Světová krize: Co nás čeká?

I.O.U.S.A.

Dokumentární

USA, 2008, 85 min

Určitě zajímavý pohled na problematiku zadluženosti. Každopádně mám problém s výpovědní hodnotou snímku. Některá problematika byla vysvětlena opravdu jen z rychlíku v několika sekundách, a přitom k pochopení člověk potřebuje nejdenu knihu a pár večerů. Na druhou stranu tu byly věci, které ani tolik času nepotřebovaly. Možná je to jen subjektivní názor a jen sem tam mam mezery ve vzdělaní. Prostě jsem chtěl říci, že film/dokument, je medium, které je svoji už podstatou dost limitováno, a některé principy musí být zjednodušeny, aby šly v pár větách vysvětlit. Jen otázka pro připadné diskutující k filmu. Opravdu se dá srovnávat výše aGDP a míra zadluženosti se současnou bez zohlednění inflace? Zpět k filmu, určitě je to problém, o kterém stojí mluvit, ale podle mého názoru je to spíše dokument vedený populárním směrem a spíše jeho cílem by mělo být, aby lidi vůbec donutil si uvědomit problém národního dluhu, ale už by se neměl snažit to takhle polopatě vysvětlit. Od toho jsou už zase jiná media.(19.3.2009)

• Terva

Prostě a jistě, chce to změnu a to radikální.(18.6.2011)

IOUSA je dokument, který balancuje někde mezi Michelem Moorem a fakty. Ona fakta ve filmu najdete v míře národního dluhu USA (a to navíc bez zohlednění inflace či čehokoli jiného), onen Michel Moore je poté dopad a chápání onoho státního zadlužení s následným ponaučením pro všechny - "ušetři dolar, zachráníš další generace". Chápu jedno ekonomické vidění, které se snaží film podat, bohužel situace není až tak jednoduchá a 1+1 se v ekonomii může sice rovnat dvěma, ale také pěti. Proto pokud máte alespoň základní znalosti makroekonomie nebo si občas otevřete noviny s přílohou ekonomie, budete nejspíš brát tento film s určitými rezervami. 3* PS: ještě, že byl film natočen před plánovaným "nastartováním" americké ekonomiky prezidentem Obamou ...(20.3.2009)

Jakožto studovaný ekonom jsem byl schopen ocenit snahu tvůrců varovat před dluhovou pastí, do které se USA spolu s většinou zbytku západního světa pomalu noří. Z dokumentaristického hlediska byla látka zpracována na hranici srozumitelnosti pro laika, jelikož komplexní hospodářské fenomény, které mimochodem moderní ekonomie dokáže jen velmi nedokonale (až téměř vůbec) postihnout, není lehké pochopit. Některé kauzalní vzorce byly opravdu jen nastíněny nebo jejich znalost předpokládána. Proto pouze 4*. Na druhou stranu námět oceňuji na 100%. Fiskální a monetární nezodpovědnost západních vlád a převážně USA bije do očí a v současnosti je již možná jen otázkou času, kdy americká ekonomika zkolabuje a unie se rozpadne. Pro USA je v sázce všechno, kdysi mocná a zodpovědná Unie však mlčí a přihlíží svému kolapsu, neschopna vyvinout sebemenší aktivitu ke své záchraně. Se závěry dokumentu lze souhlasit, snad bych to však viděl ještě černěji, jelikož míry zadluženosti predikované v dokumentu nelze dosáhnout, protože do té doby a v takové situaci by už USA bylo dávno vymazáno z politické mapy. Tedy pokud neobrátí kormidlo svého osudu opačným směrem. To se však očekávat nedá. Stejně jako každé impérium i Spojené státy americké čeká předávání žezla. Zásadně nesouhlasím s Landierem, že inflace by mohla něco vyřešit. Hyperinflace byla vždy jen cestou do pekel. Rozhodlo-li by se USA vykročit na tuto stezku, pouze tím uspíší svůj pád naprostou eliminací vlastních pracovních sil a skomírajícího investičního potenciálu.(9.5.2009)

Populárně vědeckých filmů vzniká docela dost. Ať už jde o průzkum blízkého vesmíru nebo analýza migrace velryb pomocí GPS, vždy je třeba počítat s určitou mírou zjednodušení (proto je to populární, že...). Filmů s ekonomickou tematikou zas tak moc není a tento velmi srozumitelnou formou prezentuje problém zadluženosti veřejného sektoru a domácností USA. Pouští se i do normativního hodnocení (řádně podbarvenému náladu podtrhující hudbou), ale jak ve filmu říkal David Walker - facts are facts. Pavel Kohout dnes (7.5.09) na debatě po filmu řekl, že by to chtělo natočit českou verzi filmu. Myslím, že by to byl jeden z mála případů, kdy by remake skutečně k něčemu byl. Tak co, ujme se toho někdo? ;-)(7.5.2009)