Zákon gangu (TV seriál)

Sons of Anarchy

Zákon gangu

Drama / Krimi

USA, 2008, 79x45 min

Charlie Hunnam, Maggie Siff, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Katey Sagal, Johnny Lewis, Emilio Rivera, Jeff Wincott, Sprague Grayden, Kim Coates, Tommy Flanagan, Ryan Hurst, William Lucking, Theo Rossi, McNally Sagal, Ally Walker, Adam Arkin, Winter Ave Zoli, Henry Rollins, Kristen Renton, Nicholas Guest, Jay Karnes, Mitch Pileggi, Tory Kittles, Glenn Plummer, Drea de Matteo, Judith Hoag, Stevie Long, Olivia Burnette, Keir O'Donnell, Taryn Manning, Tom Everett Scott, Tom Arnold, Liana Liberato, Kenny Johnson, Michele Boyd, Titus Welliver, Arie Verveen, Q'Orianka Kilcher, Robin Weigert, Sarah Jones, Holt Boggs, Cameron Goodman, Joseph Runningfox, Danny Trejo, Stephen King, Cleo King, Paula Malcomson, David Labrava, Rockmond Dunbar, Will Coffey, Sherrie Rose, Michael Shamus Wiles, Fernanda Andrade, Jim Cody Williams, Dayton Callie, Roman Mitichyan, Jeff Kober, Chris Coy, Dominic Keating, Dimitri Diatchenko, Ruben Garfias, Kurt Sutter, Damion Poitier, Noah Watts, Aldo Gonzalez, Mike Cochrane, Douglas Tait, Callard Harris, Lyle Kanouse, Eileen Grubba, Jason Rodriguez, Walton Goggins, Jimmy Smits, Randolph Mantooth, Taylor Sheridan, Thomas Rosales Jr., Chuck Zito, Mike Pfaff, David Hill, David J. Wright, David Hasselhoff, Michael Fairman, Scott Lawrence, Bruno Gunn, Jose Pablo Cantillo, Jenny Gago, Jon Gries, Bridget Regan, Ronnie Gene Blevins, Derek Ray, Patrick Brennan, Sarah Domin, Kimberly Estrada, Casey Sander, Chris Browning, Rachel Rud, Blake Robbins, Clint Culp, Timothy V. Murphy, Daniel Moncada, Lea Michele, Exie Booker, Hayley McFarland, Darin Heames, Dendrie Taylor, Steve 'Lips' Kudlow, Robb Reiner, Jocelyn Osorio, Natalina Maggio, Rachel Miner, Zoe Boyle, Merle Dandridge, Monique Gabriela Curnen, Jenna Jameson, Kenneth Choi, Alicia Coppola, Erica Duke, Jaye Razor, Bruno Amato, Matt Riedy, Jamie McShane, Tammy Klein, Glenn Keogh, Tim DeZarn, Annabeth Gish, Winston James Francis, Donal Logue, Chad Michael Ward, David Fernandez Jr., Brad Carter, Jaime Zevallos, Liane Curtis, Tom Virtue, David Grant Wright, James Harvey Ward, Michael Chiklis, Julien Cesario, Eddie J. Fernandez, Anthony James Whitewolf, Dave Navarro, Bobby Reed, Karina Logue, Dan Hildebrand, Joel McHale, Kelly Galindo, Harold Perrineau, Ashley Tisdale, Tony Perez, Andre Brooks, Jesse Garcia, Ron Yuan, Jerome Ro Brooks, Robert Patrick, Carlos E. Campos, Joey Sagal, Lobo Sebastian, Kevin Moon, Brian Goodman, Ray Haratian, Gregory Sporleder, Jason Yorker, Stephen Mendel, Niko Nicotera, Ramon Fernandez, James Moses Black, Allan Graf, David Aranovich, Patrick St. Esprit, Michael O'Neill, Christopher Backus, Hank Cheyne

Hunter M. Via

Kostýmy:

