Operace Dunaj

Operation Dunaj

Komedie / Drama

Česko / Polsko, 2009, 104 min

• Dubro

Operácia sa podarila, pacient umrel. Ako divadelná inseminácia to možno Glombovi prešlo, ale ako celovečerný film je to pozerateľné zhruba do polovice. Keď hafo postáv, ktoré v malom priestore dostáva možnosť iba na šteky (dokonca aj pes mal jeden štek), fláka aj to minimum, ktoré má a keď sa k tomu v druhom polčase pridá viac ako tucet nezmyslov, ktoré si v divadle len ťažko predstaviť, je možno väčším zážitkom stráviť tých 104 minút v zubárskom kresle. 40%(14.12.2009)

• Gemini

Velmi svérázný způsob - svědčící o kritériích výběru programové náplně - zvolila TV Nova k "uctění památky" srpnové invaze (čtvrthodinový blok reklam a upoutávek před začátkem included;)). ČT nasadila Ucho a poněkud rozporuplné Rebely, ale i tak tento její "výkon" ční do nebeské výše nad tímto snímkem, který byl bezpochyby vedení Novy nabízen jako česko-polská komedie o srpnu 68 s plejádou známých českých tváří. Co na tom, že Jacek Glomb je téměř výhradně divadelní režisér, navíc podle profilu divadla experimentálního, a že si chtěl splnit svou "lidskou povinnost" dát našim národům k pochopení to, jak to tehdy prožívali řadoví vojáci. Takovéto snahy nemusí končit katastrofou - pokud jste Spielberg nebo někdo takový. Ale ani Spielberg toto neprovedl formou zfilmování vlastní divadelní inscenace. Výsledek? Operace Dunaj nabízí v úvodní kasárenské čtvrthodině pouze sled jebání, hoven, prdelí a kurev, což je pro polské osazenstvo příznačné až do konce. Poté, co hlavní hrdinové dorazí do české dědiny, se můžeme "začít kochat" stereotypním humorem a archetypální sestavou vesnických postaviček (byť třeba výkon hysterické revolucionářky Marthy Issové mě v její nesnesitelnosti bavil). S blížícím se koncem se množí návraty manželské dvojice polských důstojníků (fuck genderová jazyková korektnost;)) a Lynchovské momenty s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Některé hlášky jsou zapamatovatelné, ale bez výjimky sledujeme něco, co už tu bylo, a leckdy to hráli i ti samí herci (viz Jaroslav Dušek a Pupendo). Čtvrt hodiny před koncem pak dojde ke zlomu - nikoliv ovšem dějovému, ale žánrovému, kdy máte pocit, že si režisér našlehal kromě zmíněného Lynche i Hlavu XXII, a navrátil se na divadelní scénu, ze které vzešel. Tato Operace zkrátka skončila fatálním neúspěchem a z diváckého hlediska jde o naprostou ztrátu času. Aspoň že dívat se na to dá, polský státní fond pro podporu kinematografie si ale z výsledku musí zoufat. Chvíli jsem uvažoval o 40% za některé izolované herecké momenty, ale vzpomínka na zlověstnou hudbu z invazního úvodu mě přesvědčila o tom, že tohle prostě nemá nárok na nějaké pozitivní ohlasy. Kdybych na to nějakou haluzí vyrazil do kina, litoval bych každičké koruny - takhle lituju jen každé minuty svého času, kterou tento "film" usmrtil. 20%(24.8.2011)

• dopitak

Jacek Glomb se novátorsky pouští to neznámého subžánru - historické frašky. A jako takovou jedině lze Operaci Dunaj hodnotit, v jiném měřítku naproto propadá. Mně neoblíbená skvadra s Holubovou a Duškem včele to jistí, protivné roli mají též Marta Issová a Monika Zoubková. Ztráta času.(1.1.2010)

• Tetsuo

Nejnudnější film za poslední roky v kinech. Kombinace národních stereotypů a stereotypního prostředí, hluchého "humoru" a mrtvolného tempa. K tomu hloupý patos, prázdný symbolismusa trocha historických lží.(21.7.2009)

• zette

Pred shlednutim tohoto filmu jsem neveril, ze by mohl byt tak spatny, jak se prezentuje na tomto webu. No, ono je to jeste horsi... Nechapu, jak takova kravina muze byt navic v koprodukci. To, ze tam hraje vicemene nase momentalne herecka elita je spise k smichu nebo k placi? Ve filmu nefunguje vubec nic. Zlate komunisticke propagandisticke filmy.(20.8.2011)