Lítám v tom

Up in the Air

Lietam v tom

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 105 min

Clooneey je možná okouzlující, ale já se příběhem člověka žijícího z toho, že propouští jiné lidi, zas až tolik nebavil.(24.1.2015)

Povedené konverzační a vztahové drámo o tom, že "love is in the end all you want"? Rozhodně. "Brilantní film dokonale vystihující ducha naší doby?" No to jste se asi... A ona ani ta první část není tak docela pravda. Reitman mladší je rozhodně dobrý režisér, a obžalovávat společnost mu jde stejně jako práce s herci i s obrázky, to víme. A tady to předvedl opět, o tom žádná. Ale podívejte se, to že zrovna je krize, a že se tvůrci rozhodli použít pro některé rozhovory skutečně vyhozené lidi, a že se z toho udělalo obrovské haló, protože se tím ti chudáci cítili očištění, to už není film, ale propaganda... Reitman stejně jako jeho hrdina bohužel trochu moc propadl létání, a tak si ulítnul ohledně toho, co nám chtěl vlastně říct. Nakonec to vypadá tak, že vlastně nic, protože celou dobu blábolil a blábolil, aby se nakonec rozhodnul to vyřešit jinak - tak jak je to popsáno v první větě. Originálně tak sice vydrbe se svým hrdinou, ale divák (resp. já) má spíš pocit, že se něco stalo špatně. Pokud ovšem nebylo účelem natočit "jiný" film. Možné je leccos, já jenom vím, že mě Up In The Air trochu zklamalo svou falší - a tím nemyslím jen dublování Very Farmigy;) Nicméně dávám 80%, neboť stále platí, že "Life is a bitch...and then you die.";) Napodruhé a v českém dabingu je to tak na 70%, protože vás už nic nepřekvapí a pokud jste na "ty důležité věci" neslyšeli prvně, tak se to rozhodně jen tak nezmění... Třeba taková Juno ale funguje pořád stejně dobře.(21.8.2011)

Lítám v tom je nádherný obraz dnešní společnosti a způsobu dnešního života. Ukazuje jeho světlé a zároveň stinné stránky a dělá to ve specifickém vidění světa Jasona Reitmana, který roste v jednoho z největších režisérů své generace. Jeho nejnovější film by se měl uložit do časové kapsle a zahrabat pod zem, aby v budoucnu lidé viděli, jak to tady vypadalo. Výborný kontrast se odehrává mezi hlavními postavami. Jelikož jde o dramedii (mix komedie a dramatu), setkáváme se s vedlejšími postavami (drama) a pak s Ryanem, jedinou postavou, která dokáže diváky pobavit. Ostatní k tomu prostor nedostanou. Jeho postava se tak neliší jen svým zvláštním a ojedinělým způsobem žití, ale celým svým pojetím. Nelze přehlížet výkřiky že Jason Reitman dospěl (ano, je to evidentní a je to pravda) a že jde o film roku (v určitých aspektech ano), ale film dekády nebo že je Lítám v tom nejlepší komedií? Nic se nesmí přehánět. Film je kandidátem hned v několika Oskarových kategoriích a upřímně - ve všech má nemalé šance. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby si odnesl všech šest zlatých sošek. Já bych mu je klidně dal. 4 a 1/2. Více na etparadise.(26.2.2010)

Reitman dospěl. Dosáhl kvalit vlastních kraťasů a natočil myšlenkově nejzajímavější film o (ne)obyčejnosti života od Americké krásy. Opakovaná projekce v nejbližší době.(21.1.2010)

Reitmanovi došlo, že keď to nepôjde cez tehotnú teenegerku (Juno) a jednu dejovú líniu, musí sa to zobrať z inej strany. Takto nejako rozmýšľal: Namiesto "like duh!" Page a trasorítky Michael Cera treba obsadiť niekoho galantného z väčším sexapeelom ako napríklad George Clooney. Dialógy ponecháme, len budú sofistikovanejšie, z väčšou dávkou filozofie a keď budú vychádzať z dospelých úst extra sa nad nimi nebude nikto zamýšľať. Pridám viacej postáv z vlastnými osudmi a nakoniec si sám divák vyberie, čo bude to pravé orechové. Finále dokončím tým, v čo nikto nebude čakať a keď Boh dá Oscar je môj. Nech už rozmýšľal ako chcel, navodil celkom nezvyčajný príbeh o chlapíkovi, ktorému manželstvo a vzťahy niesu sväté. Neschopnosť a absurdnosť, ktorú sme mohli vidieť v atmosfére letiskového(4.1.2010)