Operace Dunaj

Operation Dunaj

Komedie / Drama

Česko / Polsko, 2009, 104 min

• Historik

Kdyby netočili hned první verzi scénáře (aspoň to tak vypadá) a trochu si s tou látkou pohráli, mohl to být pěkný film. Takhle je to bohužel jen pěkný průšvih.(21.8.2011)

• honajz

Pokus o polsko-českou komedii ze srpna 1968, která má říci, že jsme všichni kamarádi, až na Rusáky. Asi. Víc mi ale fakt film nedal. Když si koupíte stavebnici dejme tomu garáže, obsahuje všechny potřebné prvky. Jen je na vás, abyste je podle návodu poskládali, a to správně, aby vám skutečně vyšla garáž, a ne surrealistický obraz od Dalího. Podobně Operace Dunaj. Potřebné ingredience zde jsou a věřím, že dostat do ruky scénář a režii Jiří Menzel, který zde hraje, udělá z toho špičkový snímek s určitou zasněnou atmosférou, kde vše bude podřízeno určité myšlence. Jenže tohle dostali do ruky nějací mladí kluci polský a vyrobili z toho - blbost. Děj: v domnění, že je v ČSSR kontrarevoluce, jedou polští vojáci české bratry zachránit. Jeden tank omylem vysklí jednu hospodu. Zatímco po nich pátrá ruská manželská dvojka velitelů na sajdkáře. Po počátečních rozmíškách si všichni padnou kolem krku, nakonec zaženou Rusáky a s mladí s holkama odfrčí v tanku směr Vídeň. Pojetím je to trochu kombinace vojáka Čonkina, toho nejhoršího z Černých baronů a Tankového praporu, s inklinací k podobně nudnému a nepovedenému Stůj, nebo se netrefím! A že se v obrazu objeví parodie na seriál Čtyři z tanku a pes, to už je snad jen úlitba česko-polskému publiku středního věku. Ačkoliv by se z toho skutečně něco vytřískat dalo, vše plyne neuměle po povrchu - máme zde dvě mladé holky, co jiného s nimi, než je nacpat Polákům do postele - pardon na pažit u rybníka. A můžeme hned ukázat i nějaké to nahé ženské tělo (Martha Issová to kupodivu nebude, i když se k tomu uvnitř tanku schylovalo. A Eva Holubová překvapivě také ne.) Vůbec není využito potenciálu postav - Eva holubová jako rázná hostinská maximálně připraví "polský řízek", výpravčí v důchodu stráví polovinu filmu zavřený nešťastnou náhodou na záchodě a nikdo si na něho po celé dva dny nevzpomene a ani on nebuší na dveře, "opravář" v podání Bolka Polívky je pořád unavený a toť vše, Duškova postava sem tam pronese moudro jak z Pelíšků, jež někdo vypral v aviváži. Pak je zde ještě postava hluchoněmé servírky, kdy stále čekáte, že třeba radostí promluví, zamiluje se nebo něco takového, protože celou dobu je linie filmu vedena v rozpustilé taškařičné zábavě, a těžko se pak srovnáte s tím, jak její linii tvůrci naprosto pitomě a zcela proti žánru zakončili (SPOILER! Zastřelí ji jedna zbloudilá kulka.) To, že se postavy chovají jako dementi, to, že zde neprobublá ani jedna skutečná emoce, je už naprosto zbytečné psát. Stejně jako připomínat naprosto televizní podání s minimem exteriérů. A když už se konečně objeví zajímavá historka (připomínající film a knížku Grandhotel), myslíte, že je nějak zobrazena? Ne, kecá se o ní, jako by šlo o rozhlasovou hru.(9.12.2009)

• Hennes

Odvyprávět stejné historické období, se může jednou povést a jednou je to propadák. Porovnání PELÍŠKŮ, které se stejným obdobím zaobírají, nebo ČERNÝCH BARONŮ, které mají v sobě podobnou tématiku, s tímto snímkem, mají pro OPERACI DUNAJ katastrofální dopad. Film nejen, že není vtipný, ale i historicky nepřesný. Opravdu velké zklamání.(5.8.2013)

• farmnf

Kdo byl v tomto filmu nejtrapnější? Fšichni. Něco tak blbého jsem již dlouho neshlédl a styděl jsem se, že jsem slovan. To už se mi kurva dlouho nestalo. Ten Menzel, to musí být taky pěkný hovado, když za prachy hraje v takový píčovině!(28.4.2011)

• Marek1991

Viete čo je neúcta k vtedajším udalostiam? Toto! Už na začiatku som mal pochybnosti, veď okupácia, ktorá spôsobila smrť mnohým ľuďom, či zničila ich vyhliadky na lepšiu budúcnosť v akomsi reformovanom socializme, ktorý Dubček so spolupracovníkmi tvoril, vtedy sa o žiadnej demokracii až tak nechyrovalo, to až teraz sa s tými slovíčkami operuje, nebola nič zábavné. Je pochopiteľné, že Poliaci, ktorí sú teraz v EÚ s Čechmi a majú konflikty s Rusmi sa chceli asi nejakou formou dištancovať od vtedajších udalostí, no to je menenie histórie, tak ako sovietsky a poľský tank, ktoré so sebou súperili. Dievčatá tých okupantov, teda mnohí vojaci ani nevedeli vlastne, čo robili, veruže tak radostne nevítali. Čakal som, kedy bude niečo vtipné, no za celý film akosi nič nebolo a bol to len suchý príbeh s občasným sexom a pre mňa Slováka mixu češtiny a poľštiny. Hlavná vec, že televízie na každé výročie týchto udalostí chrlia na ľudí, čo strašné nám tí Rusi, často ani nepovedia, že Sovieti a krajiny Varšavskej zmluvy okrem Rumunov, najmä kvôli súčasným politickým manipuláciám, vyviedli. No a potom celé udalosti zosmiešnia, veď sa treba radovať, aj keď vám práve zobrali slobodu, veď všetko vyrieši emigrácia na západ. Neviem, čo sa honilo hlavou Jacekovi Glombovi pri tomto jeho veľkom debute, no nedomyslel to. Hej, jasné, tragikomédia, vravte inému, nuda a zneváženie Pražskej jari to bolo.(26.8.2013)