Kelli Jones

Po první sezoně se SOA stalo napínavým seriálem z lákavého prostředí motogangu.(6.3.2011)

1. série Až po ukončení seriálu jsem se konečně dostal k tomu, abych dohnal další z restů. Tentokrát motorkářský gang z Kalifornie. Obsazení je zde opravdu povedené a ústřední trojice Perlman-Sagal-Hunnam to táhne vysoko, na druhou stranu je tady taky dost věcí, které nepůsobí ideálně. Problém mám hlavně se zápletkou, která byla vlastně finále první série. To slepé přehlížení možnosti, že to bylo celé nastražené (odposlech), mě vytáčelo. O následné extrémní odvětě pomlčím. Rádoby drsňácká agentka byla taky zbytečná (zbytečně drsná) a dost často jsem nepochopil, proč něco nějaká postava udělala (líbání na pohřbu, vážně?). Potěšilo i pár známých tváří ve vedlejších rolích, jako třeba Brian Van Holt nebo Taryn Manning. První řada tak rozhodně není dokonalá a je tady spoustu možností pro zlepšení, ale je tady taky něco, co mě nutí si pustit další díl a zjistit, kam se tenhle gang posune... 2. série Druhá série se mi zdá o poznání lepší a hlavní zásluhu na tom má nepřítel. Nazi bratrstvo společně s uhlazeným Zobellem (Rollins i Arkin jsou fajn) jsou totiž konkrétními tvářemi, které jdou proti SAMCRO a dávají tak větší možnost fandit motorkářům. I když je třeba podotknout, že pánové nebojují jen s nimi, ale musí řešit spory uvnitř klubu. Největší chybou pro mě zůstává návrat agentky, kterou jsem původně kritizoval jako zbytečně drsnou. Ve druhé sérii mi přijde podle chování jako úplně jiná postava. Nebylo by tak lepší mít tam skutečně jinou postavu? Navíc motorkáři jsou v podstatě nezničitelní, jak jinak si vysvětlit, že chvíli potom, co málem umře na ránu do hlavy rozdává v souboji hlavičky? Ale i přes tyhle drobné chyby a občasnou díru v logice chování postav nabrala druhá série rozhodně směr hodnocením nahoru a těším se na to, jak to bude pokračovat... 3. série Třetí série začíná opravdu pomalu a vážně poměrně dlouho trvá než se začne něco dít. Celá zápletka s IRA a gangem z Belfastu je dost zmatená a jako obvykle se logika při chování některých postav vytrácí. I přesto přeze všechno je připraven opravdu skvěle propracovaný závěr, který nás konečně připraví o některé nadbytečně "hráče" a epické finále uzavře několik uliček. Jsem zvědav, jak to bude pokračovat dál, protože myslím, že právě tady se to láme a postavy už nemají šanci zůstat "dobré". 4. série Čtvrtá série je bezpochyby zatím nejdivočejší ze všech. Na scéně se objevuje mexický kartel v čele s Danny Trejem a výrazně přibývá akci a přestřelek. Jako již klasicky i tentokrát se pokračuje ve velké intrikářské hře, i když tentokrát už je Clay výrazně blíž tomu, co si zaslouží. Jeho postava mě vytáčí a společně s Gemmou bych je nejradši odstranil. Nové postavy na scéně jsou fajn a přinášejí do Charmingu něco zajímavého (policie, návladní). V závěru přijde několik překvapivých (i méně překvapivých) zvratů a také příprava na nadcházející sérii. Celkově je to výrazně lepší než předchozí série, ale nejlepší druhou přeci jen nepřekonalo. 