Pekne zpracovany pribeh podle stejnojmenne predlohy, hezky ukazane zidovske zvyky, chudoba, ale take charakterove vlastnosti jako jsou pokrytectvi, rodinne pouto, sobeckost aj.(13.1.2008)

Jen ta tematika je nám poněkud vzdálená, jinak to není vůbec špatné.(11.2.2010)

Poměrně zdařilé převedení stejnojmenné knihy Ivana Olbrachta ve film, v němž se stejně jako se obyvatelé židovské vísky Polany noří do mikve, i divák noří do obrazu každodenního, v tomto světle příliš často nezobrazovaného, života židovské komunity.. Nicméně člověku / diváku alespoň částečně znalému tématu nenabízí nic zajímavého, a tak pouze sleduje velmi lidský, ač jednoduchý, příběh chudého Bajnyše a jeho kobylky, nutno říci dost zchátralé, Julči. Bajnyše Zisoviče tradičně skvěle ztvárnil Ondřej Vetchý, jehož dojemně civilní a svojí až naivně strhující herectví patří k nejzapamatováníhodnějším stránkám Dostálova snímku..(3.6.2013)

• Houdini

Český Lev 2 : Kamera, Hudba + 2 nominace: Herec HR - Ondřej Vetchý, Herec VR - Jan Hartl(8.9.2004)

• kingik

Film, který mě nepřesvědčil o svých kvalitách. Vše od režie až po herecké výkony v hlubokém podprůměru a ve velmi nezajímavém televzním zpracování.(5.1.2011)

• - Jedná se o poslední film Josefa Kemra, který již v době natáčení trpěl rakovinou, které později podlehl. (Redyx111)

• - Film bol natáčaný v Chrudimi, Svobodných Hamroch a na skanzene Veselý Kopec. (dyfur)

• - Protože tehdy údajně neměla Mahulena Bočanová na sobě vůbec chlupy (ani v podpaží), museli jí lepit pánské kníry do podpaží, protože by to bylo neuvěřitelné, že Brana, žena tělesná, chlupy v podpaží nemá. [Zdroj: Úsměvy Mahuleny Bočanové] (hippyman)