Z lásky k vodě

(festivalový název)
  • USA Flow: For Love of Water
všechny plakáty

Vizuálně velmi atraktivní dokument natáčený na všech kontinentech přináší komplexní pohled na problematiku vodních zdrojů. Západní civilizaci, která chápe dostatek pitné vody jako samozřejmost, poskytuje vhled do života lidí, pro něž je naopak nedostatek tohoto cenného přírodního zdroje neustálým ohrožením. Znečištěná voda každým rokem zabíjí více lidí než AIDS a války. Více než třicet tisíc lidí denně umírá na nemoci, které se přenášejí kontaminovanou vodou. Režisérka Irena Salinová mimo jiné dokládá, jakým způsobem a za jakou cenu se nadnárodní korporace pokoušejí vodu privatizovat a výhodně zpeněžit. Vybízí rovněž k zamyšlení nad tím, jakou vodu pijeme, proč si ji kupujeme a od koho, a hledá také odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku: může vodu někdo skutečně vlastnit? (Jeden svět)

Marek1991

Zaujímavý dokument, ktorý poňal svoju tému zo široka, no nie do hĺbky. Nepovedal veľa nového, skôr ma zaujali detaily okolo čističa vody, či okolo záveru, ale inak mám pocit, že nech si kúpim akýkoľvek čistič vody, tak to, čo sa dostáva do vody kvôli poľnohospodárstvu, chemickému priemyslu, či kvôli samotnému čisteniu než to pustia do vodovodného potrubia, tak s tým veľa zatiaľ nenarobíme a proste bude pri súčasnom kapitalistickom systéme problém, aby sa tieto čističe dostali ku všetkým ľuďom. O tom, že treba zmeniť poľnohospodárstvo a iní priemysly, aby boli šetrné k prírode ani netreba hovoriť. Tento dokument však opäť podporuje boj proti privatizácii vodných zdrojov, dnes sa niektorí chamtivci totiž nezastavia takmer pred ničím. Dokonca aj studne už nie sú tak zdravé, najmä kvôli nie takej veľkej nezávadnosti dažďov ako tomu bolo možno v minulosti, najmä je to dnes kvôli znečisteniu nami ľuďmi, či poľnohospodárstvu, ktoré mení spodné vody a tak zloženie takejto vody zo studní nie je vždy najlepšie a pre nás najzdravšie, dokonca niekedy možno nebezpečné, dnes proste je životný ekosystém sveta narušený. Som rád za ďalší film bojujúci za správne veci, no tento bol celkom priemerný. ()