poster

Zkáza lodi Gustloff (TV film)

 • Německo

  Gustloff, Die

 • Slovensko

  Skaza lode Gustloff

Drama / Historický

Německo, 2008, 184 min

 • 666teen
  ****

  http://www.coldspring.co.uk/discography/csr46cd.php(12.12.2008)

 • mil@n.fanatik
  ****

  Slabší 4*(18.8.2010)

 • honajz
  **

  Dvoudílný televizní německý film o nejhorší lodní katastrofě, k níž došlo v průběhu 2. světové války a zahynulo při ní 6 - 9 tisíc lidí. Bez nějakého většího překvapení nebo větší dramaturgické linky lineárně a až dokumentaristicky vyprávěný příběh o největší námořní katastrofě, kdy zásah sovětské ponorky stál tisíce německých uprchlíků život. Už od úvodních scén tvůrci citově vydírají - jestliže někdo hned v úvodních scénách umírá, jsou to malé děti. Bledá tvář holčičky, pláč dítěte v pozadí, v šátcích zabalené nemluvně. A touto vyděrčaskou cestou se film ubírá dál, abychom po třech hodinách plakali nad osudy zemřelých. Osobně podobné citové vydírání nemám rád, i když filmařsky je snímek velmi precizní - jak je ostatně u Němců zvykem. Jednotlivé záběry jsou i trikově a výpravou na velké výši. Ale přece jen sledovat tři hodiny osudy lidí, s nimiž se snad ani nechceme sžít, když víme, že většinou všichni zemřou, je poněkud nudné a zdlouhavé. Navíc chybí poněkud hlubší vysvětlení, proč na jaře 1945 ti lidé prchají ze svých domovů zrovna před sovětskou armádou. Čeho se báli? A ostatně ta loď Gustloff byla válečná a měla výbavu na ničení sovětských ponorek. To jen tak por úplnost. V jedné z rolí se objeví i česká rodačka a herečka Dana Vávrová.(19.12.2008)

 • gogo76
  ****

  Nemecký režisér J.Vilsmaier, ktorý sa preslávil hlavne svojim asi najlepším filmom Stalingrad, natočil film o pravdepodobne najväčšiej námornej tragédii, pri ktorej zomrelo okolo 9000 ľudí, prevažne civilistov a hlavne žien a detí. Čítal som kratučkú zmienku o príprave tohto filmu asi pred dvoma rokmi, tuším v Cineme a potom dlho nič, až zrazu úplne potichu vyšiel na DVD. Keď film s takou silnou témou vyjde tak potichu, zvyčajne to znamená prúser. No,je aj nie je. Jedná sa o televízny film o dĺžke 180 min., ktorý je rozdelený na dve časti. Na prehrávači zvolíte buď samostatný diel, alebo prehrať obidva naraz. Postavy a charaktery sú slušne prepracované, pár davových scén, kratučká scéna s ruskou ponorkou a potápanie lode, pri ktorých davové scény určite ovplyvnil rozpočet. Miestami máte pocit, že Titanic mal niekoľkonásobne viac pasažierov, ale opak je pravdou. Film z vás nakonci dokáže vytlačiť emócie hlavne z dôvodu, že ste venovali postavám a filmu tri hodiny. Či sa to dalo urobiť lepšie s obmedzeným rozpočtom pre televízny film, neviem, ale ako lekcia z histórie to cekom stačí. Ako už niektorí spomenuli ,vo filme mi chýbala dohra, kde kapitán lode bol tri dni po potopení zastrelený na príkaz Hitlera, ktorý neskutočne zúril. No bodaj by nie... Slabšie štyri. 70%.(25.1.2009)

