Mandragora

Thriller / Drama / Psychologický

Česko, 1997, 130 min

• hygienik

Nechcem znieť ako kacír, ale mne sa z toho zdvíhal žalúdok. Bezútešná situácia mladíka umocnená otrasnými silenými dialógmi, zlými hereckými výkonmi a odstrašujúcou kamerou, ktorá sníma vo veľkých detailoch odporné ksichty, hnus na druhú. A na čo to všetko, aby režisér upozornil na problém prostitúcie? No dobre, ale film plný beznádeje nič nezmení a nikoho nezachráni.(16.1.2011)

Tenhle komentář začnu trochu netradičně a to přes muziku.Posluchači Death Metalu a Grindu možná budou znát olomouckou kapelu DEMENTED RETARDED,která v roce 2001 vydala album s názvem Mandragore.A právě na tomto albu mají intra z filmu Mandragora.Celý ty roky jsem přemýšlel z jakýho filmu ty úryvky jsou.No dnes už to vím.A to byl hlavní impulz proč jsem si tento film pustil.No a teď už k samotnýmu filmu.Tento snímek vypráví příběh 15iletýho Marka,kterej se nejdřív vysral na školu a následně utekl i z domu od svýho fotříka do Prahy.Kde hned narazil na pasáka,kterej poblíž nádraží vyhlížel nový kusy pro svůj obchod.Takže se nám Marek od drobných krádeží a hraní automatů chtě nechtě dostává do světa prostituce.Postupem času si ale zvykne.A pak už to je jak na houpačce.Euforii střídá bezmoc.Že si vybral nebezpečný "povolání" dokazují nejen krvavý šrámy na ksichtu,ale i na duši.Tenhle film je prostě plnej emocí,chlastu,drog,šukání,násilí,nočních klubů a taky beznaděje.Kdy se nakonec schýlí i k natočení gay porna.Marek prostě klesá níž a níž.A konec?Nebudu prozrazovat.Jen dodám:Tak blízko a přece tak daleko.Kdo na to koukne pochopí.Pro mě je to na český poměry docela drsnej film kde celkový dojem z filmu kazí hudební doprovod,kterej je otřesnej.Od vážný hudby,přes Bartošovou,Zagorku až po Kabáty.Někomu možná nesednou herecký výkony,který mně osobně zas až tak nevadily.Právě naopak.Ve filmu je plno zajímavých individuí jako třeba Rudy nebo Krysa(je jich tam mraky).Docela mě překvapila kamera a v některých záběrech "hra barev" přesně jak to mám rád.Tenhle film rozhodně není pro každýho,ale já se i přes poměrně delší stopáž rozhodně nenudil.(21.8.2015)

autentické syrové a otřesné(14.1.2011)

• charlosina

Já tenhle film utopený v temnotě (to kdyby náhodou někomu uniklo, že se jedná o temný příběh) prostě nemám ráda.(9.10.2006)

• DDT

Tohle je podle mě kýč jako Brno !!! (tedy, Brno je ještě o hodně menší, ale nerad bych urazil brňáky:)). Přišlo mi to, jako kdyby se něčím sjetej Zdeněk Troška rozhodl natočit film se "skutečně závažným poselstvím". A nebo je to celý myšleno jako parodie a já to nepochopil.....(15.2.2003)

• - David Švec byl do filmu vybrán z důvodu jeho zkušeností s drogami. (prometheusll)

• - Natáčelo se i v bývalém Eurobaru v Ústí nad Labem, který byl svého času místem pro setkání gayů a lesbiček. Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (AmonK)