Zajatci bílého boha

Dokumentární / Drama

Česko, 2008, 52 min

Steve Lichtag
  • mm13

Čo ja viem? Fakt je to zostrihané podozrivo, ale tí ľudia tam tak žijú a v stovke iných kútov nášho úžasného sveta taky tak. To predsa nie je nič nové, len nám to nikto nemá záujem tlačiť do pozornosti. Ja teda nijak raz neviem, ako sa k tomuto tu postaviť.(3.6.2011)

Jsou neinvazní, invazní, dravé a superdravé civilizace, náboženství, technologie a společnosti. Katolická církev, která zachraňuje "zaostalé" národy, jednou možná také bude "zachráněná" islámem - jednoduše proto, že se rodí více muslimů než katolíků. Plíživá i útočná dravost je vlastní i moderním technologiím a expresivním efektnějším kulturám. Globalizace a moc jsou zkrátka nezastavitelné a pohodlí i masový pop nakažlivé. "S pocitem globalizační viny" můžeme sice oplakávat mizející kultury, ale to je asi tak všechno. Přes veškerý civilizační vývoj a výchovu pořád ve světě skrytě i zjevně přetrvává nadřazenost a podřazenost různých národů a kultur dle hesla z doby kamenné - Svého se nedotýkej, cizího mlať. Jedině tento pocit nadřazenosti umožňoval a stále umožňuje nevyzrálým, bezohledným nebo vypočítavým příslušníkům "vyspělejších" společností využívat a zneužívat lidí "zaostalých" kultur. ___ Dokument je skutečně velmi osobní a subjektivní, ale kdo dokáže zůstat objektivně nezúčastněným, když cítí opravdový soucit a strach?(4.5.2011)

Viděla jsem náhodou nedávno v televizi dokument o americkém bláznovi (Tomášovu kamarádovi), který bojuje za lid Akha. Z celého dokumentu jsem ale přesně nepochopila o "vo co tam vlastně go". Až Tomáš mi to polopaticky vysvětlil - díky za tyhle blázny, kteří svět sice asi nezmění, ale tím, že vše zdokumentují, veřejným míněním často značně pohnou a dají věci do pohybu.(28.3.2009)

Moc pěkný dokument o tom, jak se zachází se soběstačnými menšinami v Thajsku a Laosu. A to navzdory tomu, že se režisér uchyluje k něčemu, co v dokumentech opravdu nemám rád... vlastním fakta názorům a manipulaci ukazováním veselých / zbídačelých dětí. Na druhou stranu je tu spousta velice zajímavých nedostupných informací a tak napínavý konec, který by mohla závidět spousta akčních filmů. Thajsko jsem považoval již za poměrně vyspělou zemi, ale po shlédnutí dokumentu to beru zpět. Očividně je řešení otázek menšin něčím, co tamní vlády zcela ignorují. V případě Laosu by mě ještě zajímalo porovnání s životem dalších obyvatel, protože bych viděl, že Akhové nějak zapadnou do průměru, a že na lepší podmínky stát ještě nemá. Thajsko problém neřeší, protože se řeší sám. Nelíbí se mi názor, že globalizace je pro ty lidi špatná. Jen špatně prováděná. Kdyby stát dokázal řídit Thajský způsob s tím, že by zaměnil víru za poctivou školu bez náboženského ovlivňování, a zabránil zneužívání systému, tak by rychle vylezla spousta vzdělaných lidí, kteří by se mohli vrátit zpět do vesnice a časem ji přeměnit v běžnou thajsky mluvící vesnici a vesničané by tak časem začlenili do společnosti. A jestli není jejich současný život lepší, než ten po začlenění? V obou případech musí dřít, aby se uživili, ale nyní se okrádají o mnoho výhod, které plynou ze společného soužití větších skupin lidí... lepší lékařská péče, rozmanitější zboží a druhy zábavy atd... nevím, co by mělo být špatného na poskytnutí přehledu o okolním světě.(18.8.2009)

• igi B.

Božská psina, svatá prostoto... Hotový vrtění bílým bohem... Stádo jak vidno kvituje s povděkem. Více bez komentáře... :-| - - - P.S. Ještě že u všeho toho drámatu byl pan Loveček a že to teda kluci přežili... %-o . . . Tomu říkám lov na bílý myši! >Invektivativně< ... %-))) - - - P.P.S. Docela chápu hodnocení a komentář uživatele Cinik(a). Byl jsem sám na vážkách... - - - - - (Poprvé viděno 4.2.2010 na ČT, hodnocenÍ mnohé, komentář zde doplněn po náhodném repete na >najatém prostoru< jako jednadvacátý - 21.4.2011)(21.4.2011)