Zákon gangu (TV seriál)

Sons of Anarchy

Zákon gangu

Drama / Krimi

USA, 2008, 92x45 min

Charlie Hunnam, Maggie Siff, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Katey Sagal, Johnny Lewis, Emilio Rivera, Jeff Wincott, Sprague Grayden, Kim Coates, Tommy Flanagan, Ryan Hurst, William Lucking, Theo Rossi, McNally Sagal, Ally Walker, Adam Arkin, Winter Ave Zoli, Henry Rollins, Kristen Renton, Nicholas Guest, Jay Karnes, Mitch Pileggi, Tory Kittles, Glenn Plummer, Drea de Matteo, Judith Hoag, Stevie Long, Olivia Burnette, Keir O'Donnell, Taryn Manning, Tom Everett Scott, Tom Arnold, Liana Liberato, Kenny Johnson, Michele Boyd, Titus Welliver, Arie Verveen, Q'Orianka Kilcher, Robin Weigert, Sarah Jones, Holt Boggs, Cameron Goodman, Joseph Runningfox, Danny Trejo, Stephen King, Cleo King, Paula Malcomson, David Labrava, Rockmond Dunbar, Will Coffey, Sherrie Rose, Michael Shamus Wiles, Fernanda Andrade, Jim Cody Williams, Dayton Callie, Roman Mitichyan, Jeff Kober, Chris Coy, Dominic Keating, Dimitri Diatchenko, Ruben Garfias, Kurt Sutter, Damion Poitier, Noah Watts, Aldo Gonzalez, Mike Cochrane, Douglas Tait, Callard Harris, Lyle Kanouse, Eileen Grubba, Jason Rodriguez, Walton Goggins, Jimmy Smits, Randolph Mantooth, Taylor Sheridan, Thomas Rosales Jr., Chuck Zito, Mike Pfaff, David Hill, David J. Wright, David Hasselhoff, Michael Fairman, Scott Lawrence, Bruno Gunn, Jose Pablo Cantillo, Jenny Gago, Jon Gries, Bridget Regan, Ronnie Gene Blevins, Derek Ray, Patrick Brennan, Sarah Domin, Kimberly Estrada, Casey Sander, Chris Browning, Rachel Rud, Blake Robbins, Clint Culp, Timothy V. Murphy, Daniel Moncada, Lea Michele, Exie Booker, Hayley McFarland, Darin Heames, Dendrie Taylor, Steve 'Lips' Kudlow, Robb Reiner, Jocelyn Osorio, Natalina Maggio, Rachel Miner, Zoe Boyle, Merle Dandridge, Monique Gabriela Curnen, Jenna Jameson, Kenneth Choi, Alicia Coppola, Erica Duke, Jaye Razor, Bruno Amato, Matt Riedy, Jamie McShane, Tammy Klein, Glenn Keogh, Tim DeZarn, Annabeth Gish, Winston James Francis, Donal Logue, Chad Michael Ward, David Fernandez Jr., Brad Carter, Jaime Zevallos, Liane Curtis, Tom Virtue, David Grant Wright, James Harvey Ward, Michael Chiklis, Julien Cesario, Eddie J. Fernandez, Anthony James Whitewolf, Dave Navarro, Bobby Reed, Karina Logue, Dan Hildebrand, Joel McHale, Kelly Galindo, Harold Perrineau, Ashley Tisdale, Tony Perez, Andre Brooks, Jesse Garcia, Ron Yuan, Jerome Ro Brooks, Robert Patrick, Carlos E. Campos, Joey Sagal, Lobo Sebastian, Kevin Moon, Brian Goodman, Ray Haratian, Gregory Sporleder, Jason Yorker, Stephen Mendel, Niko Nicotera, Ramon Fernandez, James Moses Black, Allan Graf, David Aranovich, Patrick St. Esprit, Michael O'Neill, Christopher Backus, Hank Cheyne, LaMonica Garrett, Marisa Quinn, Marcello Thedford, Mathew St. Patrick, Stacy Hall, Malcolm Foster Smith

Mike Daniels

Kostýmy:

Kelli Jones

Hodně netradiční seriál. Ukázka toho, jak funguje jeden motorkářský gang v Kalifornii. Velkou část seriálu táhnou herci. Hunnam je neokoukaný a talentovaný. Dvojice Perlman a Segal ze sebe taky dostávájí maximum. Taktéž pochvala za skvělou hudbu. První řada ale zdaleka není dokonalá, tvůrci se zdá se pořád rozkoukávají a několik věcí by šlo věřešit mnohem lépe. Tak jako tak mi tihle motorkáři přirostli k srdci. 2. série Druhá řada se vyvarovala všech předešlých chyb a těch 13 dílů je naprosto lahůdkový zážitek. Po finále jsem musela ještě hodinu sbírat čelist z podlahy. Silně zasloužených pět hvězd. 3. série Tady kvalita trochu spadla. Ale zase oceňuju, že seriál neusnul na vavřínech a snaží se stále vymýšlet nové věci. Zápletka v Belfastu nakonec vyšla docela obstojně. Finále bylo typicky nejsilnější a z SoA se pomalu začíná stávat drama shakespearovských rozměrů. Jen by si měli tvůrci dát pozor, aby se z antihrdinů nestali naprosté svině bez špetky svědomí a morálky, protože přímo tam postavy směřují a to není dobře. 4. série Už to prostě není ono. Nevím, jestli mám vůbec ještě někomu fandit. Z šedivých postav(ano, dívám se na tebe Jaxi) se vyklubaly hotové svině, které si bez skrupulí vraždí kohokoliv se jim zachce a místní policie je zjevně plná neschopných diletantů. Nehledě na to, že se zápletky neustále opakují(gang proti gangu/policie proti gangu). Budu se dívat dál, ale o velkém těšení se už mluvit nedá. 5. série První polovina série je bomba. 3. díl je jedna z nejsilnějších věcí, co jsem v TV za poslední dobu viděla. SOA má ale v poslední době takový zvyk odfláknout druhou půlku řady, která mě tentokrát opět moc nedostala. Nějak jsem od Jaxe čekala větší vývoj po tom, co se na začátku stalo. Nebo se jen opět odebral jiným směrem, než jsem čekala (jo, pořád je to čím dál větší anti-hrdina). Konec je hezká paralela ke konci 4. řady. Uvidíme, kam s tím příště Sutter pohne.(26.8.2009)

Je cosi shnilého ve státě dánském. Kurt Sutter, jedna z vůdčích osobností za kultovním The Shield, se na svém vysněném dítku o motorkářském království vyřádil, a dnes, po sedmi letech, je setsakra sympatické vidět, že se i přes všechny více i méně ladně vedené odbočky svého konceptu moderního Hamleta udržel. A co je ještě lepší je fakt, že z rozpačitých začátků první a druhé řady postupně vyrostl, a posledními dvěma sériemi nakonec uzavřel jednu z nejlépe fungujících zločineckých kronik - a že konkurenci neměl vůbec slabou. Je možná škoda, že se trochu víc nesoustředil na vedlejší postavy, kterých se za tu dobu na všech možných stranách a ve všech možných konfliktech vystřídá habaděj, ale když to ve výsledku znamená, že se o to víc mohl zaměřit na členy SAMCRO, nemám s tím nakonec nejmenší problém. Samotní motorkáři, i všichni, kteří se kolem nich točí, jsou totiž naprosto bez chyby. Zpočátku se může zdát být družina kolem mladého prince na seriálové poměry zbytečně jednoduchá - všichni do jednoho trpí tou nejextrémnější verzí machovství - ale Sutter je (stejně jako sebe) postupně vybarvuje a zoceluje jednou tragédií vršenou na druhou, a každý z nich je u konce svého času v seriálu tak naplno propracovanou postavu, jak je to jen možné. Prakticky jakékoli konkurenci se pak vzdalují tím, že dokážou být nejen sympatičtí, jako je to v seriálech obvyklé, ale zároveň se nikdy nezbaví jinde tolikrát zanedbávaného zločineckého odéru. Protože když na to dojde, všichni do jednoho postrádají byťjen náznak soucitu a lítosti a je jasné, že z hloubi duše se jim fandit nedá. Dají se pochopit, při nejlepším se s nimi dá soucítit, jsou ostatně stále vykreslení jako obyčejní chybující lidé, ale to je tak vše. A to platí i o hlavní postavě, nejednou tolik připomínající Vica Mackeyho. Od původních šarvátek se soupeřícími motorkáři, přes neúprosné pletky s IRA, přes pokusy vycouvat z vražedného podniku, až po smíření se s realitou; od černobílého mládí dědice království, přes naivitu i pochyby dospívání, přes odhodlání odevzdat se rodině v dospělosti, až po završení jednoho života a kruhu; od mladého jednoduchého motorkáře, přes nekompromisního gangstera, až po životem ošlehaného matadora; autor Jaxovi cestu životem nijak nezjednodušil. Spolu s povedenou akcí jsou na ní mrtvoly, které se kolem něj kupí, jen ponurým pozlátkem. Cesta je to proto stylová a zábavná, a přestože se ani poslední série nezbaví nešvarů jejího zbytečného natahování, nakonec jsem rád za každou minutu, kterou jsem na ni spolu s vránami zažil. The crow flies straight - a perfect line.(11.12.2014)

Po první sezoně se SOA stalo napínavým seriálem z lákavého prostředí motogangu.(6.3.2011)

Ač je to k tomuto seriálu možná trošku nefér, nemohu jinak, než ho srovnat s dnes už troufám si tvrdit kultovním Shieldem (ostatně FX se nijak netají tím, že Sons of anarchy by měl být jeho nástupcem). V tomto srovnání však bohužel SoA prohrává na všech frontách. Postavy jsou dost šablonovité a od začátku je Vám naprosto jasné, kam seriál směřuje a kdo se jak v které situaci zachová. Navíc když se nad tím zamyslíte, tak i samotný děj je dost naivní a pochybuju, že by nějaký gang mohl takhle fungovat. I přes tyhle výhrady je to ale skvělý pořad, hrdinové jsou správný drsňáci, dobře hláškujou a s násilím si moc servítky neberou. Chyba bude asi hlavně na mé straně, protože jsem od SoA jakožto velký fanoušek Shieldu očekával příliš mnoho… Rozhodně jsem zvědav na 2. sérii. S02 Tak teď už musim zvýšit na 5*, druhá série ve všech ohledech lepší, absolutní nářez!(6.12.2008)

75%(16.2.2011)

• - Agentury jako jsou ATF a RICO jsou skutečné. V minulosti vyšetřovali i slavný motorkářský klub Hells Angels. (Chibs)

• - Všechny postavy vyjma Chibse (Tommy Flanagan) jezdí pouze na jediné motorce. Chibs (Tommy Flanagan) však z motocyklu Harley Davidson Dyna Glide přesedlal na Harley Davidson Electra Glide. (Chibs)

• - V tretej sérii, keď sa gang z Kalifornie presunie do Severného Írska, jazdia motorkári v prvej scéne tak, ako je to bežné v Európe alebo USA – napravo. Pri prestrihu sa už presunú na "správnu" stranu, ako sa jazdí na ostrovoch. (vander19)