezat o cca 10 centimetrů níž. V takovém případě by okenní tabuli vyndali těžko. (Petrasuvicka)

• - Zvláštní záliba producenta J.J.Abramse v čísle 47 je patrná i v tomto filmu, a to konkrétně na speciálně upraveném voze, který hledají agenti Hunt (Tom Cruise) a Brandt (Jeremy Renner) poté, co naskakují na jedoucí vlak. (=woody=)

• - Simon Pegg používal notebook od firmy Apple. (AngelusCZ)