Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

Malarkey

Konečně jsem se setkal s filmem, který se nejvíc přiblížil knížce. Škoda jenom, že z Doriana udělali šukací nástroj. On to všecko dělal tak trošku z jiných důvodů. Každopádně Colin Firth neměl chybu! Já ho měl zažitýho jako takovýho tatíka, co dokáže ztvárnit hlavně ty sympatický úlohy, ale tady fakt překvapil. Zmar, hříchy, drogy. Tehdejší doba na tohle byla hodně zvláštní. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $22,870,000║ bez pevného podkladu a zázemia, lepšej dejovej výstavby stavené len na tváričke Bena Barnesa, ktorý ako herec moc toho nezmôže /35%/ ()

Fr

Život musí hořet tím nejpronikavějším plamenem. Jeho světlo mne neoslepuje, ani jeho žár nespaluje. Já jsem tím plamenem. JÁ JSEM TÍM PLAMENEM!! Dorian Gray není žádná duchařina. Je to film o muži, jehož duši ďábel vložil do obrazu a sám se ukryl za krásnou tvář. Dorian Gray by klidně mohl být upír. Ovšem to by život naplnění zkažeností neměl takovou sílu. Pokušení, vzrušení, svědomí. Bezcitně proměnit lásku ve smrt. Ďábel nemá hranice! „Ben“ Barnes jako mladík s duší zkaženou a páchnoucí se mi velmi líbil. Dýchla na mě ona touha po věčném mládí a kráse. KDYŽ JE ČLOVĚK POSLUŠNÝ, JE ZŘÍDKA ŠŤASTNÝ. Který chlap by odolal? NEPLATÍ SE ZA TO DUŠÍ? PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

LIVINGDEAD

Po těch krvácích a potoků krve, je to zajímavá změna. Starý Londýn je opravdu ponurý a děsivý. Všude špína, na každém rohu kurva a zloději. Brrrr, nechtěl bych žít v té době. Mladý Dorian zaprodá svou duši obrazu. Jeho duše v obrazu stárne a on je stále mladý. A tak si užívá života. Grupáče s ženami, s muži, prostě ojede vše, co se mu připlete do cesty :-) K tomu chlast a opiové mejdánky. Všichni kolem něj stárnou a on má stále 20 let. Odjede a po delší době se vrací. Mladé kurvy jsou už babičky, přátelé staří páprdové a Dorian je stále mladý. A já mu závidím. Okamžitě bych zaprodal svou duši, abych měl stále 20 let. Jenže kolem Doriana jsou závistiví lidé (asi původem z Čech :-)) a ti mu jeho mládí nepřejí.... Za dobře natočený film dávám 50%. ()

kiddo

Nejsem si úplně jistá, že údajná škodlivost nezřízeného nezávazného šukání je zrovna to, co měl Wilde na mysli. ()

Subjektiv

Film, který si více zakládá na tom, že namalovaný obraz vypadá opravdu ošklivě. Na tom, že chování Doriana je vážně šokantní. Na odpornosti požitků více než odpornosti požitkářů. Spíše na vizuální než vnitřní děsivosti. Nakonec zapomíná na to, že všechno zřejmě mělo v předloze nějaký svůj význam a smysl (zatím jsem nečetl, proto zřejmě). Slabé **. ()

B!shop

Ze zacatku se nic moc nedeje a ani me to nebralo, ale jakmile se Dorian po namalovani obrazu "zkazi" tak to zacne bejt aspon docela zabavny. Pozdejs jeste film prida nejaky ty hororovy prvky, ale nejaka strasidelna atmosfera se i pres tech par zabiti bohuzel nekona. Konec uz je pak zase trochu otravnej a zbytecne natahovanej, ale tady sem tam ta hororva atmosfera probleskne. Co se tyce hercu, Barnes ukazuje, ze neni jen ta pekna drzka Kaspian, ale umi i docela slusne hrat, i kdyz o tridu ho prehrava paradni Firth. Po vsech smerech prumer a prumer je za 3*. ()

