poster

Zajatci bílého boha

 • anglický

  Prisoners of a White God

  (festivalový název)

Dokumentární / Drama

Česko, 2008, 52 min

Režie:

Steve Lichtag
(další profese)
 • Marek1991
  **

  Nepopieram, že mnohí takzvaní misionári zneužívajú svoje poslanie a vydávajú sa za šíriteľov viery, pritom im ide iba o zneužívanie žien a detí, snahu ich zotročiť, urobiť si z nich svojich ľudí s vymytými mozgami, zničiť ich kultúru o urobiť si z nich biznis, no treba podotknúť, že za toto kresťanstvo nemôže. To, čo je potrebné sú kontroly. Kresťanstvo neničí iné kultúry, môže ich akurát obohatiť, len to by to nemohlo byť podané takto jednostranne a bez protiargumentov. Na konci sa spomína, že urobil cez 100 hodín záznamov a celý dokument má iba okolo 52 minút a prakticky nič neukazuje, je to dosť manipulatívne. Už tu mnohí kritici dali veľa podložených názorov, prečo to nie je dobrý dokument, no ja mám rád investigatívne veci, som rád aj keď pomôžu k náprave a to tu výsledkom bolo, najmä kresťanské organizácie by si mali dávať väčší pozor na svojich ľudí. Avšak je to popletený jednoduchý dokument, z ktorého som si neurobil obraz, akurát vieme, že mu išlo o život, lebo prezentoval svoj výskum, lebo sa veci robili inak, než mali. Kresťanom zostávam aj keď viem, že aj v cirkvi sú problémy a mnohí ju zneužívajú. Vadí mi nerozobranie tejto témy, povrchnosť s akou to bolo urobené a môže to pôsobiť ako účelový dokument na zdiskreditovanie misionárov, kresťanov, no to by sme museli mať klapky na očiach. ďalším problémom sú zákony v daných krajinách, ktoré sú veľmi príkazové a zákazové, často proti slobode a mnohí to zneužívajú. Samozrejme že mi je ľúto tých, ktorí takto trpia, no kresťanstvo nie je na vine. Prepáčte pán Lichtag a pán Ryška, no tento dokument je nepodarok medzi investigatívnymi dokumentmi a môže mať zlý dopad, lebo nie je urobený hodnoverne a rozumne, aj keď s cieľom pomôcť, ale výsledok je dosť zlý.(22.5.2013)

 • CheGuevara
  ***

  Jsem netušil, že z tak mála natočeného materiálu se dá sestříhat dokument, který navíc pálí pouze jenom z jedné strany. A celá ta stylizace do Janka Kroupy celému dokumentu ani v nejmenším neprospívá. Témat mají Zajatci bílého boha na desetihodinový film, ve výsledku však všechno vyznívá až příliš do ztracena. Nerad bych tím samozřejmě shazoval aktivity Tomáše Ryšky, který dokázal dotáhnout aspoň pár věcí do úplného konce, jen se mi zdá, že tenhle dokument je tak poněkud bezradný a plytký.(16.3.2011)

 • JANARYBA
  *****

  Viděla jsem náhodou nedávno v televizi dokument o americkém bláznovi (Tomášovu kamarádovi), který bojuje za lid Akha. Z celého dokumentu jsem ale přesně nepochopila o "vo co tam vlastně go". Až Tomáš mi to polopaticky vysvětlil - díky za tyhle blázny, kteří svět sice asi nezmění, ale tím, že vše zdokumentují, veřejným míněním často značně pohnou a dají věci do pohybu.(28.3.2009)

 • Matty
  ****

  Eko-detektivka s nevyjasněným záměrem, ale nervydrásajícím závěrem. Už si živě představuji film, který podle toho v Hollywoodu natočí.(4.2.2010)

 • Aelita
  ***

  Jsou neinvazní, invazní, dravé a superdravé civilizace, náboženství, technologie a společnosti. Katolická církev, která zachraňuje "zaostalé" národy, jednou možná také bude "zachráněná" islámem - jednoduše proto, že se rodí více muslimů než katolíků. Plíživá i útočná dravost je vlastní i moderním technologiím a expresivním efektnějším kulturám. Globalizace a moc jsou zkrátka nezastavitelné a pohodlí i masový pop nakažlivé. "S pocitem globalizační viny" můžeme sice oplakávat mizející kultury, ale to je asi tak všechno. Přes veškerý civilizační vývoj a výchovu pořád ve světě skrytě i zjevně přetrvává nadřazenost a podřazenost různých národů a kultur dle hesla z doby kamenné - Svého se nedotýkej, cizího mlať. Jedině tento pocit nadřazenosti umožňoval a stále umožňuje nevyzrálým, bezohledným nebo vypočítavým příslušníkům "vyspělejších" společností využívat a zneužívat lidí "zaostalých" kultur. ___ Dokument je skutečně velmi osobní a subjektivní, ale kdo dokáže zůstat objektivně nezúčastněným, když cítí opravdový soucit a strach?(4.5.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace