Horor / Thriller

USA / Kanada, 2015, 93 min (SE: 101 min)

Gil Kenan

David Lindsay-Abaire, Michael Grais (původní scénář), Mark Victor (původní scénář)
  • maddy

Typický naleštený moderný remake pre deti do ôsmich rokov. Kohokoľvek staršieho už novodobý Poltergeist nemá šancu vystrašiť. Aj pôvodný Poltergeist bol síce takým hororom pre celú rodinu, no Spielbergovi a Hooperovi sa podarilo šikovne skĺbiť rodinný film s hororom a film viac menej funguje bez väčších problémov aj dnes. Remake namiesto toho, aby sa o čokoľvek snažil ide rovno na vec. To čo sa v pôvodnom filme udialo za 40 minút sa v remaku udeje ani nie za päť. Hneď elektrizuje zábradlie, búchajú dvere, skáče z police klaun, strom sa derie do izby, skriňa vydáva tajuplné zvuky, ale divákovi je všetko toto dianie od začiatku ukradnuté, pretože sa nebuduje žiadna atmosféra, ani nijako nenapína. Gil Kenan je obyčajný rutinér, ktorý tie najväčšie hororové klišé haunted house snímkov iba ledabolo nahádzal na seba bez ľadu a skladu, bez jediného osviežujúceho nápadu alebo akejkoľvek režijnej invencie. Z postav sa tu nie je o koho báť, keďže herci sú jednak dosť netypicky zvolení a mnoho z nich do podobného snímku ani nezapadá a navyše stvárňujú postavy ktoré sú zvláštne apatické k celému dianiu navôkol. Keď následne skriňa unesie najmladšiu dcéru, tak to takmer vyzerá tak, že nikoho psychicky zvlášť nevzalo, že im zmizlo dieťa, ale pokrčí sa ramenami, zrazu všetci verzia na duchov, kontaktujú akési oddelenie paranormálnych javov na miestnej univerzite a pokračuje sa v klišoidnom strašení. Poltergeist je tak najsilnejší v pár momentoch, kde sa straší buď s minimom (ikonická scéna s televízorom) alebo žiadnymi trikmi (vŕtačka), no to sú vyslovene sekundy slušnej atmosféry aj to vykradnutej takmer doslovne z pôvodného filmu. Vo finále už ten digitálny bordel stratí všetku súdnosť a mať o minútu viac tak skutočne idem s hodnotením ešte nižšie. Keď totiž bubák z plachty vo vyše 30 rokov starom filme pôsobí efektnejšie než táto kopa farebne blikajúcich CGI svetielok je s remakom niečo veľmi zle. Vo výsledku čo s hororom ktorý nie je natoľko hlúpy, aby svoju stupídnosť dával okato najavo a divák sa mu mohol aspoň na rovinu vysmiať, ale zároveň nie je natoľko strašidelný, že by sa dal vôbec nazvať hororom? Ostal tak v rukách iba otravný remake, ktorý môže mať úspech jedine pri púšťaní deťom namiesto večerníčka, nikoho staršieho totiž nemá šancu poľakať. CELKOVO: 2* (4/10)(3.7.2015)

• Jordan

úplne zbytočný, gýčový a nevkusný brak!(23.5.2015)

• Dzeyna

Proč jsou novodobé horory na tak nízké úrovni?!(18.7.2015)

• *CARNIFEX*

Rodina Bowneových sa nasťahuje do nového domu, dúfajúc v nový začiatok. Všetko prebieha podľa plánu až do momentu kedy začínajú byť svedkami mnoha podivných udalostí. Situácia sa ešte viac zhorší, keď zmizne najmladší potomok z troch detí, malá Madison. Porovnať s originálom nedokážem, lebo som ho pred pár mesiacmi nedokázal dopozerať. Asi pri piatich pokusoch som sedem krát zaspal, a tak v obave, že by som mohol milujúcich fanúšikov tohto "kultového" veľdiela svojim názorom v komentári pobúriť, som ho rovnako zavrhol, ako počas detských liet v škôlke, mliekovú polievku (tá mi inak dodnes naháňa strach!). V prvom rade si treba uvedomiť, že novodobý "Poltergeist" je určený predovšetkým najmenším divákom. Klasického dospeláka vyrastajúceho na Hopkirkovi možno miestami trošku zamrazí, no hororového fanúšika, ktorý týždenne vzhliadne desiatku podobných výtvorov, len z ťažka niečím prekvapí, tobôž vystraší. Natočené je to ale na rozprávku pekne, dokonca zaujalo aj pár originálnych nápadov či atmosférických pasáží. Ja som vzhľadom k tunajšej kritike očakával väčšie sklamanie, a tak len sucho skonštatujem, že keby možno nebolo tých digitálnych efektov, dal by som sa ukecať aj na tri hviezdy. Tak teda dobrú noc, nech Vás blžky štípu celú noc - 50%.(22.6.2015)

Průměrná duchařina s povedenými lekačkami, která má co nabídnout spíš mladší generaci. Pro mě je spousta lepších duchařin, i když zde pár dobrých nápadů je. Za mě 50% :)(24.11.2015)