Cinka Panna

Najslávnejšia cigánska primáška Cinka Panna žila a tvorila v 18. storočí na pomedzí dvoch svetov: šľachty, ktorej hrávala a cigánskej komunity, v ktorej prežila svoj súkromný život. V spoločenstve, ktoré má svoje vlastné pravidlá bytia. V duchu tradície bola predaná do manželstva. Túžbou mladej ženy je uspieť v tradične mužskej profesii. Stať sa prvou primáškou. Cieľ si však vyžaduje obete. Historický, výpravný, príbeh zachytáva všeobecne platnú tému: boj o uznanie a miesto vo svete. Pripomína, že doba a kostýmy sa menia, ale ľudské problémy ostávajú... A práve tie robia príbeh filmu nadčasovým. (oficiální text distributora)

T2 odpad!

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $87,331║ Anna Gurji je sympatická na pohľad ale to je tak všetko na pozitívach ale herecky ako ostatný zúčastnení nemá čo ponúknuť, miestami čistá trapošina bez kúska lepšieho deja, zbytočný a prázdny film. /5%/ ()

tron

„Tebe naozaj nehovoria panna pre nič za nič.“ Leto 2007, námestie v Trenčíne. Ja, Riža a Marcel Tífling z Hrádku (krátko po tom, čo vďaka mne úspešne zabočil do jednosmerky a zinkasoval 500-korunovú pokutu od polišov). Mesto plné sporo oblečených dievčat a tribúna, z ktorej sa ozývajú country pecky Honzu Nedvěda „tvoje prsty jsou jak lístky růže, které otrhal jsem, chtěl bych znát, jestli opravdu máš mě ráda.“. Nad tribúnou transparent „VOĽTE ANO“ a pod ním desiatky ľudí. Podáva im ruku veľký muž v obleku s KU*VA OBROVSKÝMI šedo-hnedými vlasmi. Sú dvakrát také veľké, ako jeho hlava. Vážne, nevymýšľam si. Ľudia mu podávajú ruku a keď odíde, pýtajú sa, kto to bol. Bol to Dušan Rapoš. Okolo tribúny na horskom bicykli medzitým robil miliónte kolečko Ibi Maiga v šľapkách (hviezda Rapošovej kamiónovej FONTÁNY PRE ZUZANU 2) a ak ho aj niekto z divákov hanblivo pristavil, uvedomil si, že to bola chyba, lebo stará dobrá čierna bača fakt nevie moc dobre po slovensky. No a pravdaže tam bol aj Pavol Rusk, šéf strany. Slnko sa mu odráža od dominantnej plešiny alfa samca (touto nálepkou sa expert na "svoje medvedíky" nikdy netajil, skôr naopak). Ešte sa usmieva, rozdáva samolepky, perá a podpisy. Netuší, že ANO po voľbách nedostane nielenže do koalície, ale ani do opozície a nakoniec definitívne zmizne z politického slovenského neba, ako každá rýchlokvasená strana. Pokiaľ by ste aj VY mali podobný zážitok, zrejme by ste si k Rapošovi tiež vypestovali zvláštny vzťah. Ak do TOHTO idú MOJE peniaze z MOJICH daní od Ministerstva kultúry, potom je to zvrátené a choré, prteože Rapoš nakrúca čisté sračky. Aj by som pri CINKE PANNE povedal čosi o „zaseknutí sa v predchádzajúcich desaťročiach“. Vyjadril by som sa na margo trápnych hercov (VŠETCI, od Martina Hubu a Zuzany Kronerovej cez Jozefa Vajdu „hrozne vtipne“ obsadeného do úlohy rómskeho vajdu (wtf???), končiac u bizarného kováča Martina Dejdara (???). Tŕpol by som pri „bojových" a „masových" scénach. Kritizoval „historické kostýmy“ a „scenár“ (od desivých citácií z TISÍCROČNEJ VČELY po neuveriteľné cameo Juraja Jánošíka, s ktorým tvorcovia SKUTOČNE oslovili vtedy ešte žijúceho Michala Dočolomanského, ale ten vďakabohu odmietol). Ale prečo by som to robil? Honzo, Pavol, Dušan, Ibrahim, ideme spolu a nech to má švih! „Táborák nad osadou když večer plápolá, mládí mé z neznáma na mě tiše zavolá, lásko má už nemohu ti sladce říct vím to vím, že nevrátíš se víc.“ ()

Smok odpad!

