Psychologický snímek, jehož námětem je chlapecká prostituce. Patnáctiletý Marek opouští svého autoritativního otce a vlakem se vydává do Prahy. Krátce po příjezdu se ho ujímá zkušený pasák, díky němuž naivní mladík proniká do nového prostředí a záhy se stává prostitutem. I když prožívá chvilkové opojení z peněz a blahobytu, nakonec se ponížený a zoufalý uchyluje k drogám. (oficiální text distributora)

Tetsuo

Zpětným pohledem bráno velmi důležitý film o Česku první poloviny 90. let. Sice nevypadá, že se odehrává v Česku, ale ... ()

larelay

Drsny a filthy film, ktory by si zasluzil remake s lepsim reziserom, vacsim rozpoctom a mozno lepsie napisanym scenarom, ale so zachovanim atmosfery, pretoze dnes by tato tematika uz nevzbudila taky uzasny rozruch, kedze sme na nu svojim sposobom zvyknuti a uz sme videli a zazili vo filmovej tvorbe naozaj vsetko. Aj napriek svojej dlzke ma snimok do seba absolutne vtiahol a ten pocit, ktory vo mne zanechal po dopozerani sa da urcite opisat par slovami... Lutost, beznadej, radost z toho, ze mam taky lahky zivot a hlavne nemoznost pochopit, ze toto by naozaj malo byt zobrazenie reality. Nie v tom zmysle, ze by som to filmu neverila, ale v tom zmysle, ze je pre mna nepochopitelne, ze to tak naozaj je, pretoze viem, ze to tak je. Asi iba naivny blazon by veril, ze drogy, sex, prostitucia, kriminalita nie su "rakovinou" nasich "svetlych zajtrajskov". ()

Fr

Ty by ses mě hodil. Pěknej kluk a vyděláš spoustu prachů..... Jméno Wiktor Grodecki dává tušit, že se nejedná o nabídku k pózování na módním molu. Jsem překvapen některými hodnoceními. Nechápu jejich rozladěnost nad nevýraznými hereckými výkony, nedokonalou režií. Já totiž viděl film, u kterýho jsem neměl důvod vzhledem k tématu o těchto bezvýznamnostech přemýšlet. A jestli si někdo myslí, že je to jen účelové zviditelnění, že ,,tato“ doba už je pryč, protože ,,prdelí“ už dnešní kluci vydělávat nemusí (což je fakt, můžou někoho přepadnout), a my žijeme v dokonalé společnosti, tak mu blahopřeju. NEUVĚŘITELNĚ SKUTEČNÉ! Každej začátek je totiž těžkej a u této ,,profese“ i konec. Dluhy se totiž musí platit...... Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Mám rád filmy ze života. 2.) Chci vidět jak se točí gay ,,P“. 3.) Mám doma 16ti letého puberťáka. 4.) Praha plná ,,teplajzníků“ je mým snem. 5.) Přemýšlím, jestli je lepší pást kluky nebo holky. 6.) Nevím, jestli je lepší šlapat zelí, vodu nebo chodník. // JEDEN Z TĚCH FILMŮ, KTERÝ JAKO FILM TÝDNE OD 20 HODIN NEUVIDÍTE! PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * Víte, že? V roce 1998 David Švec získal Cenu města Setúbal ( Festróia - Tróia International Film Festival), Wiktor Grodecki nominaci "Zlatý delfín" ( Festróia - Tróia International Film Festival) a na Palm Springs International Film Festival v sekci Audience Award získal Wiktor Grodecki cenu "Nejlepší film"! ()

Oskar odpad!

Kdo chce moc, nemívá nic. Režisér Grodecki chtěl natočit film, který bude šokující, syrový a nesmlouvavý. Hm. Šokující je, že je to zřejmě nejhorší film v dějinách české kinematografie, diletantsky napsaný, zahraný, natočený. Jen kvůli "závažnému tématu" nebudu mhouřit oči nad takovou ukázkou amatérismu a tvůrčí impotence. 0% ()