Flipnic

Osobní srdeční záležitost podobně jako příběh Jekylla a Hydea ... Podobné tématicky. Vizuálně a herecky výborný. "Kdo by nechtěl jen šoustat, chlastat a fetovat, to nejlíp všechno zároveň a nikdy za to nic nezaplatit a být stále ve formě??" ... :))) Bohužel na to není většina z nás stavěná .. a ta která je, se změní v ďábelský amorální monstrum ... Přesně tak jako "chudák" Dorian v tomto filmu ... ;)) ()

xxmartinxx

V Obrazu Doriana Graye se píše, že není větší hřích než vulgarita. Tenhle film je velmi vulgární. Vulgární na úrovni, že obraz musí na diváky doslova bafnout, aby se lekli, a vydávat chrčivé zvuky, aby bylo jasné, že s ním není něco v pořádku. A nevadilo by mi, že je o něčem úplně jiném, než byla předloha - že Wildeovu filozofii úplně vynechává a nabízí místo ní něco jiného, jednoduššího a povrchnějšího (třeba úplně chápu, že se soustředí na téma nestárnutí coby cesty k nesmrtelnosti, které je v knize na posledním bodě zájmu). Ale nahradit komplexní témata motivací typu "v dětství ho týrali" je prostě líné. Problém taky je, když se obsadí do hlavní role takové poleno bez charismatu, že šarmantnost Graye pro ostatní nedává smysl. Nebo že kvůli efektnosti musí nakonec vypuknout oheň, což v podstatě bere smysl celému závěru. Přijde mi podivné, že tak filmový příběh zřejmě zatím nikdy nebyl dobře zfilmován a částečně z toho vidím podceňování publika - třeba to, jak moc filmaři posunují konflikt okolo Sibyl Vane, protože se zřejmě bojí, že by diváci nepochopili, k čemu vlastně došlo. Škoda. ()

Gilmour93

Dorian Gray ukázal, Jak je důležité míti Filipa, co umí do adaptace vnést osobitost a přitom zachová ducha předlohy. Pokud ho nemáte, zůstane jen studnice zhýralých mouder (sir Wotton), kouzlo zasviněného Londýna a digitální bubák, deroucí se z plátna jak kníže Vigo ve dvojce Ghost Busters. Škoda, že každý člověk není portrétem svých hříchů, to by byl teprve horor.. ()

Brouk

50% A to jen kvůli Colinu Firthovi, který si tady "cynismus" pěkně střihl.... jinak je to snímek na jedno použití... ()

Madison

Forma bezcitne prebila obsah, ale túto pohromu som dokázala odpustiť bez väčších problémov, pretože tá forma je skvelá. Škoda, že ľahkomyselný scenár nenesie v sebe hĺbku, aby každá postava dokázala diváka bezprostredne strhnúť svojím utrpením či bolesťou, ale je typicky komerčne zostrihaný, zrýchlený a skratkovitý. Ben Barnes zahral duševné šialenstvo svojej postavy Doriana Graya bez ťažkostí, ale veľkú zásluhu na tom majú hororové strašidelné prvky, atmosféra pohŕdavej anglickej aristokracie v spojení s túžbou po plnosti života, láskou, zradou či nenávisťou. Toto je typ existenčných námetov, ktoré ma vždy dostanú, keby bola snímka viac sugestívna (niečo na štýl Coppolovho Draculu), drsná, obsahovo hlbšia, bola by som nadšená. Kto ma najviac očaril, je nádherné herecké stvorenie Rachel Hurd-Wood, ktorá si už rovnako nevinné žieňa, uväznené v mužskej vášni, zahrala v Parfém: Príbeh vraha. Škoda, že ju na plátne so zaujímavými príbehmi nevidím častejšie. ()

StarsFan

Příběh o tom, jak se člověk může štítit odrazu vlastní duše. Nebo taky o tom, jak to může dopadnout, když se naše chování nereflektuje v nás, ale v něčem / někom jiném. To vše navíc ve dvou osách; té hlavní, kde Dorianův příběh zachycuje známý obraz, a i té vedlejší, kde si lord Henry "vychová" společníka, jakým je on sám, než mu dojde, že Dorian ve své nelítosti zašel ještě dál. Tyto dva paralelní příběhy pak zabaleny do látky ala příběh napsaný Oscarem Wildem, který se ale kvůli snaze zavděčit se divákovi s předlohou v mnoha momentech rozchází (kdo viděl Othella, ví, že to pro Parkera není zas tak netradiční). Nicméně vizuálně je to hezké a obrazy a Colina Firtha ja ráda. ()

3DD!3

Kniha je samozřejmě lepší, ale na to s jakými obavami jsem do toho filmu šel, mě velice příjemně překvapil. Barnes hraje víc než solidně (kdo by to byl do něj řekl) a Firth taky tak. Atmosféra se spíš podobá hororu než Wildeově obrazu, ale není to úplně na škodu. Místy byl snímek skutečně mrazivý. Triky jsou slabší, ale přece jen jde o výhradně britskou produkci takže jim člověk může aspoň přičíst body za snahu. ()