5. série Jax konečně usedá do prezidentského křesla. Akce rozhodně neubývá, intrik neubývá, zamotanosti také ne. Naopak přibývá mrtvých nebo nových postav. Jedna věc mi na Sons vážně vadí, a to je fakt, že odmítá odstranit otravný postavy, co už nemají co nabídnout (Gemma, Clay) a místo toho klidně oddělá jednu z těch nejzajímavějších (Opie). Spousta povědomých tváří zpříjemnila průběh, ať už to byl Donal Logue, Joel McHale, Harold Perrineau nebo Billy Brown, ale určitě nejde o nejlepší sérii. Jax je na cestě stát se ještě větším antihrdinou než doteď. Jsem zvědav, kam se to ještě posune. 6. série V průběhu šesté série jsem si říkal, že Sons už pomalu dochází dech. Celá série je totiž opravdu pomalá a roztahaná a řeší se hlavně problém Tara vs. Gemma. SOA se opravdu povedlo vytvořit postavu, kterou nemám rád o první minuty a které jsem za dobu celého seriálu nepřišel na chuť a nefandil ji a minutu. Ano, nepřekvapivě je to Gemma. Alespoň, že konec série připravil několik akčních okamžiků, které určitě patří ke zlatému fondu seriálu, ať už jde o Claye nebo Taru, případně vyřízení Irů a Asiatů v podání Sons taky stojí za to. Teď doufám v drsnou závěrečnou sérii, protože po událostech z finále se z Jaxe musí chtě nechtě stát neřízená střela... 7. série Když nad tím s odstupem přemýšlím, tak sedmá a závěrečná série mi nabídla přesně to, co jsem od ní čekalo. Jax byl utržený ze řetězu a rozpoutal válku na všech frontách, aby se v závěru dozvěděl krutou pravdu a vyřešil to způsobem sobě vlastním. Jax kompletně dokončil přerod z oblíbené postavy do absolutního antihrdiny, kterému je opravdu těžké fandit. Jinak hosté v sedmé sérii překvapili a potěšili (např. Marylin Manson nebo Courtney Love). Předem mi bylo jasné, že většina postav, ať už vedlejších nebo hlavních, se dočká nehezkého konce, ale i přesto mě překvapilo, jak moc krvavá tahle série byla. Jsem spokojen s koncem Gemmy, protože její postavu jsem upřímně nesnášel a nechápal jsem, jak se mohla dožít takhle pozdních epizod. Už opravdu dlouho jsem nějakou postavu tak špatně trávil jako ji. A samotný závěr vlastně dokonale zapadal a dával smysl... Sedm sérií je opravdu pořádná dávka a motorkáři během ní zažili nejen úspěchy, ale také pády a stejně tak to bylo s mým nadšením. Některé série se mi líbily víc než jiné, ale jako celek si Sons of Anarchy zaslouží slova chvály, protože nabídl spoustu věcí, které nejsou k vidění v jiných seriálech. Hudební doprovod skvělý a soundtrack rozhodně stojí za poslouchání. I přesto všechno zůstane drobná pachuť z odstranění dobrých postav a ponechání těch protivných. To však určitě nezapříčí to, abych na seriál vzpomínal ve zlém. Rozhodně doporučuji se podívat a učinit si vlastní názor. Nezbývá než si naposledy pustit "Riding Through This World All Alone" a vzpomínat...(16.9.2015)

• Attta

"Můj ty Bože",bych řekl, kdybych byl věřící! Co to zase udělali za idiocii v té naší slavné USA!!!! Větší potupu motorkářů jsem ještě neviděl! Jak mám rád choppery a ostatní motorky (přesto, že motorkář nejsem), tak tento seriál si mě teda vůbec nezískal, protože k danému tématu nemá ani trochu úcty a jak už je u takových typů seriálů zvykem vezmou určitou skupinu lidí a pro díváky je hážou všechny do jednoho pytle!! Nezkoumal jsem seriál tak do podrobna, ale tipuju, že to má být něco jako obraz motorkářského gangu Hell Angels, ale nemyslím si, že by se jim to zrovna nějak extra povedlo a to nehledě na realistickou a logickou stránku celého seriálu!(27.6.2012)

Příliš laciné. 50%(12.10.2009)

Proč pátá řada vykrádá všechny postavy ze série GTA?!(14.12.2013)