• dopitak

Přišlo mi to strašně teatrální až komediantské. Panovník byl extra nesympatickej.(21.8.2014)

Skvělá historická komedie o smlouvě s čertem, který je však na ženskou krátký, ne nadarmo se říká, že žena je plémě čertovské. Jak to tak vypadá, i naši dávní předci měli problémy jako dnešní muži, ženy zahýbaly a zahýbaly :-) U tohoto filmu se člověk nudit nemůže a den se mu jistě bude stát o poznání hezčí, i když bude venku lejt jak z konve :-)(8.5.2009)

Poválečné dramaturgické zaměření na hrdinské skutky okupační minulosti odsunulo do pozadí řadu daleko zajímavějších projektů. Jedním z nich byla i historická veselohra Miroslava Cikána. Stejnojmenná kratochvilná historka Františka Kubky z jeho Karlštejnských vigilií je mistrným obrazem ženské vypočítavosti. V jejím středu stojí půvabná záletná žena žárlivého platnéřského mistra, kterou před pokušením a svody nedokáže uhlídat ani sám ďábel. Záměrná stylizace do pohádkové podoby i zcela zřetelný ironický podtext přidávají filmu na kvalitách. V titulní roli se objevila dnes už zcela neznámá Miluše Zoubková, jejíž herecké ztvárnění andělské nevěrnice ale svědčí o macešském nevyužití nesporně kvalitního uměleckého talentu. Mimořádný a lehce nadprůměrný výkon zde podává Vítězslav Vejražka coby prohnaný pekelník, podléhající prosté síle lásky. Tento film představuje zdařilý výsledek z nepříliš početné skupiny tzv. historických veseloher (v návaznosti na předmnichovský Vávrův Cech panen kutnohorských a protektorátní Fričovy Počestné paní pardubické) a současnému divákovi nabízí příjemné rozptýlení v podobě odvěkého střetu lásky a rozumu. Téma, které zůstává univerzální a je vlastně úplně vedlejší, zda se odehrává v časech rozmarně středověkých nebo v současné odlidštěné společnosti.(13.6.2009)

Na dobu svého vzniku profesionálně, moderně natočená komedie se zajímavým hereckým obsazením, která vynikne zejména v porovnání s produkcí, kterou Barrandov produkoval po roce 1948. Rozverná komedie o tom, že žena dokáže téměř všechno, minimálně uhnat čerta. Celkový dojem: 70 %.(27.6.2006)

"Jen s ohledem na Tvé někdejší záslužné špatnosti bude Ti prominuto!"(8.6.2014)