Arachneuss

Dorian Gray má problém - je věčně mladý, ale duši mu trhá na kusy samotný ďábel ve formě obrazu. Já mám také problém - Doriana Graye. Ač jsem četl předlohu, tak se ve filmu ztrácím, nechápu samo účelově intelektuální dialogy či nutnost natočit grandiózní finále v "hollywoodském" stylu. Z Wildeovy knižní klasiky zbyl jen přebal a základní kostra děje, zbytek budiž překopán a pozměněn, aby vyhovoval nárokům konzumního diváka. A právě proto snímek nezachrání ani vynikající obsazení a místy opravdu nervy drásající atmosféra. Vidět, užít a zapomenout.. ()

NinadeL

Skvělé, skvělé, skvělé. Naprosto ideální souhra mladého Barnese a zralého Firtha. Dokonalá iluze Wildeova světa. Chybičky nehledám neb celkově je to velmi uspokojující záležitost. Mohu kdykoli znovu. ()

akisha

Mizerně pojatá první část dost sráží celý film. Jednu scénu tu máme Doriana, jak vyjukaně kouká na nádraží, v další scéně se zamiluje a okamžitě zasnoubí, najednou se účastní orgií, pak zase brečí, vzápětí je zase v klidu a jde zas do bordelu... No prostě divný. Ale jakmile začne bejt zlej se kvalita zvedá. Dobrý vizuál, hodně dobrá hudba a solidní výkony Bena Barnese a Colina Firtha a většiny ostatních vedlejších postav. Povedly se scény s obrazem, ačkoliv samotný obraz tam zas tak často vidět není. Konec by možná mohl být lepší, ale byl docela uspokojivý. A tak by se koneckonců dal shrnout celý film. ()

Falko

Pamätam si, ze uz davno v detstve som videl podobny film o muzovi, ktory nestarnul, ale za to jeho tvar na obraze ano a ze na neho ludia ukazovali prstom, ze ako je to mozne, ze je stale mlady a pytali sa na jeho tajomstvo. Uz v detstve ma tento namet fascinoval, bal som sa toho obrazu, pretoze tam vyzeral ten clovek ako zombie-mrtvola a preto som si ten film az dodnes zapamätal a tuzil som ho znovu vidiet, avsak nikdy som si nevedel spomenut, ako sa ten film volal a netusil som, ze bolo natocenych viac verzii. Az teraz vdaka tejto novej verzie sa mi to vsetko pripomenulo. Avsak privital by som viac napinavych alebo az hororovych chvil, trosku viac zobrazit tie roky, pocas ktorych sa doma neukazal a zvysil by som na 80%, takto to ma u mna slusny priemer. Bavilo ma to, ale cakal som trosku viac. Zamaskovaneho Colina Firtha som vobec nespoznal. Ani na chvilku mi nepripomenul koktaveho krala z KRALOVEJ RECI (2010). Aj to svedci o tom, ze je to skvely herec - chameleon, ktory dokaze zahrat vselico a vselikoho. _______ Ben Barnes - (Dorian Gray) +++ Colin Firth - (Lord Henry Wotton) +++ Pip Torrens - (Victor) +++ Fiona Shaw - (Agatha) +++ Ben Chaplin - (Basil Hallward) +++ Caroline Goodall - (Lady Radley) +++ Michael Culkin - (Lord Radley) +++ Emilia Fox - (Lady Victoria Wotton) +++ Hudba: Charlie Mole +++ ()

Rex Mundi

Atmosféra je rozhodne najväčšou devízou tohto filmu, také farbisté zobrazenie starého Londýna som naposledy videla hádam len v Mary Reilly. Ostatné zložky sú takisto nadpriemerné, z výsledku cítiť britskú dôkladnosť a trochu plochého Bena Barnesa s prehľadom zatieňuje skvelý Colin Firth. ()

MM_Ramone

Oscar Wilde napísal v roku 1890 román "Obraz Doriana Graya". Je to významné dielo svetovej literatúry. Dorian Gray si nechá urobiť vlastný portrét. Obraz, ktorý bude starnúť namiesto neho. Účinky času a staroby sa začnú prejavovať jedine na jeho portréte, zatiaľ čo jeho telo a tvár zostáva navždy mladým. Pretože pán Gray zapredal dušu diablovi. Týmto klasickým príbehom sa nechal v roku 2009 inšpirovať režisér Oliver Parker. Jeho filmová verzia sa Wildeovej literárnej predlohy pridržiava len zbežne, ale napriek tomu je to zaujímavý existencionálny horror. **** ()