Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem

Francie, 2009, 105 min

Bruno Dumont

Bruno Dumont

Yves Cape

Měl jsem problém s druhou polovinou snímku, která mi připadala pramálo provázána s tou první. Jakoby v prostřed filmu chyběla nějaká zasadní scéna + to bylo i tím, že jsme přestali vnímat film skrze hlavní hrdinku, film chtěl být najednou "objektivní" (a na konci se zase vrátil do původní subjektivní roviny). Chvílema je dost čitelné Dumontovo manipulování a v některých pasážích filmu i jisté zjednodušování (si) situace (scénáristicky). Formálně je ale film zajímavý a dostatečně jiný než většina současných filmů. Nejzajímavější zůstává, jaké otázky tento film vyvolává a jaká témata film otvírá. ... Měl jsem možnost ze záznamu a s překladem slyšet několik interview s Dumontem, která mi ale odkryla, že on sám svůj film vnímá a většinu věcí ve filmu čte naprosto jiným způsobem, než jak tomu bylo u mě a u několika málo lidí, se kterými jsem o filmu mluvil. + v jednom z interview "dovysvětloval" myšlenku z filmu o zodpovědnosti člověka, který žije v demokracii, který chodí k volbám. Ve filmu je myšlenka velmi lehce nadhozena a těžko bez dalších indícií samostatně domyslytelná. To mě trochu mrzí, klidně mohl jít v "řečnění" dále.(25.10.2011)

• Ony

Ach ten francouzský art... Nemyslete si, mně nevadí, že se v těchhle filmech nic neděje. Mně vadí, že to nic dělají postavy s naprosto nepochopitelnými charaktery i problémy, a to v nekonečně dlouhých statických záběrech. Dobrala jsem se několika zajímavých momentů (motiv těla a fyzické blízkosti), ale ta zacházka kolem náboženství mě dost unavila. (Je docela možné, že se mi to rozleží a ještě někdy pohnu hodnocením, ale těžko říct kterým směrem.)(15.10.2009)

Škoda že tam Dumont začal ve druhé půlce motat ty obligátní otázky o náboženství a terorizmu. Já osobně na to nejsem v čistě artovém filmu vůbec zvědavý. Do té doby to bylo čiré vizuální obžerství bez obsahu a to přesně od Dumonta chci a očekávám. Na to ostatní se můžu dívat ve zprávách každý den.(22.1.2012)

• Slarque

Asi bych měl obdivovat Julli Sokolowskou, že byla velice přesvědčivá v takto nesmyslně vystavěné roli. Ani proti podobě, kterou režisér filmu vtiskl, nic nemám. Ale ten jeho scenáristický konstrukt nechápu a předpokládám, že chyba není na mé straně. Netvrdím sice, že znám uvažování fanatických křesťanů, ale tady nefunguje ani nejelementárnější logika. Prostě jen další umění odtržené od života.(2.2.2013)

Ona je Křesťanka a on Muslim. Silný příběh, který múže vyvolat i nechuť k náboženství.(16.11.2012)

• - Cena: MFF Toronto 2009: Cena FIPRESCI. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)