Ip Man

Wilson Yip

Edmond Wong

Sing-Pui O

Kendži Kawai

V detsve som na videokazetach zaciatkom 90-tych rokov u kamaratov velmi rad pozeraval vsetky mozne kung-fu filmy s Bruce Leem alebo s Jackie Chanom a taktiez som rad chodieval na podobne filmy do kina. Nikdy nezabudnem na podobnu historicku dramu ako Ip Man na UDER OTVORENOU DLANOU (1983), CAROVNY VRKOC alebo dobrodruznu komediu LEGENDA O ZLATEJ PERLE (1985). Priznam sa, ze tieto filmy som nevidel asi zo 20 rokov, ale spomienky zostali a preto mi prave IP MAN tieto filmy alebo skor zazitky na ne pripomenul. Film ma podla mna kvalitny scenar, bitky su na vysokej urovni a je ich tam dost a taktiez nemozem zabudnut na krasnu smutnu hudbu, ktora posilnila cely film. Tento film mozem odporucit kazdemu, kto ma rad azijske bojove filmy s kung-fu bitkami, pretoze toto je jeden z najlepsich, aky som za poslednu dobu videl. _________ Donnie Yen - (Ip Man) +++ Simon Yam - (Zhou Qing Quan) +++ Siu-Wong Fan - (Jin Shan Zhao) +++ Ka Tung Lam - (Li Zhao) +++ Yu Xing - (Master Zealot Lin) +++(23.2.2011)

Jak nemám rád kung-fu filmy, tak mne Ip Man příjemně překvapil. Film vyniká skvělými bojovými scénami, ovšem nijak nepřehnanými, leč by to k tomu svádělo. Je zde i zajímavý životní příběh hlavního hrdiny. Kdo má bojové filmy rád, ten jistě hvězdu přihodí. A já se poohlédnu po druhém díle.(8.12.2010)

Je to vynikajúci akčný historický film s Donnie Yenom v hlavnej úlohe. Má skvelý príbeh o majstrovi bojových umení, ktorý nepozná konkurenciu a tak je vo svojom meste hrdinom, kde si spolu so svojou rodinou žijú bezstarostným životom, ale všetko pokazí príchod japonskej armády, ktorá Číňanom prinesie len hladomor a samé problémy. Ale master si uvedomuje, že aj v týchto ťažkých časoch musí zostať sám sebou a prvýkrát môžu byť jeho bojové schopnosti skutočne užitočné. Spracovanie je skutočne úžasné, toto nie je žiadny čistokrvný bojový film s jednoduchým príbehom, ktorý slúži len ako výplň medzi akčnými scénami, ale plnohodnotná dráma z vojnového obdobia a aj medzi nimi patrí medzi úplný vrchol. Film ma naplno vtiahol od prvej minúty a až do tej poslednej nepustil, je tu množstvo výrazných prvkov a ani jednému nemám čo vytknúť, súperenie medzi majstrami, problémy s japoncami, ochrana továrne a iné, k tomu mnoho dôležitých postáv, ktoré sú skutočné osobnosti a tak sa v priebehu filmu vyvíjajú a to všetko obalené v úplne ideálnej dávke čínskeho patriotizmu, ktorý mám tak rád, takže skutočne čistá dokonalosť, skutočne si neviem predstaviť, čo sa z tejto látky dalo získať navyše. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. Tvoria ju prakticky iba súboje, ktoré prezentujú mimoriadne oku lahodiace bojové umenie Wing Chun, všetky majú perfektnú choreografiu, sú rozmanité, vynikajúco natočené, skvelo kombinujú ladnosť pohybov s drsnosťou a navyše im nechýba ani silný emocionálny náboj. To jediné, čo sa im dá vytknúť sú niektoré nereálne prvky, pri ktorých si museli pomáhať trikmi, no toho moc nie je a aj tak patria medzi to najlepšie, čo som v akčnom žánri vôbec videl. Perfektné sú všetky, ale musím spomenúť súboj s desiatkov karatistov, ktorý vyniká, nezabudnuteľný zážitok po všetkých stránkach. Herecké obsadenie je vynikajúce, Donnie Yen vo svojej životnej úlohe, nesmierna charizma, špičkové bojové schopnosti a úplne ideálne herectvo, takže dokonalý akčný hrdina, ako vždy poteší aj Simon Yam, Siu-Wong Fan, výborný hlavný záporák Hiroyuki Ikeuchi a plno skvelých vedľajších postáv, pri ktorých je perfektne podaný ich vývoj, ako manželka hlavného hrdinu, policajt a iné. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Wilson Yip si zaslúži veľkú pochvalu, je to dokonalo zvládnuté vo všetkých ohľadoch, vizuál, atmosféra, emócie, všetko na najvyššej úrovni. A k tomu ešte aj výborná hudba. Takže tomuto filmu dokážem vytknúť skutočne len pár bezvýznamných detailov, je to jeden z najlepších akčných filmov, aké som vôbec videl a rovnako ho radí aj medzi moje najobľúbenejšie filmy, ktoré môžem pozerať stále. 93%(23.1.2009)

• - Wing Chun, který vyučoval Ip Man, je jeden z nejrozšířenějších a nejznamnějších stylů kung fu. Počet Ip Manových stoupenců je odhadován na 2 miliony. (Ignus.cz)

• - Podľa legendy Wing Chun vytvorila mníška Ng Mui, ktorá skombinovala jednoduché a účinné pohyby zo všetkých štýlov, aby naučila princeznú Wing Chun brániť sa proti banditom. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Skutečný Ip Man byl také známý pod jménem Yip Kai-Man, studovat Wing Chun začal ve svých 13 letech a jeho mistrem byl Chan Wah-shun. Tomu bylo v té době 70 a zemřel tři roky poté, co začal Ipa vyučovat. Samotný Ip Man zemřel v roce 1972 na rakovinu krku. (JardaBauer)

• Donnie Yen