Světová krize: Co nás čeká?

I.O.U.S.A.

Dokumentární

USA, 2008, 85 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $821,046Tržby Celosvetovo $825,037(5.8.2009)

Populárně vědeckých filmů vzniká docela dost. Ať už jde o průzkum blízkého vesmíru nebo analýza migrace velryb pomocí GPS, vždy je třeba počítat s určitou mírou zjednodušení (proto je to populární, že...). Filmů s ekonomickou tematikou zas tak moc není a tento velmi srozumitelnou formou prezentuje problém zadluženosti veřejného sektoru a domácností USA. Pouští se i do normativního hodnocení (řádně podbarvenému náladu podtrhující hudbou), ale jak ve filmu říkal David Walker - facts are facts. Pavel Kohout dnes (7.5.09) na debatě po filmu řekl, že by to chtělo natočit českou verzi filmu. Myslím, že by to byl jeden z mála případů, kdy by remake skutečně k něčemu byl. Tak co, ujme se toho někdo? ;-)(7.5.2009)

Čísla, čísla, čísla... Presne o tom je I.O.U.S.A.. Určite neodporúčam pozerať bez aspoň základov z ekonómie, lebo sa v tých všetkých číslach stratíte. Nebudem zľahčovať ekonomickú situáciu v USA, podľa môjho názoru problémy, ktoré v neposlednom rade vychádzajú z demografického trendu, ktorý existuje v súčasnosti trápia drvivú väčšinu rozvinutých krajín, takže USA nie sú žiadnou výnimkou... Aj keď oni tých problémov majú, často vlastnou vinou, viac. Busha Jr. si zvolili sami a minimálne z ekonomického hľadiska sa to ukázalo ako dosť zlý ťah.(8.11.2009)

Určitě zajímavý pohled na problematiku zadluženosti. Každopádně mám problém s výpovědní hodnotou snímku. Některá problematika byla vysvětlena opravdu jen z rychlíku v několika sekundách, a přitom k pochopení člověk potřebuje nejdenu knihu a pár večerů. Na druhou stranu tu byly věci, které ani tolik času nepotřebovaly. Možná je to jen subjektivní názor a jen sem tam mam mezery ve vzdělaní. Prostě jsem chtěl říci, že film/dokument, je medium, které je svoji už podstatou dost limitováno, a některé principy musí být zjednodušeny, aby šly v pár větách vysvětlit. Jen otázka pro připadné diskutující k filmu. Opravdu se dá srovnávat výše aGDP a míra zadluženosti se současnou bez zohlednění inflace? Zpět k filmu, určitě je to problém, o kterém stojí mluvit, ale podle mého názoru je to spíše dokument vedený populárním směrem a spíše jeho cílem by mělo být, aby lidi vůbec donutil si uvědomit problém národního dluhu, ale už by se neměl snažit to takhle polopatě vysvětlit. Od toho jsou už zase jiná media.(19.3.2009)

• Terva

Prostě a jistě, chce to změnu a to radikální.(18.6.2011)

• - David Walker, finanční generální kontrolor USA ohlásil v roce 2008 konec své práce v agentuře, jenž je naplánován na rok 2013, kdy chce definitivně podpořit Nadaci Petera G. Petersona, která mimo jiné sleduje finanční toky daní a státního dluhu USA. (Terva)

• - Snímek je na seznamu pěti nejlepších dokumentů roku 2008, sestaveného podle Rogera Eberta, nositele Pulitzerovy ceny a velkého filmového kritika. (Terva)