Zajatci bílého boha

(festivalový název)

Dokumentární / Drama

Česko, 2008, 52 min

Steve Lichtag

Pokiaľ by sa niekto chcel dozvedieť viac informácií než sa vošlo do dokumentu, môže ich získať v knihe T. Ryšky http://www.kosmas.cz/knihy/151589/svet-bileho-boha/ spolu s ňou sadá získať aj dvd s týmto filmom http://www.kosmas.cz/knihy/151590/svet-bileho-boha-dvd/(19.9.2009)

Tomáš Ryšek je hrôzostrašný "storyteller", ktorému by mali doslovne zakázať, aby vystupoval pred kamerou. Nič to však nemení na fakte, že spracoval snímok, ktorý vzhľadom k téme budí obrovský rešpekt voči jeho osobe. Klobúk dolu ako nabral odvahu, riskoval svoj život aby oznámil svetu - NA! Vy kokoti špinavý, dobrosrdeční veriaci z poza mláky, toto všetko som sa o Vás a Vašich misionárskych aktivitách dozvedel. No a že to pánečku je ale svinstvo. Samozrejme, určite sa nájdu aj takí, čo mali dobre úmysly, ale ako to už býva zvykom, sú aj iní, čo majú svoje vlastné záujmy, veď "vrznúť" si s nejakým 7 ročným chlapcom, pochádzajúcim z kmeňa, ktorý oficiálne vlastne ani "neexistuje", môže byť pre pedofila rovnaká trofej, ako pre afrického lovca kly zo slona. No a tá poznámka, nepotrebujeme pracovníkov, máme 60 detí, bude rovnako ako tebe Tomino, aj mne vŕtať v hlave. Parádna lacná pracovná sila, čo poviete?(28.3.2016)

Moc pěkný dokument o tom, jak se zachází se soběstačnými menšinami v Thajsku a Laosu. A to navzdory tomu, že se režisér uchyluje k něčemu, co v dokumentech opravdu nemám rád... vlastním fakta názorům a manipulaci ukazováním veselých / zbídačelých dětí. Na druhou stranu je tu spousta velice zajímavých nedostupných informací a tak napínavý konec, který by mohla závidět spousta akčních filmů. Thajsko jsem považoval již za poměrně vyspělou zemi, ale po shlédnutí dokumentu to beru zpět. Očividně je řešení otázek menšin něčím, co tamní vlády zcela ignorují. V případě Laosu by mě ještě zajímalo porovnání s životem dalších obyvatel, protože bych viděl, že Akhové nějak zapadnou do průměru, a že na lepší podmínky stát ještě nemá. Thajsko problém neřeší, protože se řeší sám. Nelíbí se mi názor, že globalizace je pro ty lidi špatná. Jen špatně prováděná. Kdyby stát dokázal řídit Thajský způsob s tím, že by zaměnil víru za poctivou školu bez náboženského ovlivňování, a zabránil zneužívání systému, tak by rychle vylezla spousta vzdělaných lidí, kteří by se mohli vrátit zpět do vesnice a časem ji přeměnit v běžnou thajsky mluvící vesnici a vesničané by tak časem začlenili do společnosti. A jestli není jejich současný život lepší, než ten po začlenění? V obou případech musí dřít, aby se uživili, ale nyní se okrádají o mnoho výhod, které plynou ze společného soužití větších skupin lidí... lepší lékařská péče, rozmanitější zboží a druhy zábavy atd... nevím, co by mělo být špatného na poskytnutí přehledu o okolním světě.(18.8.2009)

• Marek1991

Nepopieram, že mnohí takzvaní misionári zneužívajú svoje poslanie a vydávajú sa za šíriteľov viery, pritom im ide iba o zneužívanie žien a detí, snahu ich zotročiť, urobiť si z nich svojich ľudí s vymytými mozgami, zničiť ich kultúru o urobiť si z nich biznis, no treba podotknúť, že za toto kresťanstvo nemôže. To, čo je potrebné sú kontroly. Kresťanstvo neničí iné kultúry, môže ich akurát obohatiť, len to by to nemohlo byť podané takto jednostranne a bez protiargumentov. Na konci sa spomína, že urobil cez 100 hodín záznamov a celý dokument má iba okolo 52 minút a prakticky nič neukazuje, je to dosť manipulatívne. Už tu mnohí kritici dali veľa podložených názorov, prečo to nie je dobrý dokument, no ja mám rád investigatívne veci, som rád aj keď pomôžu k náprave a to tu výsledkom bolo, najmä kresťanské organizácie by si mali dávať väčší pozor na svojich ľudí. Avšak je to popletený jednoduchý dokument, z ktorého som si neurobil obraz, akurát vieme, že mu išlo o život, lebo prezentoval svoj výskum, lebo sa veci robili inak, než mali. Kresťanom zostávam aj keď viem, že aj v cirkvi sú problémy a mnohí ju zneužívajú. Vadí mi nerozobranie tejto témy, povrchnosť s akou to bolo urobené a môže to pôsobiť ako účelový dokument na zdiskreditovanie misionárov, kresťanov, no to by sme museli mať klapky na očiach. ďalším problémom sú zákony v daných krajinách, ktoré sú veľmi príkazové a zákazové, často proti slobode a mnohí to zneužívajú. Samozrejme že mi je ľúto tých, ktorí takto trpia, no kresťanstvo nie je na vine. Prepáčte pán Lichtag a pán Ryška, no tento dokument je nepodarok medzi investigatívnymi dokumentmi a môže mať zlý dopad, lebo nie je urobený hodnoverne a rozumne, aj keď s cieľom pomôcť, ale výsledok je dosť zlý.(22.5.2013)

• wampilenka

Nešťastně zpracovaný dokument. Nepochybuji, že si T. Ryšek prožil krušné a smutné chvilky, ale ta jejich dramatizace ... tv nova-povodňové zpravodajství hadr. Krom toho způsob, jak o problému mluví, jakým prezentuje sebe, a hlavně, jak míchá páté přes deváté, znevažuje samo téma a příliš nepomáhá problém řešit.(31.5.2012)