Ip Man

Edmond Wong

Sing-Pui O

Kendži Kawai
  • lesumir

Tak tohle byla nuda i přes pár zajímavých kopů a úderů. Nemám rád tyhle rádoby poučně-filozofické onanisty, kteří stejně vždycky dopadnou nejhůř...(5.1.2010)

Na kung-fu řachanici musí být nálada. Číňani totiž ty svoje filmy vedou trošku jiným způsobem, než na co jsem zvyklý. Ty jejich filmy by se trošku dali přirovnat k reklamě na Red Bull a tak jsem do tohodle filmu šel s nejistotou. Překvapením pro mě bylo, že Ip Man je naprosto přirozený a realistický film o tom, v jakých těžkých podmínkách kung-fu za čínsko-japonské války fungovalo. Hrozně hezky se na to koukalo po historické stránce a samotné boje byly opravdu na pomezí geniality. Sice to není emotivně bůhví jak vypjaté, ale zajímavé to zaručeně bylo.(4.1.2013)

Ip Mana jsem si musel oblíbit ze stejného důvodu, jako westerny Serigia Leoneho. Dokonale vykreslené heroické charaktery a do jediného souboje muž proti muži vklíněná osudovost je tu vystavěna na stejném principu. Ip Man funguje jako pohádka pro kluky všeho věku o boji dobra proti zlu a i když trochu tomu ubírá někdy až moc důrazná sentimentalita, stále je to velmi slušné. Vidět to, když mi bylo deset, nejspíš by mi to přirostlo k srdci mnohem víc. Tím nechci naznačit, že by šlo o dětinský film, jen tu vyhraněnost a černobílost nejde na 100% ocenit. Na 80%/90% ale určitě. Někdy se holt je možné nechat strhnout i tak jednoduchým filmem.(2.5.2010)

• - Jako choreograf akčních scén se na filmu podílel Sammo Hung Kam-Bo, Samma Hung i Tony Leung Siu-Hung. (Vojcl)

• - Název stylu Wing Chun znamená v překladu "Večné jaro". (J*A*M*B*O)

• - Skutečný Ip Man byl také známý pod jménem Yip Kai-Man, studovat Wing Chun začal ve svých 13 letech a jeho mistrem byl Chan Wah-shun. Tomu bylo v té době 70 a zemřel tři roky poté, co začal Ipa vyučovat. Samotný Ip Man zemřel v roce 1972 na rakovinu krku. (JardaBauer)

• Donnie Yen