Šišmárja Dušan, takto sa to predsa nerobí! To svetu nestačia tri fontány plné kalnej vody, ktorých reprízami nás televízie obťažujú už desaťročia a ich soundtracky si prespevujú aj moji starí rodičia? To mala byť konkurencia tomuto skvostu? Že som to ja blbec nevypol už po úvodných gýčovitých spomalených záberoch na kone utekajúce cez vodu, ktoré mali byť zrejme metaforou na nespútanosť a slobodu rómskeho etnika. Ó aké poetické. To by som ale prišiel o také skvosty ako predabovaná mladá nádej slovenského herectva Vanesska Šarkozyová (víťazka už ani neviemakej realityshow), herci nehuslisti, ktorí ledva ťahali slák po husliach, ale do uší mi zneli hotové árie, Zuzana Kronerová nakrémovaná do bronzova, odveci Jánošík sediaci sám v krčme a všetci rómovia rozprávajúci írečitou a spisovnou stredoslovenskou slovenčinou bez prízvuku. Mať tak doma nejaké husle tak po dvoch hodinách ( na strižňu nezostalo?) tejto martýrie by som s nimi spravil to, čo robia s gitarami rockeri na konci koncertu. Z cimbálu mám opuchnutú hlavu ešte teraz, proste Dušo - ďakujem za nesmierne kvalitnú drámu a prínos do zlatého fondu slovenskej kinematografie. Nezabúdaj, že najväčší géniovia boli väčšinou vo svojej dobe zaznávaní, takže možno raz... ()

Fingon

70% Přestože Cinka Panna má sem tam hluchá místa, závěrečná půlhodina už odsýpá celkem v pohodě. Co se použití bluescreenu (nebo že by greenscreenu?;-) týče, tam si nejsem moc jistý - je to hodně poznat, na straně druhé se tato technologie v (česko)slovenských filmech příliš neužívá, nebo si alespoň žádný takový film nevybavuji. Výhradu bych měl snad jen k tomu Jánošíkovi, co se tu dvakrát mihnul... ()

Eawy odpad!

No, možno by som dala jednu hvezdičku, ani neviem za čo, ale sestra, ktorá so mnou tento film trpela ma presviedča aby som dala odpad, že to si zaslúži. Bolo to vééľmi zlé, nepozerateľné a nudné. 0% ()

Slarque

Za ty dvě hodiny se vlastně nic nestalo. A jestli stalo, tak to bylo podáno tak, že mi to bylo naprosto fuk. Ta Gruzínka v hlavní roli vypadala k nakousnutí, ale sekvence, ve které přestala platit druhá polovina názvu, je tak neuvěřitelně kýčovitá, že jsem se jí prostě musel smát. Horší už snad byly jen ty neustále se opakující cválající koně (na chvíli doplnění i párem čápů). Zlatý Zdeněk Troška! Jedna hvězdička prostě proto, že jsem viděl ještě horší filmy. :( ()