 • Radek99
  ****

  Že je válka svinstvo a nejvíce veškeré válečné neštěstí postihne vždy to bezbranné, civilní obyvatelstvo, o tom se snaží podat zprávu i tenhle německý dvojdílný televizní film. Torpédování a následné potopení německé lodi Wilhelm Gustloff je považováno za největší námořní katastrofu v dějinách, a tak se nejen žánrově, ale i vizuálně německý snímek asi nejvíce blíže svému slavnému žánrovému předchůdci - Titanicu. I tady scénárista do ústředí postavil vznikající partnerský vztah, který je hlavním nosným tématem, na jehož pozadí probíhá několik paralelních dějů - konspirace, činnosti tajné služby...a hlavně záchrana desítky tisíc civilních obyvatel prchajících před Rusy, kterážto je reprezentována především osudy matky, malé dcerky a jejího syna, jemuž permanentně hrozí odvod na frontu, i osudy admirality. Tvůrci se snaží přistupovat k dané problematice objektivně a tak ani nepřátelská strana není interpretována v rastru propagandy a Rusové na palubě ponorky nejsou nijak záměrně zkarikováni (jak by se dalo při jednostranném pohledu čekat). Dá se vlastně říci, že režisér Joseph Vilsmaier se na problematiku 2. světové války specializuje (mimo Zkázy lodi Gustloff režíroval ještě Poslední vlak či jeho nejslavnější film Stalingrad...) a zvládá režii snímku s přehledem, to, že se jedná o televizní produkci, si uvědomíte spíše jen z konverzační podstaty filmu, než že by to byl patrný handicap na první pohled...(osobně jsem absenci akčních scén přivítal). Za zmínku stojí i herecká účast režisérovy oblíbenkyně Dany Vávrové (obsadil ji už ve svých předešlých filmech), další z u nás spíše přehlížených herců a hereček, která dělá celkem slušnou kariéru v zahraničním filmu... Podobné filmy: Titanic, Ponorka, Zkáza lodi Estonie(17.12.2008)

 • - Filmové spracovanie najväčšej námornej katastrofy v dejinách, pri ktorej zahynulo až šesťnásobne viac ľudí ako pri skaze Titanicu. Niektoré historické pramene uvádzajú počet obetí od 6 000 do 9 400. Torpédovala ju sovietska ponorka S–13, 30. januára 1945 pod velením kapitána Alexandra Marineska. Nemecká loď Wilhelm Gustloff patrila organizácii Kraft durch Freude (V radosti je Sila) a bola pomenovaná po švajčiarskom nacionálnom socialistovi zavraždenom v roku 1936, Davidom Frankfurterom, ktorý mal židovský pôvod. Z Gustloffa urobili martýra Tretej ríše. Loď bola postavená v Hamburgu v známej lodenici Blohm & Voss, bola 208,5 metrov dlhá a 23,59 metrov široká a vážila 25 484 ton. Na vodu ju pustili 5. mája 1937. Po zásahu torpédom zo sovietskej ponorky sa potopila za 45 minút. Zo začiatku slúžila ako výletná loď (mala aj bazén a kino), neskôr ju prevzalo vojenské námorníctvo a slúžila ako nemocničná loď (Lazaretschiff), ale bola aj napriek Haagskym konvenciám čiastočne ozbrojená. Pri svojej poslednej plavbe bola preplnená utečencami z východného Pruska a vyplávala z prístavu Gotenhafen, Gdyňa v dnešnom Poľsku, do Kielu. V čase katastrofy mal vietor silu 7 stupňov, boli vysoké vlny, teplota vzduchu mala 17°C a voda 4°C. Keď sa o udalosti od admirála Dönitza dozvedel Hitler, v záchvate zúrivosti nariadil kapitána Zahna zastreliť ako poslednú obeť Gustloffa 3. februára 1945.

  Bilancia zachránených:
  Torpédoborec T 36: 563 zachránených
  Minolovka Löwe: 472 zachránených
  Minolovka M 387: 98 zachránených
  Minolovka M 375: 43 zachránených
  Minolovka M 341: 37 zachránených
  Parník Gottingen: 28 zachránených
  Torpedofangboot TF 19: 7 zachránených
  Fregata Gotland: 2 zachránení
  Hliadková loď 1703: 1 zachránený (kojenec) (Cicis)

 • - Poslední film, ve kterém hrála Dana Vávrová (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace