Zajatci bílého boha

(festivalový název)

Dokumentární / Drama

Česko, 2008, 52 min

Steve Lichtag

Viděla jsem náhodou nedávno v televizi dokument o americkém bláznovi (Tomášovu kamarádovi), který bojuje za lid Akha. Z celého dokumentu jsem ale přesně nepochopila o "vo co tam vlastně go". Až Tomáš mi to polopaticky vysvětlil - díky za tyhle blázny, kteří svět sice asi nezmění, ale tím, že vše zdokumentují, veřejným míněním často značně pohnou a dají věci do pohybu.(28.3.2009)

• mm13

Čo ja viem? Fakt je to zostrihané podozrivo, ale tí ľudia tam tak žijú a v stovke iných kútov nášho úžasného sveta taky tak. To predsa nie je nič nové, len nám to nikto nemá záujem tlačiť do pozornosti. Ja teda nijak raz neviem, ako sa k tomuto tu postaviť.(3.6.2011)

Jsou neinvazní, invazní, dravé a superdravé civilizace, náboženství, technologie a společnosti. Katolická církev, která zachraňuje "zaostalé" národy, jednou možná také bude "zachráněná" islámem - jednoduše proto, že se rodí více muslimů než katolíků. Plíživá i útočná dravost je vlastní i moderním technologiím a expresivním efektnějším kulturám. Globalizace a moc jsou zkrátka nezastavitelné a pohodlí i masový pop nakažlivé. "S pocitem globalizační viny" můžeme sice oplakávat mizející kultury, ale to je asi tak všechno. Přes veškerý civilizační vývoj a výchovu pořád ve světě skrytě i zjevně přetrvává nadřazenost a podřazenost různých národů a kultur dle hesla z doby kamenné - Svého se nedotýkej, cizího mlať. Jedině tento pocit nadřazenosti umožňoval a stále umožňuje nevyzrálým, bezohledným nebo vypočítavým příslušníkům "vyspělejších" společností využívat a zneužívat lidí "zaostalých" kultur. ___ Dokument je skutečně velmi osobní a subjektivní, ale kdo dokáže zůstat objektivně nezúčastněným, když cítí opravdový soucit a strach?(4.5.2011)

• igi B.

Božská psina, svatá prostoto... Hotový vrtění bílým bohem... Stádo jak vidno kvituje s povděkem. Více bez komentáře... :-| - - - P.S. Ještě že u všeho toho drámatu byl pan Loveček a že to teda kluci přežili... %-o . . . Tomu říkám lov na bílý myši! >Invektivativně< ... %-))) - - - P.P.S. Docela chápu hodnocení a komentář uživatele Cinik(a). Byl jsem sám na vážkách... - - - - - (Poprvé viděno 4.2.2010 na ČT, hodnocenÍ mnohé, komentář zde doplněn po náhodném repete na >najatém prostoru< jako jednadvacátý - 21.4.2011)(21.4.2011)

• Luke7

Přečtěte si o více o daném problému z více zdrojů např. viz. komentář uživatele Cinik: http://res.claritatis.cz/zpravy/z-domova/zajatci-bileho-boha-film-o-kterem-se-hovori/3641 a pak se rozhodněte sami jak je moc dokument hodnověrný či líbivý, co jsme se vlastně dozvěděli a na co se nám nedostává odpovědí.(26.4.2011)