Kniha přežití

The Book of Eli

Kniha prežitia

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 113 min

Film s náboženskou tematikou není automaticky agitkou... to si jen ateističtí Čecháčci potřebují hýčkat ego a vlastní blbost.(24.6.2010)

Kdyby kolem 15. minuty zaklepal u Garyho dveří podomní prodejce biblí, spoustě lidí by to evidentně ušetřilo čas i ateistické nervy, ale já to zase tak jednoznačně neviděl. Hughes Brothers mi nabídly mimořádně kvalitní řemeslnou práci (zobrazení světa "poté", audio stránka, kamerová exhibice při přestřelce u domu v poušti), takže na poslání Denzela, jakožto pastýře, co vyvede slabé brokovnicí a mačetou z údolí temnot a v báglu má místo zboží Marselluse Wallace Knihu knih, jsem nemusel pohlížet jen jako typický český agnostik, nýbrž jako milovník dobře udělaného filmu, který se navíc pokouší o nějakou myšlenku. Sice ne všem uším a očím lahodící, ale člověk si z ní může vždycky vzít jen to, co potřebuje. Ámen.. Podotýkám, že na objednávku psaný bestseller zvaný Písmo svaté v oblibě nemám, protože se v něm objevuje na můj vkus (i Sklepáků) příliš mnoho postav, a hlavně, existují jiné snímky s náboženským podtextem, u kterých se mi otvírá Satanská bible v kapse..(25.8.2010)

Denzel Washington přežívá v postapokalyptické pustině, putuje z východu na západ, nese Knihu. K ději nemám větších námitek, byl vcelku zajímavý, ale bez tý ženský bych se obešel. Bez křesťanské náplně by to bylo o ničem, takže ta mi naopak přišla vhod. Poničený svět je v pohodě, ale neoslní, potěší dvě další známé herecké tváře (Oldman, nakrátko McDowell), ale nijak nezaperlí. Akce skutečně není příliš, je to spíš pozvolná, atmosferická záležitost. Podívat na to? Proč ne. Ale zkrátka radši nečekejte nic extra.(13.11.2010)

jednu hvězdu navíc za naprosto omračující nádherný a dojemný závěr s pointou, která mně ohromila a dorazila. Sice díky ní zase vyvstaly otázky, hlavně jak a co, na druhou stranu, ve filmech jsou často i mnohem větší nesmysly a to, co bylo v tomto filmu, je stoprocentně proveditelné a možné. Takže žádná tragédie, spíše respekt. Ten dovětek s Milou Kunis ale být nemusel. Teď k celému filmu: Ten je o jednom drsném černochovi, který putuje Amerikou někam, nese u sebe velmi záhadnou knihu (to tajení jejího názvu bylo směšné.. jakoby si autoři mysleli, že divák nepozná, co je to za knihu, z traileru..) a likviduje kohokoliv, kdo se mu postaví. Pak udělá největší chybu svého života, po krku mu začíná jít starouš Gary (vypadal opravdu hodně špatně), jehož motivace sice příliš smysl nedává, ale hraje svoji roli přesvědčivě a jako šílený záporák ujde, a náhle má velký problém. Bratři Hughesové nám přitom nezapomínají dávat efektně najevo, v jakém prostředí se příběh odehrává, a tak je skvěle zpracována postapokalyptická krajina v každém druhém záběru. A s ní i nebezpečné gangy, ztroskotalí lidé, lidé bez zábran, zloději, vrazi a prostě klasická společnost velmi milých lidí po katastrofě. Akce je někdy zpomalována, vizuálně videoklipově podpořená, plná brutalit a rozsekaných šmejdů. Škoda, že ji bylo dost málo, některé nudné až nesmyslné a hloupé konverzační scény bych s klidem nahradil Denzelovou mačetou.. V celku je sice děj pitomý a ničím překvapující, ale hlavní myšlenka a náboženský kontext hodně zachraňují (aspoň u mně) Nejsou prostě tak vtíravé a v kontextu se závěrem mají nějakou cenu (například u Devítky to bylo přesně naopak).. SUMA: postapokalyptické temné drama o hledání duchovna a spásy uprostřed trosek starého světa.. Svět po válce je úžasně vizuálně plný a "okouzlující", Hughesové využívají svoje schopnosti pro natáčení cool scén, kamerové filtry jsou vytíženy na maximum, ale stále by to chtělo ještě leccos doladit. Třeba hlavní myšlenku. A děj. Hudba je docela průměrná, občas ale docela příjemná, Denzel hraje uvěřitelně a Mila Kunis je k sežrání.. Závěr je nejlepší část filmu. Nenechte se odradit hodnocením a pokud máte čas, zkuste to. U mně zabodoval více než velkorozpočtový, kultem podpořený, leč jen akční nářez bez jediné zapamatovatelné scény či dobré pointy Terminator Salvation(19.5.2010)

• novoten

Pár soubojů s nožem a jedna větší přestřelka akční epos neudělají. A co je horší, jedna podezřelá pointa a pár pokusů o existenciální dialogy už vůbec nestvoří drama. Kniha přežití se potácí odnikud nikam, herci se plouží přesně zasazeni do svých nepřekvapivých škatulek a všechno končí jedním velkým otazníkem nad tím, jestli je tohle myšleno vážně. S rozumným odstupem stále slabší rozhárané nic, které nad hranicí jedné hvězdy drží pár pablesků postapokalyptické atmosféry.(11.12.2010)