Kniha přežití

The Book of Eli

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 113 min

• tron

„Toto je civilizované miesto. Ľudí tu nejeme.“ Mňa to nestrhlo predovšetkým kvôli trápnej katolíckej myšlienke a smršti logických kravín (prečo by mal akokoľvek šialený zloduch dočerta mať záujem o vlastnenie nejakej knihy, nech by to bola hoci aj Biblia?). Gary Oldman zahral v minulosti už oveľa lepšie, dĺžka je zbytočne nafúknutá a záverečné šokujúce zvraty sú blbé (SPOILER hrdina bol celý ten čas slepý a Bibliu čítal slepeckým písmom, akým bola písaná a hoci sa táto jeho Biblia nakoniec predsa len dostane do rúk ústrednému zlosynovi, ten slepecké písmo samozrejme neovláda, ale hrdina nájde „super-mníchov“, ktorým NADIKTUJE tisíce strán Biblie, aby spokojne zomrel božééééééééééé SPOILER). KNIHA PREŽITIA sa síce môže pochváliť pôsobivo „vyblednutou“ vizuálnou stránkou a výbornými akčnými scénami (o akčný film ale nejde). Ale to je asi tak všetko.(27.5.2011)

Film s náboženskou tematikou není automaticky agitkou... to si jen ateističtí Čecháčci potřebují hýčkat ego a vlastní blbost.(24.6.2010)

Hmm, zaváňalo to Resident Evil 3 a I am legend ale nemalo to úroveň ani jedného z tých dvoch filmov. Súhlasím, že to bolo málo akčné a trochu nedomyslené. Obsadenie a pár dobrých efektov tomu pozdvihli úroveň dosť na to aby som sa nenudil, ale žiadny filmový zážitok od toho nečakajte ;)(21.4.2011)

Na postapokalyptický film málo syrové, na nějaké podobenství příliš jednoduché.(9.6.2010)

Velmi originální námět zasazen do postapokalyptického světa, který se ukazuje jako drsný, ale spíš než např. k Cestě má blíž k Falloutu. Ultracool bojovej klerik (nebo co je zač) Denzel Washington snímán krásnými záběry putuje na západ šířit bibli. Po krku mu jde Gary Oldman, který jí chce využít k ovládání davů (jednou už se to podařilo, půjde to i znovu) a má k ruce Raye Stevensona, což mi udělalo radost, že se tenhle bouchač konečně prosadil. Navíc je tam tak akorát hezky vypadající akce na efekt a k Washingtonovi se pak přidá i božská Mila Kunis. Ten film prostě strašně dobře vypadá a udělal mi hroznou radost. Křesťanskej podtext tam nebyl využit vůbec hloupě, jak si tady někteří myslí. Naopak díky lačné postavě Garyho Oldmana to mělo smysl a bylo to chytře vymyšlené. Herci jsou přesní a chuť pařit Fallout po dokoukání nečekaně velká.(5.6.2010)