Mandragora

Thriller / Drama / Psychologický

Česko, 1997, 130 min

Drsny a filthy film, ktory by si zasluzil remake s lepsim reziserom, vacsim rozpoctom a mozno lepsie napisanym scenarom, ale so zachovanim atmosfery, pretoze dnes by tato tematika uz nevzbudila taky uzasny rozruch, kedze sme na nu svojim sposobom zvyknuti a uz sme videli a zazili vo filmovej tvorbe naozaj vsetko. Aj napriek svojej dlzke ma snimok do seba absolutne vtiahol a ten pocit, ktory vo mne zanechal po dopozerani sa da urcite opisat par slovami... Lutost, beznadej, radost z toho, ze mam taky lahky zivot a hlavne nemoznost pochopit, ze toto by naozaj malo byt zobrazenie reality. Nie v tom zmysle, ze by som to filmu neverila, ale v tom zmysle, ze je pre mna nepochopitelne, ze to tak naozaj je, pretoze viem, ze to tak je. Asi iba naivny blazon by veril, ze drogy, sex, prostitucia, kriminalita nie su "rakovinou" nasich "svetlych zajtrajskov".(14.9.2009)

Tenhle komentář začnu trochu netradičně a to přes muziku.Posluchači Death Metalu a Grindu možná budou znát olomouckou kapelu DEMENTED RETARDED,která v roce 2001 vydala album s názvem Mandragore.A právě na tomto albu mají intra z filmu Mandragora.Celý ty roky jsem přemýšlel z jakýho filmu ty úryvky jsou.No dnes už to vím.A to byl hlavní impulz proč jsem si tento film pustil.No a teď už k samotnýmu filmu.Tento snímek vypráví příběh 15iletýho Marka,kterej se nejdřív vysral na školu a následně utekl i z domu od svýho fotříka do Prahy.Kde hned narazil na pasáka,kterej poblíž nádraží vyhlížel nový kusy pro svůj obchod.Takže se nám Marek od drobných krádeží a hraní automatů chtě nechtě dostává do světa prostituce.Postupem času si ale zvykne.A pak už to je jak na houpačce.Euforii střídá bezmoc.Že si vybral nebezpečný "povolání" dokazují nejen krvavý šrámy na ksichtu,ale i na duši.Tenhle film je prostě plnej emocí,chlastu,drog,šukání,násilí,nočních klubů a taky beznaděje.Kdy se nakonec schýlí i k natočení gay porna.Marek prostě klesá níž a níž.A konec?Nebudu prozrazovat.Jen dodám:Tak blízko a přece tak daleko.Kdo na to koukne pochopí.Pro mě je to na český poměry docela drsnej film kde celkový dojem z filmu kazí hudební doprovod,kterej je otřesnej.Od vážný hudby,přes Bartošovou,Zagorku až po Kabáty.Někomu možná nesednou herecký výkony,který mně osobně zas až tak nevadily.Právě naopak.Ve filmu je plno zajímavých individuí jako třeba Rudy nebo Krysa(je jich tam mraky).Docela mě překvapila kamera a v některých záběrech "hra barev" přesně jak to mám rád.Tenhle film rozhodně není pro každýho,ale já se i přes poměrně delší stopáž rozhodně nenudil.(21.8.2015)

Nevím, nakolik je tenhle film realistický, ale je rozhodně působivý. Hlavní protagonista mi přišel velmi sympatický, kamera slušná a vůbec nejlepší byla asi hudba. Ale už to vidět nechci, fakt ne.(31.7.2008)

Drsná realita, syrovost a pravdivost Prahy 90. let, co k tomu dodat..... Snad jen - film, který si na nic nehraje.(19.1.2013)

Syrový, špinavý a beznadějný výcuc toho nejhnusnějšího co se dalo vyškrábnout ze smradlavého dna poloviny 90.let u nás.. Nevěřím sice, že takováhle divočina byla opravdu běžným obrazem temných koutů Prahy-ale i tak........brrr(23.12.2012)