Světová krize: Co nás čeká?

I.O.U.S.A.

Dokumentární

USA, 2008, 85 min

Určitě by stálo za to, shlédnout dokument s podobným obsahem a účelem, ale s podstatně aktuálnějšími daty. Přece jen v tak živelných prostředích, jakým finanční trhy, měnová a fiskální politika jsou, nelze věrohodně reflektovat situaci, když rok vzniku snímku je 2008. I.O.U.S.A. je bezpochyby zajímavý svými přehlednými grafy, animacemi a argumenty vystupujících aktérů kampaně. Kontaktní kampaň je cílená proti politice neudržitelného zadlužování. Neřekl bych, že se jedná o alternativní pohled na problematiku, spíše jde o další z témat, které v záplavě informačního šumu, nemají tolik místa. Z dokumentu například vyplývá, že demokratický systém vládnutí je jednoduše přeceňován a má své mouchy, což USA zrcadlí v maximální míře.(11.5.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $821,046Tržby Celosvetovo $825,037(5.8.2009)

Určitě zajímavý pohled na problematiku zadluženosti. Každopádně mám problém s výpovědní hodnotou snímku. Některá problematika byla vysvětlena opravdu jen z rychlíku v několika sekundách, a přitom k pochopení člověk potřebuje nejdenu knihu a pár večerů. Na druhou stranu tu byly věci, které ani tolik času nepotřebovaly. Možná je to jen subjektivní názor a jen sem tam mam mezery ve vzdělaní. Prostě jsem chtěl říci, že film/dokument, je medium, které je svoji už podstatou dost limitováno, a některé principy musí být zjednodušeny, aby šly v pár větách vysvětlit. Jen otázka pro připadné diskutující k filmu. Opravdu se dá srovnávat výše aGDP a míra zadluženosti se současnou bez zohlednění inflace? Zpět k filmu, určitě je to problém, o kterém stojí mluvit, ale podle mého názoru je to spíše dokument vedený populárním směrem a spíše jeho cílem by mělo být, aby lidi vůbec donutil si uvědomit problém národního dluhu, ale už by se neměl snažit to takhle polopatě vysvětlit. Od toho jsou už zase jiná media.(19.3.2009)

Populárně vědeckých filmů vzniká docela dost. Ať už jde o průzkum blízkého vesmíru nebo analýza migrace velryb pomocí GPS, vždy je třeba počítat s určitou mírou zjednodušení (proto je to populární, že...). Filmů s ekonomickou tematikou zas tak moc není a tento velmi srozumitelnou formou prezentuje problém zadluženosti veřejného sektoru a domácností USA. Pouští se i do normativního hodnocení (řádně podbarvenému náladu podtrhující hudbou), ale jak ve filmu říkal David Walker - facts are facts. Pavel Kohout dnes (7.5.09) na debatě po filmu řekl, že by to chtělo natočit českou verzi filmu. Myslím, že by to byl jeden z mála případů, kdy by remake skutečně k něčemu byl. Tak co, ujme se toho někdo? ;-)(7.5.2009)

IOUSA je dokument, který balancuje někde mezi Michelem Moorem a fakty. Ona fakta ve filmu najdete v míře národního dluhu USA (a to navíc bez zohlednění inflace či čehokoli jiného), onen Michel Moore je poté dopad a chápání onoho státního zadlužení s následným ponaučením pro všechny - "ušetři dolar, zachráníš další generace". Chápu jedno ekonomické vidění, které se snaží film podat, bohužel situace není až tak jednoduchá a 1+1 se v ekonomii může sice rovnat dvěma, ale také pěti. Proto pokud máte alespoň základní znalosti makroekonomie nebo si občas otevřete noviny s přílohou ekonomie, budete nejspíš brát tento film s určitými rezervami. 3* PS: ještě, že byl film natočen před plánovaným "nastartováním" americké ekonomiky prezidentem Obamou ...(20.3.2009)