klerik

Som jeden z mála ľudí, ktorý dokáže povedať, že FONTÁNA PRE ZUZANU 3 je pozerateľný film. Tentokrát, som to však takmer neprežil... Film zle napísaný (o čom to bolo?), zle natočený (príšerné scény zo štúdia), ešte k tomu preplnený tými najmenej uveriteľnými cigáňmi, akí kedy vo filme vystupovali... Tento film pekne zdôvodňuje prečo som dal nie práve úžasnému ŽENY MOJHO MUŽA tri hviezdy - to bol totiž film, ktorý napriek svojim chybám bol pekne natočený. A to by mal byť zmysel filmu ako takého - aby sa na neho dalo pozerať... To Cinka Panna bohužiaľ nie je... o nejakej hĺbke sa ani netreba zmieňovať, je to prázdny škaredý film... Hej, Anna Gurji uáže kozy... A ten Gott s tou Patejdlovou pesničkou... ()

triatlet

Hudba, tanec, ústřední motiv houslí, romské tradice a částečně i výprava udržují koukatelnost filmu. Scénář je ale krkolomný a zbytečně natahovaný. ()

Havenohome odpad!

Jožo Vajda hrá cigánskeho vajdu! Ďalší z filmov, ktorý púšťali Alexovi počas kúry v Mechanickom pomaranči.........Opäť treba pripomenúť, že toto nemá na rováši len Dušan Rapoš. Za projektom stojí šedá eminencia scenárista a producent Ľubomír Slivka, ktorý sa nechal počuť, že film nemal veľkú návštevnosť, lebo jeho cieľovka sú Rómovia, ktorí nemajú peniaze na lístok do kina..............Martin Huba sa dušuje ako nikdy nebude hrať v seriáloch a potom zoberie rolu v tomto. Čo nevidel nič od Rapoša, a nemá čas pred natáčaním prečítať si scenár?...............Cinke Panne sa v jej estetickom účinku vyrovná asi len Ivan Gašparovič hrajúci na fujare. ()

Marek1991

Tento film bola taká zmena v tvorbe, ktorá vznikala v túto dobu. Bol to historický film o osobe, ktorá nie je tak prezentovaná a známa z našich dejín ako napríklad Alžbete Báthory, Jánošík, či udalosti ako druhá svetová vojna a židia, ale tentokrát vznikol príbeh o cigánskej primáške z 18. storočia. Prekvapilo ma obsadenie neznámej herečky Anny Giorgobiani známej aj ako Anna Gurji. Bola veľmi pekná a do roly cigánky sa celkom aj hodila. Navyše Jozef Vajda vyzeral ako pravý cigánsky vajda a Martin Huba ako pravý šľachtic. Zuzana Kronerová ako veštica ušla, ale nebolo to to pravé, navyše som nechápal, prečo niekedy hovorili svojím jazykom a niekedy slovensky. Taktiež mohli ten rómsky alebo ak chcete cigánsky jazyk prekladať aspoň v titulkoch. Obsadenie Dejdara ako kováča, ktorý hovoril česky, takže mal byť asi český cigáň, ktorých v tej dobe veľa nebolo, bol zlý nápad. Nepochopiteľné zaradenie Jánošíka do deja, nedobové výrazy, veľa bielych hercov, ktorí hrali cigáňov a pritom neboli dôveryhodní, slabé súvislosti v deji, elektrické lustre, portréty rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej(Sissi), ktorí v tej dobe ešte nežili boli veľké chyby celého filmu. Symbolizmus bol síce prvoplánový, ale tentokrát mi v mnohých situáciách nevadil, možno kone a bociany tam boli až príliš veľakrát, dokonca ten istý záber, ale ako tak sa to zniesť dalo. Trocha šialené bolo, keď Anna utekala lesom a zrazu ju v poslednej chvíli zachránil znenazdajky sa zjaviaci jej filmový manžel a tiež až jeho zavraždenie mladým šlachticom, ktorý sa záhadne zjavil až po milovaní sa dvoch hlavných postáv a následné ďalšie sa objavenie v pravej chvíli záchrancov Anny, teda jej filmových bratov. Preto chápem rozhorčenie jednotlivých ľudí nad týmto filmom. Ja som sa pri ňom však častokrát zabavil, dokonca tam bolo veľa vtipných hlášok a aj veľa trefných hlášok, ako pri bitke, keď cigáni vraveli, že my nič my muzikanti. Nepáčilo sa mi predabovanie viacerých hercov. Dobrý šľachtic v podobe Martina Hubu, ktorý mal radšej cigánku Annu ako svojho syna bol zahraný vysoko profesionálne. Film mal oddychový náboj a bolo z neho cítiť životný príbeh. Historicky bol film s jednotlivými tradíciami dobrý, aj keď som mal pocit, že sa nejedná o našich cigáňov, lebo z dnešnej doby máme prevažne iné skúsenosti. Mne sa však príbeh páčil, páčil sa mi celkom aj film a pôsobil skôr nadčasovo, kedže dátum vzniku by som mu nedokázal presne určiť. Z tých komerčných filmov, ktoré sa však v danej dobe natáčali bol iný, bol lepší. ()