EdaS

Po stránce čistě filmových kvalit toho chybí Mandragoře hodně - lepší scénář, herci i režie. Ale už kvůli volbě tématu nemůžu dát míň než 3 hvězdičky. A navíc jsem se během těch dvou hodin opravdu nenudil... ()

choze

Zajímalo by mě, kde se dají sehnat prachy na natočení tak "nepěkného" filmu...ke konci už je to mírně rozvleklé, i když scény z natáčení pornofilmu jsou brilantní ("Ty budeš poučovat starýho filmaře?"), v samotném závěru na záchodcích už tvůrci moc tlačí na pilu...celkově solidní, i když podruhé to už asi nedám... ()

MoRTy

"Kurva přímo do pusy ! A jestli s tou držkou pudeš tak... dozadu... tak ti nic nezaplatim ani ten film ode mě nikdo nekoupít! JE TO JASNÝ?!" ()

castor

„Kluci, zvedněte svoje prdele a běžte se osprchovat do koupelny. Máte tam ručníky a mýdlo. A ne abyste použili moje parfémy na ty vaše smradlavé kokoty!“ Klasická cesta nahoru. Prvotní odpor odezní při vidině „snadno“ vydělaných prachů. Ovšem opustit tenhle bludný svět pouličního života nebude lehké. Marek pláchnul z Přerova do Prahy, v anonymitě velkoměsta sledujeme jeho příběh ze života mladých prostitutů. Celovečerní debutant Wiktor Grodecki už pár dokumentů o dětské prostituci v Praze natočil, nechal se inspirovat pohledem několika kluků, kteří prostě vzali do ruky tužku a napsali své příběhy. Právě neherci tu mají prezentovat naivitu, nevinnost, nezkušenost… v 90. letech muselo jít o „důležitý“ film, protože drogy, protože AIDS, protože zblbnutí rychlým zbohatnutím. O dvě a půl dekády později, no, ocením hlavně tu atmosféru 90. let. ()

Rex Mundi

Smutné... ale to je asi tak všetko. Film má lepšie chvíľky aj dobré hlášky (viď Fanucci), silné a zručne natočené scény sa tiež nájdu, ale je ich málo... Jednoducho všetkého dobrého je tam málo - a všetko prestupujúci smútok síce dosť pomáha atmosfére, ale tiež nestačí na vytvorenie kvalitného diela. Napríklad taká Lilja 4-ever si s oveľa menším obsadením a pompou vystačila na oveľa lepší film. ()

MM_Ramone

Nedávno som si pozrel poľský film "Sviňky". Výborným spôsobom ho zrežíroval Robert Gliňski. Je to ostrá psychologicko-sociálna dráma o teenagerovi, ktorý začal za peniaze ukájať homosexuálne chute bohatých Nemcov. Dal som tomu štyri hviezdičky a napísal komentár. Onedlho som dostal od jedného uživateľa typ na podobne orientovaný snímok - "Mandragora". Homosexualita sa mi hnusí. Je to odporná zvrátenosť. No Poliak Robert Gliňski dokázal túto tému spracovať do podoby dychberúcej drámy, zatiaľ čo jeho krajan Wiktor Grodecki natočil poloamatérsku homo nechutnosť. Jeho "Mandragora" je však tiež poriadne drsná a špinavá. *** ()

Molly

Souhlasím s Monricem - napsal to výstižně. Mně osobně se film hodně líbil, tedy v tom smyslu, že ve mně zanechal hluboký dojem. Konec mě dostal a bylo mi to líto dobře dva dny... Oceňuju i vykon "neherce" Mirka Čáslavky. ()

mchnk

Jestli chtěl režisér něčím šokovat, tak jedině svou režií a výběrem "herců". Tohle se opravdu nepovedlo. Drsná realita hlavního nádraží se dá určitě zpracovat daleko lépe. ()

