Baader Meinhof Komplex

Uli Edel

Předloha:

Stefan Aust (kniha)

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels-Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara, Daniel Lommatzsch, Sebastian Blomberg, Heino Ferch, Jan Josef Liefers, Hannah Herzsprung, Tom Schilling, Bruno Ganz, Hans Werner Meyer, Katharina Wackernagel, Anna Thalbach, Volker Bruch, Jasmin Tabatabai, Thomas Thieme, Susanne Bormann, Michael Gwisdek, Hubert Mulzer, Alexander Held, Bernd Stegemann, Annika Kuhl, Sandra Borgmann, Michael Schenk, Hannes Wegener, Johannes Suhm, Christian Schmidt, Andreas Tobias, Jona Mues, Elisabeth Schwarz, Christian Blümel, Peter Schneider, Christian Näthe, Hassam Ghancy, Andreas Schröders, Sunnyi Melles, Joachim Paul Assböck, Kirsten Block, Andreas Borcherding, Leonie Brandis, Ben Braun, Ralph Kretschmar, Robert Lehmann, Carlo Ljubek, Jim McKay (a.z.), Smaïl Mekki, Esther Niko, Henrike von Kuick, Aaron Hildebrand, Christian Hoening, Leopold Hornung, Britta Hammelstein, Samir Fuchs, Nina Eichinger, Martin Glade, Patrick von Blume, Rainer Reiners, Stephan Möller-Titel, Wolfgang Pregler, Martin Walch, Norbert Hülm, Willy Brandt (a.z.), Frank Engster, Tesie Tellmann, Sebastian Rüger, Christian Kerepeszki, Jakob Diehl, Frank-Otto Schenk, Bettina Lohmeyer

Bernd Eichinger

Scénografie:

Bernd Lepel

Nadmíru efektní a věrné popasování se s vlastní neslavnou kapitolou dějin postupně unavuje neustálým narůstáním hlav teroristické hydře, neschopné ale něco změnit a propadající se do fanatismu, s kterým už nelze sympatizovat ani jej chápat.(5.12.2009)

Dosť politický a nehorázne zdĺhavý, ale tiež perfekcionisticky urobený a hlavne veľmi dôležitý film.(19.4.2009)

Čekala jsem politicky zaujatý film a dočkala jsem se neidealizovaného pohledu na Německo let sedmdesátých, kde ti levicově orientovaní v zájmu boje za lepší svět činí ostatním to, co sami nedokáží od jiných zkousnout, a ti pravicoví prosazují proti těm levicovým až lehce autoritářské postupy. A já? Fandila jsem těm druhým a ty první bych pod vlivem Johna Stuarta Milla prlsazujícího názor, že nemáme lidi chránit před nimi samými, nechala klidně zemřít na hladovku. Nicméně jeden menší problém bych s tímto filmem měla. Zkrácení by mu rozhodně neškodilo.(25.8.2011)

Snad má duše pankáče, snad můj původ sudeťáka, snad jen rozmar může za to, že se mi to líbilo víc, než si zaslouží. Film se snaží, až se potí, ale pokud znáte realitu, jaksi to nestačí. Ale pro nevědomé děti dobrá info seznamka s RAF a Ulrikou a Andym:-)))(15.4.2009)

Famózně natočené a myšlenkově neobyčejné závažné drama, které z mého pohledu občas doplácí až na přílišnou snahu položit si všechny otázky naráz. Odvážné řešení nechat diváka proniknout k samotnému zdroji terorismu a naslouchat názorům těch "zlých" v konvenčním slova smyslu je výborné, ale nevyvaruje se průniku bolševických frází do samotné myšlenkové struktury filmu. Přesto neotráví tak jako Soderberghův Che, lidé z filmu Uliho Edela zůstávají především lidmi, nikoli mýty z rudých plakátů. Při šíři problematiky, jakou Baader Meinhof Komplex otevírá, se občasné lavírování a rozpaky daly očekávat. Nakonec převládne pocit z opravdu vydařeného a provokativního filmu, který se pokouší vidět věc i z druhé strany – ze strany RAF. A zpochybnit, zda se všechno zlé na tomto světě dá svalit pouze na stranu těch pomatených aktivistických myslí... Slabších 5*. P.S. Hlavní melodie je vskutku kulervoucí, něco tak dobrého jsem už dlouho neslyšel.(3.4.2009)