Z0oMb3E

Hmm historický film o cigánskej babe, ktorej zakážu hrať, obťažujú ju, no ona sa aj tak presadí. Gumové scény bez šipky akcie, stupídne niekdy až otravné dialógy. Dobové obleky by sa aj dali zniesť, ale to je na kvalitný historický film trochu málo. Anna Gurji vyzerá, ale iba vyzerá, na obrazovke celkom dobre, no ostatní (ne)cigáni alá Krónerová natretá striebrenkou na tvári vyvolávali až úsmev, no neviem či to bol prvotný zámer. Odpad nedám, i keď som to nedopozeral, ale 1* je až-až. ()

blackrain

Anna Gurji by se svou roztomilou tvářičkou mohla hrát pohádkové princezny, tam by určitě našla další filmové uplatnění. Pokud budu chtít něco s cikánskou tématikou, tak si raději pustím Cikáni jdou do nebe. ()

01Zuzana10

uz vopred som vedela, ze idem na ... malo hviezdickovy film. Predsa som sla. Chcela som vidiet slovenskych uz viac divadelnych hercov vo filme, chcela som vidiet, slovenske prostredie, nieco v kostymoch, bola som zvedava na hudbu. mam z toho .. ehm ehm.. pocity:D. hrozne sme sa s mamou smiali nad uvodnou a zaverecnou scenou. A este k tomu ten dazd. Strasne dramatizovanie, spomalenie zaberu.... Kriste pane:D. Do toho v krcme postava Janosika looool :D. No moc som sa nesmiala, ked som videla ,,zamockych panov" tancovat na cigansku hudbu. To prepiskli. Ako i spolocnu scenu Cinky a jej manzela.To mal byt pokus o co? hadam nie o umeleckost!!! Dalej vytykam frazovite a umelo povedane dialogy, i vyslovovanie hercov bolo priliz zretelne, spisovne, studiove atd. Krom toho som nepocula mnoho sumov okolia. Tez v post produkcii, ked opatovne dabovali, casto sa netriafali do ust. Dokonca ani napr. ked Z. Kronerova opat prerozpravavala samu seba. Drobnost, no velmi rusiva, kedze som ju postrehla pocast skoro celeho filmu. Skoda, ze nenasli mladu Cinku a zam. chlapca, kt. by vedelo hrat na husliach. Bolo priliz ocividne, ze mladi herci na nastrojoch skutocne nehrali. Co este k hercom? Zaujal ma pan Slovak, no J. Vajda nech ostane v divadle. Alebo Kálmán Varju... ten mi bol sympaticky ;)). Som rada, ze som videla zopar peknych zaberov prirody, no nechapala som neustalym prestrihom s konmi. Jo a tiež zmeny farieb filmu: oranzova, cervena, modra...?? a tak... celkovo: z kina sme odchadzali s rozpacitym pocitom, lebo film bol skutocne o nicom, ale ... aspon sme sa pobavili na spominanych veciach /Kroměříž, Jánošík.../ ()