První široce sledované dítko crowdfundingu sice utvrzuje naději, že díky internetu budou moct někteří tvůrci realizovat své vize přímo za podpory fandů a tedy bez kastračního vlivu tradičních investorů či filmových studií. "Iron Sky" ale současně ukazuje na limity celého zlatého telete, které přesně vystihuje heslo "from fans for fans". V současnosti snímek plní tvůrce i některé diváky nekritickým nadšením právě coby success-story, ale až vzniknou desítky dalších variací přímočaře oslovujících fanovské cítění okatými popkulturními eintopfy a hrstkou vtípků převzatých z diskusních fór, bude i crowdfundingový průmysl najednou čelit problému, jak z diváků vytáhnout peníze na další projekt. Lze spíš předpovídat, že crowdfunding se stane do budoucna alternativou financování nových počinů pro již etablované tvůrce, a to navíc z mediálních oblastí méně nákladných než je kinematografie. Naopak začínající tvůrci budou muset přicházet s opravdu originálními a nápaditými věcmi, aby si jich vůbec někdo všimnul. Názorně je to již teď vidět na propastných rozdílech ve vybraných částkách jednotlivých videoherních projektů na Kickstarteru - dle očekávání dostávají hromady peněz i nad stanovené cíle tvůrci a společnosti, které již mají jméno či přímo fanovskou komunitu (Double Fine, nový Carmageddon či Shadowrun apod.) ale tisíce bezejmenných prostě nemají šanci. ____ Čistě jako film "Iron Sky" nezapře treckie původ svých tvůrců, takže ani nemůže končit jinak než dlouhou vesmírnou bitvou. Ta i vše ostatní ve filmu je ale vlastně jen fanboyovský nápad, který vytváří pouze konceptuální kulisu, ale nikoli záživné či hlubší zaujetí budící dílo. Celý projekt tak vlastně funguje na podobném principu jako špatné exploatační filmy - navnadí na lákavou premisu, ale nedokáže ji už nápaditě rozvést do koherentního a gradujícího vyprávění. Příznačně pak snímek spíše působí jako imprese z brouzdání diskusními fóry, kde se prolínají popkulturní aluze s historickou fikcí, bezzubým zesměšňováním dobové mezinárodní politiky, juvenilními vtípky o pohlaví a filmovými citacemi.(11.7.2012)

• Darth Sidious

Tady máš ODPAD! Sračka po všech stránkách. Už od začátku. Ta gravitace na měsíci?? Vojáci oblečení jak u Stalingradu...a ve vesmíru? A co ta základna? No jasné...jak jinak se můžou "nacisté" projevit než hákovým křížem. A ještě když ho postavíme a budeme v něm žít. A čas si budeme krátit neustálým heilováním. Jinak to přece u nácků nejde. To je tak trapné až to tříská dveřma. Ti, co se podíleli na tvorbě této hnusné oplzlosti, se dopustili sprostému vysmívání německému národu do tváře. Neboť, ať se to někomu líbí nebo ne, národní socialismus je nesmazatelnou součástí německé historie. A ne každý Němec je kapitalisticky, či komunisticky založen, aby to chápal jako humor, i když to vlastně humor nebyl. Dal bych navíc nejmín miliónkrát odpad, už jen za to hnusné a nechutné zakončení filmu, kdy jsem byl svědekem odporného protipřírodějdoucího rasového křížení!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tohle je ukázka židovské provokace!(17.8.2012)

Teda, že nám ti Finové budou závidět scénu ze studií Hitlera na plzeňských právech, to se dalo tušit, ale že kvůli tomu, aby nás trumfli, natočí i film, to mě teda příjemně překvapili. Když oni si holt můžou dělat srandu i z USA, a to je u nás zakázaný, tak snad jindy.(1.6.2012)

Fandím každýmu trošku ujetýmu projektu, ale o to víc mě pak mrzí nevyužitý potenciál. Když už tvůrci sehnali peníze na něco takového, doufal jsem, že zkusí trošku nekonvenční přístup a zahodí všechny hollywoodské šablony, bohužel se nestalo. Šílený námět dostane několik okamžiků slávy, ale poté spadne do hrozné předvídatelnosti a tuctovosti, škoda..(22.5.2015)

Za ten půlrok života mezi finskou mentalitou jsem si stihl všimnout, že Finové jsou jiní. Taky to je jeden z důvodů, proč mě Iron Sky vůbec...ale naprosto vůbec nepřekvapuje. Náckové, kteří si postavili základnu na temné straně měsíce? Ale proč by ne. Film se musí brát jako vyslovená recese, jinak to nejde. V tu chvíli si klidně i ty tři hvězdičky zaslouží. Některé narážky jsou totiž fakt boží. A když už odečtu nejhorší bod filmu - scénář, tak musím uznat, že Laibach se s muzikou perfektně poprali, stejně tak jako plno německých herců si ze sebe dokázalo udělat příjemnou legraci.(12.9.2012)