Skvělá historická komedie o smlouvě s čertem, který je však na ženskou krátký, ne nadarmo se říká, že žena je plémě čertovské. Jak to tak vypadá, i naši dávní předci měli problémy jako dnešní muži, ženy zahýbaly a zahýbaly :-) U tohoto filmu se člověk nudit nemůže a den se mu jistě bude stát o poznání hezčí, i když bude venku lejt jak z konve :-)(8.5.2009)

Velmi vtipná, nadčasová komedie na stále aktuální téma.(13.8.2007)

Poválečné dramaturgické zaměření na hrdinské skutky okupační minulosti odsunulo do pozadí řadu daleko zajímavějších projektů. Jedním z nich byla i historická veselohra Miroslava Cikána. Stejnojmenná kratochvilná historka Františka Kubky z jeho Karlštejnských vigilií je mistrným obrazem ženské vypočítavosti. V jejím středu stojí půvabná záletná žena žárlivého platnéřského mistra, kterou před pokušením a svody nedokáže uhlídat ani sám ďábel. Záměrná stylizace do pohádkové podoby i zcela zřetelný ironický podtext přidávají filmu na kvalitách. V titulní roli se objevila dnes už zcela neznámá Miluše Zoubková, jejíž herecké ztvárnění andělské nevěrnice ale svědčí o macešském nevyužití nesporně kvalitního uměleckého talentu. Mimořádný a lehce nadprůměrný výkon zde podává Vítězslav Vejražka coby prohnaný pekelník, podléhající prosté síle lásky. Tento film představuje zdařilý výsledek z nepříliš početné skupiny tzv. historických veseloher (v návaznosti na předmnichovský Vávrův Cech panen kutnohorských a protektorátní Fričovy Počestné paní pardubické) a současnému divákovi nabízí příjemné rozptýlení v podobě odvěkého střetu lásky a rozumu. Téma, které zůstává univerzální a je vlastně úplně vedlejší, zda se odehrává v časech rozmarně středověkých nebo v současné odlidštěné společnosti.(13.6.2009)

Vcelku zajimavy film o tom, ze zenske pokoleni je opravdu po certech nebezpecne plemeno.(28.7.2002)

Pohádkově laděná historická veselohra ve zcela jiném duchu navazuje na výjimečné výlety českého filmu do středověku. Poprvé v zestátněném filmu (připravovaná ještě za války) to byla Rozina sebranec, roce 1946 Nezbedný bakalář, a nyní společně Jan Roháč z Dubé a Alena; v obou shodou okolností hrála Miluše Zoubková. Nijak zvlášť jsem si ovšem nikdy nelebedila u příběhu s ďábelsky neotesaným Vejražkou a nevýraznou hlavní hrdinkou, jejíž výkon i půvab hravě předstihly hlavní devízy celého projektu, výprava a kostýmy architekta Štěpána Kopeckého a návrháře Josefa Matěje Gottlieba.(26.2.2009)