Dorian Gray

Dorian Gray

Drama / Horor / Thriller / Fantasy

Velká Británie, 2009, 108 min

Atmosféra je rozhodne najväčšou devízou tohto filmu, také farbisté zobrazenie starého Londýna som naposledy videla hádam len v Mary Reilly. Ostatné zložky sú takisto nadpriemerné, z výsledku cítiť britskú dôkladnosť a trochu plochého Bena Barnesa s prehľadom zatieňuje skvelý Colin Firth.(8.1.2011)

Každý má v sobě svého Doriana Graye. Působivý příběh z pera Oscara Wilda o prokletém mladíkovi, jehož ovládla bezcitnost a sobectví, fascinuje filmové tvůrce stále a kdo jiný by ho mohl převést lépe do filmové podoby než specialista na anglického klasika Oliver Parker. Mladík se nechá zvěčnit na obraz, který pak stárne místo něj, ale za jakou cenu. Byla to velká herecká příležitost pro relativně málo zažitého Bena Barnese, který dokázal to hlavní a sice nebýt sympatický. Trochu toho hereckého umu má, ale problém je, že s ním ve filmu hraje chameleon Colin Firth a vedle něj to měl opravdu těžké. Navíc scénář mu předepisuje klátit ve velkém počtu nejen holky, ale také občas si to rozdat taky s pány, což do daného konceptu příliš nezapadlo, ale budiž. Horší je to s tím, jak film nestrhne, nenabudí a svým utahaným tempem nenadchne ani příznivce hororových snímků a o nějaké psychologizaci postav nemůže být řeč v rámci dramatu. Parker dokonale umí navodit atmosféru starého Londýna, některé scény jsou nasnímány až "faustovsky" a Colin Firth je skvělý, ale jako celek je to chladné až skoro fádní. Přesto jsem nelitoval, že jsem se na tuhle hodně upravenou verzi podíval a možná, že někdo si v ní najde víc, než jsem našel já. 60%(16.2.2012)

Dorian Gray ukázal, Jak je důležité míti Filipa, co umí do adaptace vnést osobitost a přitom zachová ducha předlohy. Pokud ho nemáte, zůstane jen studnice zhýralých mouder (sir Wotton), kouzlo zasviněného Londýna a digitální bubák, deroucí se z plátna jak kníže Vigo ve dvojce Ghost Busters. Škoda, že každý člověk není portrétem svých hříchů, to by byl teprve horor..(29.11.2013)

Kupodivu dobrá verze. Ale zase ne lepší, než některé předchozí.(27.7.2010)

Dorian Gray má problém - je věčně mladý, ale duši mu trhá na kusy samotný ďábel ve formě obrazu. Já mám také problém - Doriana Graye. Ač jsem četl předlohu, tak se ve filmu ztrácím, nechápu samo účelově intelektuální dialogy či nutnost natočit grandiózní finále v "hollywoodském" stylu. Z Wildeovy knižní klasiky zbyl jen přebal a základní kostra děje, zbytek budiž překopán a pozměněn, aby vyhovoval nárokům konzumního diváka. A právě proto snímek nezachrání ani vynikající obsazení a místy opravdu nervy drásající atmosféra. Vidět, užít a zapomenout..(16.1.2010)