pornogrind

Tenhle komentář začnu trochu netradičně a to přes muziku.Posluchači Death Metalu a Grindu možná budou znát olomouckou kapelu DEMENTED RETARDED,která v roce 2001 vydala album s názvem Mandragore.A právě na tomto albu mají intra z filmu Mandragora.Celý ty roky jsem přemýšlel z jakýho filmu ty úryvky jsou.No dnes už to vím.A to byl hlavní impulz proč jsem si tento film pustil.No a teď už k samotnýmu filmu.Tento snímek vypráví příběh 15iletýho Marka,kterej se nejdřív vysral na školu a následně utekl i z domu od svýho fotříka do Prahy.Kde hned narazil na pasáka,kterej poblíž nádraží vyhlížel nový kusy pro svůj obchod.Takže se nám Marek od drobných krádeží a hraní automatů chtě nechtě dostává do světa prostituce.Postupem času si ale zvykne.A pak už to je jak na houpačce.Euforii střídá bezmoc.Že si vybral nebezpečný "povolání" dokazují nejen krvavý šrámy na ksichtu,ale i na duši.Tenhle film je prostě plnej emocí,chlastu,drog,šukání,násilí,nočních klubů a taky beznaděje.Kdy se nakonec schýlí i k natočení gay porna.Marek prostě klesá níž a níž.A konec?Nebudu prozrazovat.Jen dodám:Tak blízko a přece tak daleko.Kdo na to koukne pochopí.Pro mě je to na český poměry docela drsnej film kde celkový dojem z filmu kazí hudební doprovod,kterej je otřesnej.Od vážný hudby,přes Bartošovou,Zagorku až po Kabáty.Někomu možná nesednou herecký výkony,který mně osobně zas až tak nevadily.Právě naopak.Ve filmu je plno zajímavých individuí jako třeba Rudy nebo Krysa(je jich tam mraky).Docela mě překvapila kamera a v některých záběrech "hra barev" přesně jak to mám rád.Tenhle film rozhodně není pro každýho,ale já se i přes poměrně delší stopáž rozhodně nenudil. ()

Snorlax odpad!

Polský líc Magnuska, Grodecki, svůj film myslel také nepochybně dobře a pokusil se poukázat na téma, kterému se ostatní vyhýbají. Oba spojuje touha natočit burcující film a neschopnost faktické realizace něčeho takového umocněná amatérismem olbřímých rozměrů. Oba se pokouší o devatero filmových řemesel a oba nejméně kazí scenáristiku. Grodecki se nesnažil ve svém filmu hrát, což bych mu přičetla ke cti. Na druhou stranu však dlužno dodat, že ani v běžně rozlehlém lese není tolik dřeva, jako se vyskytlo v Mandragoře. Takže o jednoho toporně deklamujícího maníka víc, nebo míň, to už výsledný dojem neovlivní. Musím tedy uznat, že ty prostoduché dialogy by zřejmě procítěně neodříkal ani špičkový herec, ten by ale určitě stejně nejpozději po prvním natáčecím dni s hrůzou utekl. Od sledování tohoto veledíla jsem měla chuť utéci i já. Moje vytrvalost byla odměněna hnedle dvakrát. Vynikající komickou sekvencí, která začíná komíháním kamery, protože i Grodeckimu bylo jasné, že Čáslavka omámenost prostě nezahraje, pokračuje plačtivým vzýváním Davida a končí veselou taškařicí ve sprše. Odměnou největší pro mne ovšem byly závěrečné titulky. Dokoukala jsem tento ryze amatérský snímek a teď budu žasnout nad tím, že do něj někdo dal peníze a nepožadoval je okamžitě zpět poté, co zhlédl finální sestřih. Grodecki má docela štěstí, že ani jeden z producentů není prudší letory, protože mu taky mohli rozbít hubu. ()

dr.horrible

Okrem Svěráka a nepreberného množstva troškovských a majormaisnerovských sračiek, vzniklo v ČR v 90.tych rokoch niekoľko naozaj zaujímavých projektov. Začínali Zelenka a Muchow, Tauš, Gideon. Objavili sa experimenty ako Postel, alebo Krvavý román. Prvé drogové filmy a  žánrovky. Iba Mandragore som sa až doteraz vyhýbal. Ani neviem prečo. A cez všetky svoje vady (herci a dialógy typu “Kde je pes?“) sa jedná o na naše končiny prevratný film. Svojou otvorenosťou, vykreslením atmosféry, surovosťou. Homosexualita je v tuzemskom filme tabu prakticky ešte dnes a oni v 97.-mom točili prostitúciu, znásilnenia a minimálne raz tam fetovali naozajstné piko. Neustála vážna, klasická a kostolná hudba robia svoje a nepríjemnosťou je to na úrovni My deti zo stanice Zoo. Určite to má množstvo chýb, ale je to hnusné a pôsobivé. ()